Staburags.lv ARHĪVS

Modernizē mācību procesu

Evitas Apiņas teksts un foto

2019. gada 15. februāris 00:00

387
Modernizē mācību procesu

Aizkraukles Profesionālā vidusskola, iesaistoties Valsts izglītības un satura centra (VISC) projektā, nupat papildinājusi savu materiāli tehnisko bāzi ar programmām un simulācijas iekārtām — jauno “Tildes” biroju, ēdināšanas procesu uzskaites un kontroles datorprogrammu “Rausītis”, metināšanas simulatoru un programmu “Mastercam Educational Suite”, kas simulē CNC darbgaldu, kā arī CNC kokapstrādes darbgalda funkcijas pilnā 3D režīmā. Visus jaunieguvumus izglītības iestādes audzēkņi jau sākuši praktiski izmantot nodarbībās.

Aizkraukles Profesionālās vidusskolas projektu vadītāja Inita Šale stāsta, ka vispirms rakstījuši pieprasījumu VISC par izglītības iestādei vēlamo un vajadzīgo. Saraksts ar nepieciešamajām lietām bijis ļoti garš, taču ESF projektā “Nozaru kvalifikācijas sistēmas pilnveide profesionālās izglītības attīstībai un kvalitātes nodrošināšanai” Aizkraukles Profesionālajai vidusskolai piešķīra šīs četras lietas, kuru kopējā vērtība ir 40 847,32 eiro. Ar jauno metināšanas simulatoru interesentiem būs iespēja darboties arī skolas rīkotajās atvērto durvju dienās 22. februārī, 29. martā, 12. aprīlī un 17. maijā.
“Mums piešķīra četras lietas — jauno “Tildes” biroju, ko darbā izmantos klientu apkalpošanas speciālisti, ēdināšanas procesu uzskaites un kontroles datorprogrammu “Rausītis”, kas domāta, lai ēdinātāji varētu kalkulācijas veikt elektroniski. Trešā lieta, ko esam ieguvuši, — CNC, kas simulē kokapstrādes darbgalda funkcijas. Tā ir datorprogramma, ko instalē datorā un kas elektroniski pareizi pēc rasējuma sagatavo produktu. To, savienojot ar CNC iekārtu, izdodas izgatavot precīzu produktu, kas atbilst visiem vajadzīgajiem parametriem. Mums pašiem skolā CNC iekārtas nav, taču rudenī, kad jaunieši jau būs iemācījušies strādāt ar šo programmu, viņi dosies uz Lietuvu un Kauņas Profesionālajā vidusskolā varēs strādāt arī ar šo iekārtu, lai redzētu, kā programmas piedāvātās  iespējas var īstenot dzīvē. Ceturtā lieta, ko esam ieguvuši, —  metināšanas simulators,” stāsta Inita Šale.
Metināšanas skolotājs Rolands Krūklis stāsta, ka līdz šim audzēkņi metinājuši tikai praktiski, skolā ir ļoti labi iekārtotas metināšanas darbnīcas ar deviņām darba vietām. Par jauniegūto simulatoru skolotājs teic, ka tas ir labs palīgs, lai audzēkņi trenētu iemaņas metināšanas procesā: “Ar šo ierīci par aptuveni 30% ātrāk var iemācīties vadīt degli, simulators procentuāli parāda, cik labi metinātājs strādā. Šīs grupas audzēkņiem no maksimālajiem 100%  visiem metināšanas prasmes novērtē ar 93, 94%. Tas ir tāpēc, ka ar audzēkņiem jau tuvojamies prakses laikam, daudz ko esam  apguvuši, tāpēc arī ir tik labi rezultāti. Šis ir liels ieguvums tieši mācību procesa sākumā, kad jauniešiem vajag vairāk trenēties un gūt pirmās iemaņas, vēlāk jau ir interesantāk strādāt ar īstajām metināšanas ierīcēm. Mācību procesā, izmantojot šo iekārtu, varam ieekonomēt daudz metāla, gāzes un elektrības.”
Lai ar aparātu varētu darboties, vispirms jāiestata pareizie parametri, ja tas nav izdarīts, tad tas nemaz neatļauj metināt. Ierīce piedāvā dažādus metināšanas veidus, programmā var arī iestatīt, kādu metālu metini. Aparātā ir trīs programmas. Pirmā programma — tehnoloģija, apraksts par metināšanu, otrā programma piedāvā izpildīt testus, atbildēt uz jautājumiem, un trešā programma ir praktiskais. Komplektā ir arī dažādi kabeļi, ko vēl skolēni nav izmēģinājuši.
Savukārt datorprogramma “Rausītis” ir domāta ēdinātājiem, un ar to aprēķina kalkulācijas, cenu vienai, desmit vai simts porcijām. Programma piedāvā daudz dažādu opciju, piemēram, var uzzināt arī porcijā esošo produktu uzturvērtību. Skolotāja Aina Puniņa, kuras pārziņā ir praktiskās mācības pavāriem, teic, ka programmu “Rausītis” izmanto bērnudārzos un slimnīcās, kur svarīga precizitāte, ēdiena uzturvērtība, ēdienkartes izveidošana, un programma to ļauj aprēķināt ļoti precīzi. Skolēni, apgūstot programmu, vēlāk kārtos eksāmenu, darbojoties ar datorprogrammu “Rausītis”. ◆