“Mumu” — izrāde, kura liek domāt

Iesaka Ināra Sudare, lapu redaktore
No skolas laikiem krievu valodas stundām tik vien atcerējos, ka Ivana Turgeņeva darba nosaukums ‘‘Mumu” nozīmē suņa vārdu un stāsta beigās viņu noslīcina. Kāpēc? Tā arī lāgā nesapratu.
Tagad izrāde “Mumu” ir skatāma Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, un tā veltīta Ivana Turgeņeva divsimt gadu jubilejai. Izrāde ir par kurlmēmu dzimtcilvēku, spēkavīru un sētnieku Gerasimu, kurš iemīlas veļas mazgātājā Tatjanā, taču vecā kundze savas kaprīzes dēļ apprecina meiteni ar dzērāju Kapitonu. Visas savas jūtas Gerasims izgāž uz mazo sunīti, vārdā Mumu, kurš savukārt reaģē ar mīlestību un uzticību. Kādu dienu vecajai kundzei Mumu nepatīk, un viņa liek Gerasimam sunīti noslīcināt. Gerasims beigu beigās izpilda pavēli un pats atgriežas ciematā, kur dzīvo vientulībā.
Šo stāstu oriģināli interpretējis “Spēlmaņu naktī” titulētais gada režisors Viesturs Kairišs, un, kā saka vienā no intervijām, šis ir ļoti mūsdienīgs darbs. Patiesībā jau izrāde nav par sunīti, kurš vienīgais sacēlās pret kundzes pavēlēm. Režisors Viesturs Kairišs radis oriģinālu veidu, kā ar skatuves tēliem parādīt, kas notiek mūsdienu Krievijā, kas notiek ar cilvēku dvēselēm. Viņš parāda arī saknes pašreizējai situācijai — tā ir vergu domāšana, kura ceļojusi cauri gadsimtiem. Un varbūt tā nav sakritība, ka viens no izrādes varoņiem runā Putina balsī... Tradicionālā teātra skatītājam šī izrāde droši vien šķitīs mazliet neierasta. Režisors šo stāstu pārnesis uz skatuves, izmantojot japāņu tradicionālo leļļu teātra bunraku spēles stilu, kas vairumam skatītāju ir jaunatklājums. Uz skatuves ir divas lelles, kas kā cilvēciskas būtnes arī raisa emocijas. Izrādes sākumā tas šķiet kaut kas neierasts, taču patiesībā šis veids, kur uz skatuves nav nemaz tik daudz darbības, ļauj paspilgtināt izrādes jēgu. Izrādē būs iespēja redzēt lielisko aktieri Jakovu Rafalsonu. Viņš ir gan teicējs, kas iepazīstina ar izrādes personāžiem, gan iejūtas valdonīgās, despotiskās vecās kundzes lomā. Tatjanas lomā — talantīgā aktrise Jekaterina Frolova. Kādā no intervijām viņa atklāj, ka izrādē viņai bijusi pirmā pieredze spēlēt kopā ar lelli. Sākumā šķita neierasti, ka Gerasima atveidotājs augumā pasīkais Maksims Busels vizuāli nebūt neatgādina spēkavīru Gerasimu, taču izrādes gaitā saproti, ka tā ir šī vīra dvēsele, kura ir tīra, viegli ievainojama, labsirdīga un jūtīga.
Ir izrādes, kuras aizmirstas, aizverot teātra durvis. Iestudējums “Mumu” pie tādām nepieder. Tas liek domāt. ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra