Ziemassvētku eglīte katrai gaumei un maciņam

Ziemassvētki nav iedomājami bez eglītes. Zaļsvārce mājās ienes svētku noskaņu un rada bērniem prieku. Laikam ejot, svētku tradīcija mainās, dabas draugi mežā cirstu kociņu aizvieto ar podiņā augošu vai plastmasas egli. Kādas ir Ziemassvētku eglītes iegādes iespējas, un kas ir izdevīgāk — cirst pašam, pirkt vai nomāt?
Aizkraukles tirgū iespējams iegādāties daudzevieša Daiņa Markova audzētās eglītes. Piedāvājumā ir stādītās egles, meža egles, skuju zari un vedeklas darinātās kompozīcijas podiņos. Cenas — tādas pašas kā pērn, mazākās eglītes maksā trīs eiro, lielākās — 20 eiro. Lielākā interese ir par raženajām divus un vairāk metru garajām eglēm. Dainis Markovs eglīšu biznesā darbojas gadu desmitiem, agrāk zaļsvārces vedis pārdot arī uz Rīgu. Pircēju daudzums saglabājies nemainīgs, daudzi paši brauc pakaļ eglītei uz mežu, kam nav transporta — pērk vietējā tirgū.
Kā ik gadu savu īpašo un vienīgo eglīti var iegādāties kokaudzētavā “Zaķi”, netālu no Jaunjelgavas. “Zaķu” saimniece Linda Ratkēviča stāsta, ka, tāpat kā citus gadus, pie viņiem var iegādāties sudrabegles. Var izvēlēties kādu no jau nocirstajiem skujkokiem. Ģimenes ar bērniem bieži izvēlas saglabāt svētku tradīciju, un, staigājot pa audzētavu tāpat kā pa mežu, meklēt savu eglīti. “Vispieprasītākās ir sudrabegles 1,5 metru augstumā, taču brauc arī pēc raženākām zaļsvārcēm, kuras aizvest mājās no veikala vai meža ir sarežģītāk. Cenu amplitūda ir plaša, sākot no pāris eiro līdz 25 eiro. Dažas eglīšu partijas aizvestas uz tirdzniecības vietām Ogres pusē, vietējie brauc paši uz saimniecību,” stāsta Linda Ratkēviča.
Tie, kas vēlas kociņus pasaudzēt, vienlaikus neatsakoties no svētku atmosfēras, var iegādāties mākslīgo eglīti. Cenas ir dažādas, sākot no pāris eiro par galdā liekamu līdz trīsciparu skaitlim par divmetrīgu svētku rotu. Tā kā mākslīgo egli var izmantot daudzus gadus, finansiāli tā ir izdevīga, taču svētku pievienoto vērtību — smaržu — nesniegs.
Domājot par eglīšu nākotni un cenšoties izvairīties no nokaltušo kociņu grēdas pie konteineriem pēc svētkiem, populāra kļuvusi eglīšu noma. Šādu pakalpojumu otro gadu piedāvā audzētava “Dreiliņu stādi”. Svētku laikā iespējams nomāt sudrabegli vai formētu Latvijas egli podiņā. Pēc svētkiem tā atgriežas audzētavā, atveseļojas un pavasarī tiks iestādīta Ulubeles Atbildības parkā. Nomas maksa ir no 15 līdz 45 eiro atkarībā no zaļsvārces šķirnes un lieluma. Piegāde šobrīd tiek nodrošināta tikai galvaspilsētas apkaimē, taču ar savu transportu eglīti mājās var nogādāt ikviens interesents. Lai gan šis nav lētākais un vienkāršākais variants, sabiedrībā tas guvis lielu atsaucību. “Cilvēki ir ieinteresēti, kļuvuši atbildīgāki un rūpīgāki. Saņemam daudz zvanu ar jautājumiem par pareizu egles aprūpi. Lai podiņā iestādīta eglīte pārdzīvotu svētkus un vēlāk varētu tikt pārstādīta ārā, mājās nepieciešams nodrošināt labvēlīgus apstākļus — saudzīgu gaisa temperatūru un mitrumu. Eglītes vērtība sadārdzinās, taču tas vairo atbildības sajūtu. Cilvēki gatavi uzņemties šīs rūpes un pienākumus,” stāsta uzņēmuma pārstāvis Mārtiņš.
Arī šogad uzņēmuma “Latvijas valsts meži” mežos katram Latvijas iedzīvotājam ļauts nocirst vienu Ziemassvētku eglīti. “Latvijas valsts mežu” apsaimniekotās platības visā Latvijas teritorijā apzīmētas ar plāksnīti — LVM īpašuma zīmi. Pirms došanās uz mežu, Latvijas valsts meži apsaimniekojamo mežu izvietojumu var apskatīt kartē www.mammadabakarte.lv vai lietotnē “LVM GEO Mobile”. Šis būs viens no ekonomiskākajiem variantiem — nepieciešams tikai laiks, transports un, ievērojot tradīcijas un labas manieres, kārums meža zvēriņiem.
Nav nozīmes, vai zaļsvārce ir pirkta, pašu gādāta vai nomāta. Galvenais, ka tā vairo svētku sajūtu un prieku. ◆
Kā eglīti saglabāt ilgāk:
◆ eglīti iestiprina egles kājā, kurai apakšā ir trauks ar ūdeni, un regulāri pārbauda, vai ūdens traukā nav iztvaikojis;
◆ pirms likšanas ūdenī, egles stumbru iezāģē, lai koks labāk uzsūktu mitrumu;
◆ ūdenim var pievienot glicerīnu, aspirīna tableti un pāris karošu cukura, kas baros koku.
Citi varianti:
◆ ūdenī atšķaida vienu aspirīna tableti, ēdamkaroti sāls un ēdamkaroti cukura, var pievienot tējkaroti dārzeņu mēslojuma;
◆ egli ievieto šķīdumā, kuru pagatavo, litram ūdens pievienojot divas tējkarotes citronskābes, vienu ēdamkaroti želatīna un divas karotes krīta pulvera;
◆ lai egle ilgāk izskatītos labi, to var ievietot traukā ar mitrām smiltīm.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra