Skrīverieši ratus kaļ ziemā

Latvijas Lauksaimniecības universitātes Zemkopības institūtā Skrīveros iegādāta moderna lauksapstrādes tehnika.
Piecu vietā divi
“Grāmatvedības dokumentos iegrāmatojām kā kombainu, bet tiešajā tulkojumā no angļu valodas skan: augu zaļās masas novākšanas iekārta,” tā par nesen skrīveriešu rīcībā nonākušo Vācijā ražoto kombainu “Haldrup F 55” stāsta institūta direktors Jānis Vigovskis. Jaunā modernā iekārta nomainīja institūtā līdz šim izmantoto 1986. gadā ražoto kombainu.
Jaunās iekārtas pamatfunkcija ir zālāju masas nopļaušana, savākšana, nosvēršana un parauga paņemšana. Institūts nodarbojas ar dažādu zālāju šķirņu audzēšanu pētnieciskos nolūkos, sētās platības ir nelielas — ap 1,5 metriem plati izmēģinājuma lauciņi. Šādu lauciņu ir daudz, to novākšana prasa rūpību un precizitāti, un vēl pērn lielu daļu darbu veica rokām. Pirms kombaina lietošanas šādus lauciņus apstrādāja pļāvējs, kas ar izkapti vai motobloku zālāju nopļāva. Laborantes nopļauto sagrāba ar grābekļiem, sasēja sainīšus un ar bezmēnu un trijkāji tos nosvēra. Vēlāk procesu mehanizēja. Pļāva ar kombainu, zaļo masu sapildīja kastē, kuru divi vīri nesa līdz svariem. Līdz ar to paraugu vākšanā bija iesaistīti četri līdz pieci cilvēki. No nākamās sezonas būs nepieciešami vien divi darbinieki. Jānis Vigovskis teic, ka ar gadiem darbinieku skaits institūtā samazinās, jaunos lauki tā nesaista, tāpēc nav jāuztraucas par to, ka modernizācija nozīmētu štatu samazināšanu.
Plāno vēl vienu
modernizāciju
Jaunais kombains būtiski atvieglos institūta darbinieku darbu. Kulšanas laikā kombainā iebūvētie svari nosver nopļauto zaļo masu, un dati redzami kabīnē iebūvētajā displejā. Datus turpat uz vietas var izdrukāt ar printeri. Tāpat dators organizē nopļautā daudzuma parauga sagatavošanu un iesaiņošanu, kā arī izdrukā etiķeti ar detalizētu informāciju. Līdzās kombaina vadītājam ir sēdvieta arī zinātniekam vai kādam citam institūta darbiniekam, kurš darbojas ar saņemtajiem paraugiem. Kā papildaprīkojumu iespējams pieslēgt arī novāktās masas analizatoru, kas tūlīt nosaka galvenos parametrus.
Kā katra modernizācija, arī šī, no vienas puses, fiziski darbu atvieglo. Tajā pašā laikā ar jauno kombainu var apstrādāt daudz vairāk izmēģinājumu lauciņu. Savukārt tas nozīmē pretējo — vēl vairāk darba institūta darbiniekiem un iespēja piedalīties dažādos, tajā skaitā starptautiskos, projektos un attiecīgi lielākus ienākumus institūtam.
Kombains iegādāts, pateicoties Latvijas Lauksaimniecības universitātei piešķirtajam Eiropas Savienības finansējumam zinātniskās infrastruktūras uzlabošanai. Par šo naudu skrīverieši veikuši arī jaunās biroja ēkas izveidi, nākotnē līdzekļi paredzēti arī ilggadējā stacionāra — drenāžas lauka “Sidrabiņos” — modernizācijai. Tas nozīmētu automatizētu drenāžas ūdeņu uzskaiti un paraugu ņemšanu. Šis ir ilgākais lauka izmēģinājums Latvijā, darbojas jau 38 gadus un savā nozarē pielīdzināms Dainu skapim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra