Staburags.lv ARHĪVS

Pļaviņās būs donoru diena

Jānis Vecvagars

2019. gada 9. janvāris 15:37

50
Pļaviņās būs donoru diena

30. janvārī no plkst. 10 līdz 13 Pļaviņu kultūras namā Daugavas ielā 49, Pļaviņās, notiks donoru diena.

Vidēji Latvijā persona pirmo reizi asinis dodas ziedot 28,9 gadu vecumā. Lai gan pirmreizējo donoru vidējā vecuma rādītājs, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, audzis, pēdējo piecu gadu laikā donora vidējais vecums palielinājies par teju sešiem gadiem — no 31,3 līdz 36,9.

Asinis ziedot vari, ja:

·        esi 18 — 65 gadus jauns;
·        sver ne mazāk par 50 kg;
·        dienā pirms asins nodošanas neesi lietojis alkoholu;
·        esi paēdis, izgulējies, atpūties, jūties labi;
·        esi vesels un pēdējā laikā neesi slimojis;
·        pirms tam esi lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma;
·        neesi nodevis asinis vismaz 9 nedēļas, un 12 mēnešu periodā to jau neesi darījis 4 reizes (attiecas uz sievietēm) vai 6 reizes (attiecas uz vīriešiem, turklāt pēc 6. reizes vīriešiem jāievēro 3 mēnešu pārtraukums).

Ieteikumi pirms asins ziedošanas:


·        3—4 stundas pirms procedūras iesaka vieglu ēdienreizi un papildu šķidruma uzņemšanu (jāizdzer apmēram četras glāzes ūdens vai sulu u.c.). Tukšā dūšā asinis ziedot nedrīkst!
·        Vismaz 2—3 stundas pirms procedūras nedrīkst smēķēt, jo tev būs labāka pašsajūta procedūras laikā un pēc tās, kā arī būs kvalitatīvāki asins komponenti. Smēķētājiem skābekļa līmenis asinīs samazinās par 15%. Tas atsaucas uz visu organisma vielmaiņu un asins kvalitāti.

Ieteikumi pēc asins ziedošanas:

·        sterilo pārsēju jātur uz rokas vismaz 2 —3 stundas, lai nerastos zemādas asins izplūdums vai iekaisums, ko var izraisīt apkārtējā vidē esošie putekļi un mikroorganismi. Vēnas punkcijas vietu nedrīkst mērcēt un sasmērēt. Pārsēju nedrīkst atslābināt vai savilkt, ja nepieciešams jauns pārsējs, jālieto tīru marles saiti;
·        jāatpūšas ne mazāk kā 15 minūtes;
·        divas stundas nav vēlams vadīt transporta līdzekli;
·        nenest somu uz rokas, no kuras tika ņemtas asinis;
·        nevajag strādāt smagu fizisku darbu, netrenēties, neskriet, nenest smagus priekšmetus, nepeldēties un nesauļoties;
·        vismaz 12 stundas pēc asins ziedošanas nedrīkst strādāt paaugstinātas bīstamības darbus: pārvadāt pasažierus, vadīt lidmašīnu, vilcienu, strādāt augstumā u.c.