Siltinātajā mājā Koknesē pirmie rēķini ar pārsteigumu

Pagājušā gada oktobrī “Staburags” rakstā “Māju siltināšanā ievēro demokrātijas principus” vēstīja, ka Koknesē, Blaumaņa ielas 6. mājā, noslēgumam tuvojas ēkas renovācijas darbi. Kopš 22. oktobra māja pieslēgta apkurei. Pirmais lielais rēķins saņemts decembra sākumā. Pēc pāris nedēļām mājas vecākā Maiga Getca zvanīja “Staburagam” un teica: “Imant, atbrauc pie mums, jāaprunājas.”
Ar Maigu tikos tūlīt pēc Ziemassvētkiem. Braucot pa Blaumaņa ielu, renovētā 6. māja pamanāma pa gabalu. Gaiši siltajos toņos krāsotās sienas kontrastē ar pelēko decembra pēcpusdienas gaismu. Maiga un viņas kaimiņiene mani sagaida pie ārdurvīm. Nākušas pretī, jo tagad durvīs iestrādāti kodi, kurš katrs vairs nevar ienākt. Nonākot Maigas dzīvokļa virtuvē, ievēroju, ka siltuma regulators pie centrālās apkures radiatora pagriezts pret atzīmi 1. Laukā todien bija +1 grāds. Kā vēlāk noskaidrojās, virtuvē bija +22 grādus silts.
Krāja naudu svētkiem
“Kad oktobrī mājai pieslēdza apkuri, kā jau ar jaunu sistēmu gadījās visādi — kad nesila, kad kas, tāpēc SIA “Kokneses komunālie pakalpojumi” valdes loceklis Aigars Zīmelis teicis, ka par oktobri maksāsim “pa vecam”, it kā siltuma skaitītāji jeb alokatori nebūtu uzlikti,” stāsta Maiga. Iedzīvotāji neiebilduši. Brēka sākusies par novembra rēķinu. Mazam 34 kvadrātmetrus dzīvoklim par apkuri vien sarēķināti 53 eiro. “Zvanījām, runājām, jautājām, līdz saņēmām citu rēķinu, bet arī tajā summa nebija mazāka,” stāsta Maiga. Viņas rokās nonākuši dokumenti, kuros skaidri norādīts patērētais siltums katrā dzīvoklī, tāds, kādu uzskaitījis katrs pie radiatora ierīkotais alokators. Šajā rēķinā summas bija ļoti atšķirīgas. “Man un kaimiņienei, tāpat vēl sešiem dzīvokļiem summa par siltumu novembrī bija no 11 līdz 13 eiro. Četriem dzīvokļiem — no 21 līdz 27 eiro, četru dzīvokļu saimniekiem — no 38 līdz 46 eiro, trijiem — no 69 līdz 88. Vien 18. dzīvoklim rēķina summa bija nesamērīgi liela — 131 eiro.
Maigas Getcas kaimiņienei no 11. dzīvokļa pēc alokatoru rādījuma par novembrī iztērēto siltumu būtu jāmaksā 11,30 eiro, bet rēķins uzrāda 32 eiro. Maigas Getcas dzīvoklī izlietots siltums par 13,41 eiro, bet rēķinā — 46 eiro. “Mēs vēl papildus maksājam par renovācijas darbiem. Bija taču solīts, ka būs siltuma patēriņa ekonomija. Tā nu mēs, pensionāri, krājot naudu Ziemassvētku dāvanām, regulatoru nogriezām uz minimumu,” turpina mājas vecākā.
Parakstīs, un atrunu nebūs
Skaidrojumu jautājušas Aigaram Zīmelim, bet viņš atbildējis, ka tā nevar būt, ka viens dzīvoklis mēnesī “nokurina” 10 eiro, bet cits — 130. Sākumā vainu meklēja alokatoros, sakot, ka tie droši vien ir bojāti. “Es jau neesmu glupa,” saka Maiga. “Man ir vajadzīgie tālruņa numuri. Zvanu puišiem uz Rīgu, kas datoros redz visus mūsu alokatorus, un viņi saka, ka nekādu kļūdu nav. Tomēr jaunajos rēķinos alokatoru rādījumi netika ņemti vērā un kopējo mājas siltumu “pa vecam” sadalīja uz katra dzīvokļa kvadrātmetriem. Rezultātā pensionāri, kuri, cik spēdami, taupīja siltumu un līdz ar to savu naudu, tagad spiesti maksāt to dzīvokļu īpašnieku vietā, kuri ne brīdi nedomāja par ekonomiju. Turklāt tiem, kuru rēķini pēc alokatoru rādījumiem bija lieli, tagad jāmaksā daudz mazāk. Piemēram, 18. dzīvoklim 130 eiro vietā tikai ap piecdesmit eiro.
