Mazi, pūkaini un... garšīgi
Iveta Arpa pusotru gadu ir bērna kopšanas atvaļinājumā. Sākumā kā laika kavēkļi lielajai meitai un arī sev par prieku iegādāti pāris trušu. Viņi izmitināti vīra vecāku saimniecībā “Stalānos” Jaunjelgavas novadā. Šogad garaušu savairojies līdz simtam.
Gados jauniem pilsētniekiem, kuriem vecāku mājas ir laukos, govis turēt pagrūti, bet trušu ferma ir gan labs laika kavēklis, gan praktisks ieguvums. Truša gaļa esot veselīga, un uzturvērtība tai ir augstāka kā vistas un cūkas gaļai.
Jāsargā no stresa
Netālu no mājas, aplokā, spriņģo divus mēnešus veci trusēni, bet nesen dzimušie — būrī, migā pie trušumātes sāna. Garauši iegādāti Lielvārdē, Jēkabpilī un Madonā. Viņu vidū ir pāris šķirnes trušu, bet pārsvarā jaukteņi. Sugas truši ar “papīriem” atbilstoši arī maksā — ap 40 un vairāk latu, bet jauktenīšus varot sarunāt arī par pieciem latiem. Vienam trušu tēvam jāparedz līdz 10 mātēm. Labvēlīgos apstākļos trusēni dzimst pat piecas reizes gadā.
Bet patīkamajam un praktiskajam ir arī ēnas puses. Dzīvniekiem ir ātra vielmaiņa, tādēļ uzmanība jāpievērš barībai un jāsargā no stresa. Pretējā gadījumā piemetas caureja, un tas bieži vien var beigties letāli. Drīzumā “Stalānos” ieradīsies veterinārārsts, un visi truši saņems profilaktiskās potes. Pirmais metiens bija ziemas laikā, un visi trusēni nosala. Mājā siltumā turēt arī neesot jēgas, jo ap-stākļu maiņas un stresa dēļ viņi tāpat nebūtu dzīvotāji. Tagad saimniece jau ievērojusi trušumātes uzvedības maiņu. Ja viņa sāk plūkt sev vilnu, ar ko izklāt būra stūri, pēc pāris dienām gaidāms pieaugums.
Ēdot asaras nebirst
Vasarā, kamēr pamatbarība nav jāpērk, var turēt lielu trušu saimi, bet ziemā palikšot vien lielie. Ātrai un efektīvai nobarošanai iesaka izmantot cukurbietes.
Vaicāju saimniecei, vai tādu pūkainu radījumu vēlāk nav žēl likt galdā kā cepeti. Viņa teic, ka lielā meita visu saprot. Nedrīkst tikai pārāk pieķerties. Interesējušies par truša gaļas realizāciju lielākos daudzumos. Iespējamā sadarbība varētu veidoties ar Madonas puses zemnieku saimniecību “Sveķi”. Kautsvarā par kilogramu šobrīd tirgū maksā ap sešiem latiem, dzīvsvarā — nedaudz virs lata. Pieaudzis trusis sver vidēji ap diviem kilogramiem.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra