Staburags.lv ARHĪVS

Secē “Mamutu medībās” pārbauda izturību

Secē “Mamutu medībās” pārbauda izturību

Jaunjelgavas novada Seces pagasta teritorijā notika 17. pie­­dzīvojumu sacīkstes “Mamutu medības”. Tajās piedalījās
40 ko­mandas — ap 200 dalībnieku. Sacensības organizēja “Biedrība “Bērnu un jauniešu biedrība “Jaunie vanagi””. Mamutus “medīja” arī komanda no Seces.

Divi simti cilvēku naktī dodas mežā
Sacensību dienā Seces pagastā rosību manīja vietās, kuras citkārt uzmanību nepiesaistīja — pamestās viensētās, birztalās lauka vidū. Mamutu “medību” organizatori tur ierīkoja kontrolpunktus, novietoja tajos dažādu uzdevumu veikšanai nepieciešamos rīkus.
Pievakarē Seces skolā pulcējās ap 200 dalībnieku no dažādām Latvijas malām, galvenokārt no Rīgas un tās apkārtnes. Sacensībām pieteicās arī komanda “Sece” — Armands Lejiņš, viņš arī komandas kapteinis un talismans ar iesauku “Amītis”, pārējie — Amanda Estere Reimarte, Ričards Freivalds un Ralfs Brokāns.
Armands teic, ka uzņēmies savākt komandu, jo juties pārliecināts, ka labi pārzina vietas, kurās notiks sacensības, piemēram, Gailīškalnu apkārtni, kur pats arī dzīvo. Izveidot komandu nebija viegli, nedēļas laikā tās sastāvs mainījies četras reizes un nepieciešamo piecu dalībnieku vietā startēja četri. Sacensību rīkotāji to akceptējuši. Amanda piebilst, ka ikdienā sporto, bet to nevar salīdzināt ar piedalīšanos šajās sacensībās, kas solījās būt ļoti interesantas, jo īpaši, ja tās notiek naktī. Orientēšanās un piedzīvojumi patīk arī Ričardam un Ralfam. Pusstundu pirms starta komandas dalībniekiem kāpa adrenalīns, kā teica viens no viņiem — vēders sāk griezties, un sākas mazs stress, kas gan jau pāries pēc starta.
Iestieg abi džipi
Viens no sacensību organizatoriem un koordinatoriem, organizācijas “Jaunie vanagi” viceprezidents Artūrs Krūze stāsta, ka lielo dalībnieku skaitu pārstāv visdažādāko profesiju cilvēki — gan tādi, kas strādā “Mc Donalds”, gan juristi un bankas darbinieki, kā arī citu līdzīgu piedzīvojumu pasākumu organizatori. Iespaidīgs ir arī organizatoru, tiesnešu, medicīnas darbinieku un evakuatoru skaits — ap 50. Iemesls, kādēļ “Mamutu medības” jau otro reizi rīko Jaunjelgavas novadā (2018. gadā sacensības notika Daudzeses pagastā — aut.), ir Seces pagastā dzīvojošie “Jaunie vanagi” — Miks Lūkins un Viktorija Zilgalve. Tas nozīmē, ka šeit ir jau gatava bāzes vieta un sacensības vieglāk organizēt, vieglāka komunikācija ar apkārtnes iedzīvotājiem, ar kuriem vajadzēja saskaņot sacensību maršrutu. Vietējie pārsvarā bijuši atsaucīgi, lai gan daži iebilduši, sakot, ka tiks traucēts viņu naktsmiers. Artūrs teic, ka tas ir pašsaprotami, un organizatoriem nācās pārplānot maršrutu. Trases kopgarums bija ap 35 kilometriem. “Mamutu medības” pamatīgi izšūpo cilvēku no viņa ierastā dzīves ritma, jo sacensības rīko maksimāli nekomfortablas — naktī, ziemā un ar visdažādākajiem uzdevumiem, kas prasa fizisku un garīgu piepūli. Ar grūtībām nācās tikt galā arī organizēšanas laikā, kad dubļos iestiga abas apvidus automašīnas — “Grand Cherokee” džipi, un vienu vieglo automašīnu sanesa, tā ieslīdēja grāvī.
Uzdevumi dalībniekiem saistīti ar četrām dabas stihijām — ūdeni, uguni, gaisu un zemi. Gaiss nozīmē alpīnisma iemaņas, piemēram, rāpšanos kokā. Uguns nozīmē vai nu tās noturēšanu rokā, staigāšanu pa oglēm, vai Seces sacensību gadījumā — dažādu vielu dedzināšanu, nosakot liesmas krāsu.
Artūrs teic, ka līdz šim 16 gadu laikā neesot bijis gadījuma, kad kāds no komandas dalībniekiem pazustu un nesasniegtu finišu. Ārkārtas gadījumiem dalībnieki ir brīdināti līdzi ņemt lukturīšus, mobilos telefonus. Komandas veido gan augsta līmeņa profesionāļi, gan iesācēji. Lai arī savā starpā ir konkurence, kritiskā brīdī pieredzējušākie atbalsta mazāk zinošos. Minimālais dalībnieka vecums ir 14 gadu, un līdz šim vecākie bijuši ap 50 gadu veci. Bez “Mamutu medībām”, kas salīdzinoši ir ar profesionālu ievirzi, “Jaunie vanagi” rīko arī  “Zvirbuļtaku” un “Dubli”, kas vairāk pielāgotas iesācējiem. Savukārt balvu fondu veido sacensību atbalstītāji — dažādi uzņēmumi, kā “Very Berry”, “AB parks”, “Latvijas Zaļais punkts”, Kokneses “Pērsejas”, tīklu parks Līgatnē u. c.
Viktorija Zilgalve stāsta, ka šīs sacensības noritēja salīdzinoši mierīgi, vien galvassāpes sagādāja ļoti slidenie meža ceļi, kā dēļ organizatoru džipi bieži ieslīdēja grāvī. Sacensības bija īpašas arī ar to, ka vairākās komandās piedalījās iepriekšējo sacensību organizatori. Kā pirmie ap pulksten sešiem rītā finišēja seciešu komanda, bet nakts laikā tā apmeklēja tikai četrus kontrolpunktus.
Ūdens stihija jau tradicionāli ir saistīta ar peldēšanu āliņģī. Šogad uzdevums bija atrast frāzes, kas rak­stītas uz pieciem lieliem puķupodiem, pakārtiem virs ūdens. Lai tekstu izlasītu, dalībniekam vajadzēja iegremdēties ūdenī līdz kaklam un puķupodu tikai nedaudz bija ļauts piešķiebt. Kad bija izlasītas un pārējiem komandas dalībniekiem nosauktas visas frāzes, krastā esošajiem tās vajadzēja sarindot loģiskā teikumā — “Labi būt stipram, bet divreiz labāk būt gudram”. Varbūt ne pārāk sarežģīti veicams tas būtu dienas laikā, bet iedomājieties to pildām pulksten trijos naktī! ◆