“Staburags” oktobrī, runājot ar Aigaru Zīmeli, arī piefiksēja viņa teikto: “Pašreizējie aprēķini liecina, ka apkures izdevumi vidēji samazināsies par 50%.” Tagad, jautāts par iemesliem, kādēļ izveidojusies šāda situācija, viņš kā pirmo piesauc faktu par ekspluatācijā nenodoto māju. Būvdarbi ir pabeigti, bet sakarā ar būvinspektora Jana Korola nāvi nodošanas datums pārcelts uz šī gada sākumu, un, iespējams, būvvalde dokumentus parakstīs tuvākajās dienās. Runājot par diskusijas un domstarpības raisījušo novembra rēķinu par piegādāto siltumu, Kokneses komunālo pakalpojumu vadītājs teic, ka iedzīvotājus brīdināja — iespējams, rēķinu izrakstīs, joprojām ņemot vērā platības un ēkai piegādātā siltuma daudzumu, nevis alokatoru rādījumus. Decembra sākumā uzņēmums, kurš veic siltuma skaitītāju rādījumu uzskaiti, uzrādīja novembrī patērēto siltumu atsevišķi pa dzīvokļiem. Rādījumi komunālā uzņēmuma vadībai neviesuši uzticību, bijuši pārāk atšķirīgi starp dzīvokļiem, un siltuma uzskaitītājiem datus pieprasīja atkārtoti. Vēlāk šo informāciju pievienoja arī iedzīvotājiem izrakstītājos rēķinos. “Iespējams, ar to pieļāvām kļūdu. Iedzīvotāji šos rādījumus pieņēma par vienīgajiem un pareiziem. Tomēr, analizējot uzskaites sistēmas datus, secināts, ka siltuma patēriņš ir ļoti nevienlīdzīgs. “Jebkurai sistēmai ir vajadzīgs laiks, lai to pieregulētu, lai atklātu un novērstu defektus. Kad mājas remonts būs pabeigts, būvvalde to pieņems ekspluatācijā, mums vairs nebūs atrunu, siltumu uzskaitīsim pēc alokatoru rādījumiem.”
Jautāts par novembrī patērētā siltuma uzskaites datiem, kad vieniem dzīvokļiem naudas izteiksmē tas bija ap 11 eiro, bet citos ap 100, Aigars Zīmelis teic, tieši tas ir šis neloģisms, jo daži dzīvokļi nevar patērēt visu mājai piegādāto siltumu. Tas ir neiespējami. Lai patērētu tādu daudzumu siltuma, radiatorus vajadzētu darbināt ar pilnu jaudu, turklāt logiem vajadzētu būt atvērtiem, jo citādi istabā temperatūra sasniegtu 28 grādus.
Tomēr jau tagad var secināt, ka mājas siltināšanai ir ieguvums. Pērn novembrī izmaksas vienam kvadrātmetram bija 1,07 eiro, šogad — 0,82 eiro. Tas vēl, neraugoties uz to, ka mājas pagrabā notika būvdarbi, siltumtrasi no jauna siltināja un visu novembri caurules bija nenosegtas.
Blaumaņa ielas 6. māja Koknesē nav vienīgā, kuru pērn renovēja. Piemēram, Indrānu ielas 1. mājai alokatori ierīkoti decembra sākumā. Aigars Zīmelis teic, ka iedzīvotāji izteikuši vēlmi maksāt par siltumu saskaņā ar to rādījumiem. “Kategoriski esam pret to, jo, kamēr māja nebūs nodota ekspluatācijā, uzskaiti veiksim kā iepriekš,” teic komunālo pakalpojumu uzņēmuma vadītājs. ◆
Komentārs
Kā neatkarīgo ekspertu šajā jautājumā “Staburags” uzrunāja uzņēmumu SIA “DAKC”, kas ar siltumapgādi nodarbojas kopš 2002. gada. Uzņēmums apkalpo daudzdzīvokļu mājas Jelgavā, Iecavā, Tukumā, Bauskā un citviet. Pirms 10 gadiem uzņēmums sāka siltumenerģijas proporcionalitātes noteicēju (alokatoru) ierīkošanu, apkalpošanu un aprēķinu veikšanu. Uzņēmuma pārstāvis skaidro, ka šāda situācija kā Koknesē gada pirmajos un pēdējos apkures sezonas mēnešos, kā arī siltajos mēnešos ir raksturīga, jo īpaši mazām daudzdzīvokļu mājām, pie kurām pieskaitāma arī Blaumaņa ielā 6. Gaisa temperatūrai pazeminoties, maksājumi izlīdzinās.
Lai problēmas ar pārāk atšķirīgiem rēķiniem nebūtu, ir izstrādātas dažādas aprēķinu metodikas jeb algoritmi. Ja tos nelieto, bet alokatoru rādījumu “sausi” sadala uz dzīvokļiem, rezultātā daži dzīvokļi, kuri apkuri lieto “normāli”, spiesti samaksāt pat par 70% no visa ēkai piegādātā siltuma.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra