Bezmaksas ceļojums uz Arktiku

Kokneses tūrisma informācijas centrā apskatāma fotogrāfiju izstāde “Svalbāra”, kas tapusi sadarbībā ar Kokneses bibliotēku.
TV raidījuma “Izziņas Impulss” komanda — žurnāliste Sandra Kropa un operators Māris Maskalāns — pagājušā gada februārī devās ekspedīcijā uz šo tālo ziemeļu teritoriju, kas pieder Norvēģijai, kur rada iedvesmu fotostāsta veidošanai. Ekspedīcija un izstāde tapusi sadarbībā ar Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā.
Kas ir Svalbāra? Varbūt šo izstādi vajadzēja rīkot karstā laikā, jo, ieejot izstāžu telpā, šķiet, no fotogrāfijām strāvo arktiskās ziemas dvesma. Kas tad ir Svalbāra? Daudziem šis vārds droši vien neko neizteiks. Tā ir vieta Arktikā, kuru mēdz saukt arī par pusceļu uz Ziemeļpolu. Tur līdz planētas galējam ziemeļu punktam ir tikai nedaudz vairāk par 1000 kilometriem — tieši tikpat, cik līdz Norvēģijas piekrastei dienvidu virzienā. Vietējie par salas iedzīvotājiem joprojām uzskata lāčus, sev atvēlot tikai ciemiņu lomu. Svalbāras arhipelāga lielākajā un slavenākajā salā Špicbergenā 17. gadsimtā ieradās vaļu mednieki un polārlāču tīkotāji. Savulaik Svalbāra bija polārpētnieku paradīze. Te savus pirmos soļus ceļā uz Ziemeļpolu spēra arī leģendārais Roalds Amundsens. Taču pēdējā desmitgadē Svalbāras mūžīgais sasalums ir ideāla vieta, kur pētīt arī ģeoloģiju, klimatu un pat ģenētiku.
Pirms pāris dienām Svalbāras vārds izskanēja TV Panorāmas rīta ziņu raidījumā, kurā stāstīja, ka vairāku valstu zinātnieki ieguvuši jaunus datus, kas liecina par straujajām klimata izmaiņām pasaulē. Patlaban globālās sasilšanas ietekme visvairāk jūtama Norvēģijai piederošajās Svalbāras salās. Pētījums rāda, ka izmaiņas kļūst aizvien straujākas, un tas ir nopietni jāizvērtē, jāsamazina gāzu emisija. 98 mēnešus pēc kārtas vidējā temperatūra pārsniedz normu un patlaban salās tā ir tikai -2 grādi. Tas nav tipiski arktiskam klimatam. Salīdzinot ar 1970. gadu, Svalbārā vidējā temperatūra pieaugusi par 4,5 grādiem. Ja tā turpināsies, vidējā temperatūra līdz gadsimta beigām pieaugs par 10 grādiem.
Bet, kamēr tas nav noticis, varat aizceļot uz Svalbāru bez maksas. Fotogrāfiju izstādē redzēsiet vienas no visvairāk pasaulē fotografētajām durvīm. Aiz tām mūžīgajā sasalumā glabājas sēklas no visas pasaules. Šo glabātavu var uztvert arī kā miera simbolu, jo te vienkopus ir sēklas no valstīm, kas gadiem karo viena ar otru, taču miers iespējams, ja ir kopīgi mērķi. Savukārt no kādas citas fotogrāfijas uz jums nolūkosies suns, kurš gan šeit nav mājdzīvnieka vai sarga vietā. Haskiji un polārie suņi jau gadsimtiem te ir palīgi cilvēkiem — viņi pārvieto sniega kamanas un palīdz cilvēkiem izdzīvot šajā skarbumā. Viņu lielākā laime — iespēja skriet.
Ikkatra fotogrāfija ir kā neliels stāsts par šīs skarbās dabas zemes stūrīti. Aicinošs, interesants un izzināt rosinošs. Izstāde būs skatāma līdz 15. martam. Interesenti izstādē tuvāk var iepazīties ar Kokneses tūrisma informācijas centra darbinieču papildu sagatavoto informāciju par Svalbāru. ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra