Staburags.lv ARHĪVS

Sirdsstāsts Mīlētāju dienā

Sirdsstāsts Mīlētāju dienā

Pirms nedēļas skatījos izrādi “Alvas sieviete”. To rādīja Dailes teātra Mazajā zālē. Kā vairums šajā telpā rādīto lugu, arī šī bija emocionāla, personīgi saistoša un ar spēcīgu skatītāja tuvības sajūtu uz skatuves notiekošajam. Anotācijā teikts: “... uz patiesiem notikumiem balstīts stāsts.”. Iespējams, tā tas arī ir. Režisorei Rēzijai Kalniņai izdevies apkopot perfektu aktieru komandu. Grūti nodalīt galveno lomu, jo no četrām vadošajām visas ir vienlīdz spēcīgas. Stāsts ir par kādu meiteni Džoiju (Ērija Eglija), kurai nepieciešama sirds pārstādīšana. Neilgi pirms operācijas viņa bārā satiek puisi Džeiku (Gints Andžāns), kas viņu nofotografē. Vēlāk abi it kā vairs nekad nesatiekas. Vien izrādes beigās Džoija uzzina, ka viņā pukst Džeika, toreiz bārā satiktā puiša sirds. Apbrīnojumi veiksmīgi režisorei izdevies apvienot atšķirīgās vietās un laikā notiekošo. Piemēram, slimnīcā un kapos, kad Džoija tikko mostas pēc operācijas, un tajā pašā laikā Džeika vecāki Alise (Lilita Ozoliņa) un Henks (Pēteris Liepiņš) kapos apsēstas uz soliņa, lai apraudātu tikko pavadīto dēlu.
Līdzīgas ainas atkārtojas vairākkārt. Katrā no tām un visai izrādei cauri vijas visuresošais Džeiks. Miris, bet vienmēr kādam vairāk vai mazāk prātā esošs. Kā tēls, gars, ģērbies pelēkās drēbēs, viņš piedalās dialogos — klusēdams, vērtēdams, priecājoties un gribēdams žēlot. Šī ir arī pārdomu izrāde mums katram — ko mēs darītu, ja mums vai kādam būtu dota otra iespēja. Kā mēs varam samierinātos ar domu, ka dzīve kādam beigusies, lai mana turpinātos. Stāsts arī par spēju atzīt savas kļūdas, piedot, kļūt labākam.
Dailes teātra mājaslapā izrāde nosaukta par sirdsdrāmu, un tāda tā ir: vairākos līmeņos — gan sirdi uzrunājoša, gan par sirdi. “Katram notikumam mūsu dzīvē ir jēga,” saka Alise vīram, kad viņš joprojām nespēj samierināties ar dēla zaudējumu, nespēj pieņemt Džoiju, jo viņa turpina dzīvot, bet, pateicoties viņa dēlam. Visam ir jēga.
Nākamo reizi sirdsstāsts būs skatāms Mīlētāju dienā — 14. februārī septiņos vakarā. Vakar vēl bija pārdošanā ap trīsdesmit biļešu.  ◆