Aizkrauklē ir progresīvi domājoši cilvēki

Joprojām neliela slodze man ir kā mācībspēkam Latvijas Lauksaimniecības universitātē, un pirmdienas veltu akadēmiskajai un zinātniskajai darbībai. Tomēr atskan telefona zvani un tiek risināti politiskie un Saeimas jautājumi. Pagājušajā pirmdienā piedalījos TV24 diskusiju raidījumā kopā ar Pēteri Apini, un runājām par antimikrobiālās rezistences problēmām pasaulē, Eiropā un Latvijā. Eiropā šobrīd veido plānu, kā ierobežot šo fenomenu — mikrobu pielāgošanos jeb kļūšanu rezistentiem pret antibiotikām. Ir izveidots plāns šīs problēmas risināšanai, un to Veselības ministrija drīz nodos publiskajai apspriešanai. Tas paredz, kā ārstiem, veterinārārstiem un vides speciālistiem jārīkojas, lai šo problēmu mazinātu. Tas ir pamatīgs darbs un ietver sadarbību ar ģimenes ārstiem, slimnīcām, kurās ieviest štata vietu speciālistam, kurš uzrauga antimikrobiālās rezistences un infekciju jautājumus. Primāri tas skar antibiotiku ierobežošanu cilvēku, kā arī dzīvnieku slimību ārstēšanā.
Otrdien Saeimā piedalījos Sociālo un darba lietu komisijas sēdē. Skatījām Labklājības un Veselības ministriju kompetencē esošus jautājumus. Pozitīvais, ko ap 1. aprīli izjutīs valsts sociālās aprūpes centru darbinieki, — ļoti būtisku atalgojuma pieaugumu. Savukārt no 1. jūlija par 100 eiro palielināsies atbalsts ģimenēm, kurās aug bērni 1. grupas invalīdi kopš dzimšanas. Otrdien tikos arī ar Aptieku apvienības asociācijas pārstāvjiem un diskutējām par grozījumiem Farmācijas likumā, kā arī piedalījos apspriedē Veselības ministrijā saistībā ar antimikrobiālās rezistences plānu.
Trešdienās arī parasti ir Sociālo un darba lietu komisijas sēdes. Skatījām divus likuma projektus saistībā ar Labklājības ministrijas jomām. Pēcpusdienā biju Jelgavā universitātē uz Promocijas padomes sēdi. Notika doktoranta zinātniskā darba izskatīšana un arī konventa sēde. Tādas sēdes notiek divas trīs reizes gadā.
Ceturtdien bija Saeimas sēde, bet vēl no rīta paspēju sniegt interviju LTV raidījumam “Rīta Panorāma” par Tabakas izstrādājumu aprites likuma grozījumiem. Atbalstu šī kaitīgā ieraduma ierobežošanu. Lai arī ir iebildes, ka Latvijā jau tā šajā virzienā pastāv daudz ierobežojumu, tomēr “Eurostat” dati rāda, ka valstī smēķē ap 29% iedzīvotāju vecumā no 15 gadiem. Grozījumi likumā nozīmēs, ka striktāki būs noteikumi arī saistībā ar elektroniskajām cigaretēm — kāda tilpuma, sastāva cigaretes drīkstēs būt tirgū. Tiks konkrēti definēts, kas ir augu maisījums, ko izmanto smēķēšanai. Trešais, ko sabiedrība izjutīs, ja likumu pieņems trešajā lasījumā — tirdzniecības vietās cigaretes nedrīkstēs būt redzamas, tā vietā klientiem būs redzams saraksts ar cigarešu nosaukumiem un cenām. Runāju ar dažiem kaislīgiem smēķētājiem, un pat viņi izteica atzinumu šim priekšlikumam. Lielākā daļa smēķētāju apzinās, ka tas ir kaitīgs ieradums, un, kad ar viņiem parunā, daudzi saka, ka vēlas to atmest. Tāpēc ieguvēja būs tā sabiedrības grupa, kas cenšas atmest smēķēšanu. Viņiem katrs kairinājums, tajā skaitā vizuāls, rada vēlmi nopirkt kārtējo cigarešu paciņu. Otrkārt, neredzot pie kases paciņas, varbūt kāds no smēķētājiem aizmirsīs tās nopirkt. Treškārt, tas skars to cilvēku grupu, kas sāk smēķēt.
Saeimas vēlēšanās kandidēju no Zemgales reģiona, un Aizkraukles puse, Vietalvas pagasts ir mans dzimtais. Pateicoties manam palīgam un arī ‘‘Kustības Par!’’ biedram Mikam Celmiņam, viena no pirmajām reģionālajām vizītēm bija ieplānota šajā pusē. Tāpēc piektdiena pagāja Aizkrauklē, tiekoties ar pašvaldības vadību un apmeklējot Aizkraukles slimnīcu, profesionālo vidusskolu un novada sociālo dienesta centru. Secinājām, ka Aizkrauklē ir diezgan progre-
sīvi domājoši cilvēki. Novada domē mums ieskicēja galvenās problēmas. Viena no tām — turpinot samazināties iedzīvotāju skaitam, arvien nopietnāk jādomā par teritoriālo reformu valstī. Cilvēki grib valdības skaidrojumu par to, kas notiks, piemēram, ar skolu tīklu. Mūsu — deputātu, ministriju — uzdevums ir skaidrot jaunās aprises katrā no nozarēm. Tikšanās laikā izskanēja, ka iedzīvotāji vēlas konkrēti zināt politiķu plānus.
Saistībā ar darbu Saeimā mani visvairāk interesēja veselības aprūpes, sociālie un izglītības jautājumi.
Tā kā esmu Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs, mans uzdevums ir veselības ministrei Ilzei Viņķelei palīdzēt risināt ar veselības jomu saistītos jautājumus. Aizkraukles slimnīcas apmeklējums bija saistīts ar šo mana darba specifiku. Redzēju, ka slimnīcas valde apguvusi Eiropas fondu naudu, iegādājusies jaunu aprīkojumu — tādas diagnostiskās iekārtas kā mamogrāfu, datortomogrāfu. No slimnīcas vadības izskanēja vēlme sniegt vēl vairāk pakalpojumu terapijas jomā, nekā šobrīd iespējams. Pārrunājām arī e-veselības darbību un ar to saistītās nepilnības, piemēram, joprojām nedarbojošos e-nosūtījumu sadaļu, pie kā pašlaik jau tiek strādāts. Profesionālajā vidusskolā jutu, ka skolotāji sabēdājušies par to, ka 2019. gadā atalgojumu varētu arī nepalielināt. Bija patīkami redzēt, ka skolā ir iespaidīgas, modernas mācību klases — galdniecībā, metālapstrādē un automehānikā. Aprunājos ar enerģisko direktori, kas cenšas skolu vadīt un uzturēt. Audzēkņu skaits varētu būt lielāks, šobrīd tas ir ap 350. Sociālajā centrā tikāmies ar senioru kopas aktīvistēm, un no šīs tikšanās palika ļoti daudz pozitīvu emociju. Protams, izskanēja stāsti par neapmierinātību veselības aprūpē, un tika nosaukti konkrēti piemēri, kas iezīmēja sistēmiskās problēmas, kuras jau ministres Ilzes Viņķeles vadībā tiek risinātas.
Uzskatu, ka sarunās ar aizkraukliešiem veidojās tuvs dialogs, bija ļoti vērtīga diena. Lai arī esmu jauns politiķis, gribas, lai arī turpmāk starp mani, Ilmāru Dūrīti, un pārējo sabiedrību neveidojas plaisa, kad es vairs nespēju saprast iedzīvotāju problēmas, to, ko viņi man saka.
Nedēļas nogalē, sestdien, notika “Attīstībai/Par!” konference, kurā izvirzījām deputātu kandidātus Eiroparlamenta vēlēšanām. Svētdien atpūtos un gatavojos pirmdienas lekcijām universitātē. Katru otro nedēļas nogali cenšos aizbraukt uz Vietalvu, ciemoties pie vecākiem laukos, palīdzēt saimniecības darbos. Lai arī no 1995. gada esmu vairāk Jelgavā un mājas sajūta izveidojusies tur, īstā dzimtas sakņu sajūta ir Vietalvā.
Ilmārs Dūrītis, veterinārās medicīnas doktors, 13. Saeimas deputāts no partiju apvienības “Attīstībai/Par!”, Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas un Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas loceklis, kā arī Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas priekšsēdētājs
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra