Staburags.lv ARHĪVS

Gaismas maģija apbur gada tumšākajā laikā

Evitas Apiņas teksts un foto

2018. gada 11. decembris 00:00

355
Gaismas maģija apbur  gada tumšākajā laikā

Lietuvā, Pakrojas muižas kompleksā, līdz nākamā gada 6. janvārim norisinās festivāls “Lielās Ķīnas laternas”. Baltijas valstīs tas notiek pirmo reizi, bet festivāla saknes meklējamas vairāk nekā divus tūkstošus gadu senā pagātnē. Ierodoties muižas kompleksā, elpa aizraujas ne tikai bērniem — parks ir pilns ar gigantiskām un krāšņām zīda gaismu skulptūrām, kas tematiski izkārtotas plašajā teritorijā.

Ķīniešu laternu festivāla vēsture sakņojas divus tūkstošus gadu senā pagātnē, jo tradicionāli gaismas laternas tika degtas, atzīmējot Jauno gadu. Mūsdienās, izmantojot arvien jaunas dizaina formas, radīti dažādi krāsaini tēli — dzīvnieki, putni un ziedu motīvi. Teikas stāsta, ka jau 19. gadsimtā Lietuvas muižnieki, apmeklējot Ķīnu, bijuši sajūsmā par piedzīvoto, īpaši viņus aizrāvis gaismu festivāls.
Lielo Ķīnas laternu festivālu organizē Pakrojas muižas komanda kopā ar Ķīnas uzņēmumu “Haiti Culutre”, kas Ķīnas laternu festivālu organizējis jau vairāk nekā 40 pasaules valstīs.
Pakrojas muiža ir lielākais muižas komplekss Lietuvā, no Rīgas tas ir 140 kilometru attālumā, braucot no Aizkraukles — ap 200 kilometriem vienā virzienā. Patlaban te apskatāmas 20 Ķīnā darinātas gigantiskas zīda laternu skulptūru grupas. Skatītājus iepriecina arī krāšņs 40 metru garš pūķis, kas apmeklētājus sagaida ceļojuma sākumā, izbrīnu raisa pandu dārzs, milzīgas, kurkstošas vardes, flamingo pulks, Pelnrušķītes kariete, briežu mežs, muzicējošas skudras, laternu aleja un daudz citu pasakainu tēlu. Apmeklētājus jau pie ieejas sagaida īsti ķīnieši ar savu tirdziņu — te var iegādāties gan zīmējumus, gan dažādas rotaslietas, aksesuārus, tumsā spīdošus niekus, kas ražoti, protams, Ķīnā. Muižas apmeklētāji var piedalīties īstu Ķīnas mākslinieku un amatnieku darbnīcās, tur var ne tikai vērot, bet arī apgūt eksotisku priekšmetu radīšanu.
Pakrojas muižas saimnieks Giedris Klimkevičs atklājis, ka ta ir liels pagodinājums rīkot tik lielu un nozīmīgu festivālu, kāds nekad nav piedzīvots šajā reģionā: “Gaismu maģija ir tieši tas, kas nepieciešams šajā tumšajā ziemas laikā. Kopš seniem laikiem pastāv ticējums, ka pirms Jaunā gada zemei, ūdenim, gaisam un gaismai piemīt īpaša enerģija, tāpēc aicinu to piedzīvot visiem kopā.”
Dodoties uz Pakrojas muižas kompleksu vērot gaismas laternas, noteikti jāizstaigā atvērtās muižas ēkas, jāapskata muižas iekšiene (gan par papildu samaksu), bijušajās kalpotāju istabās mūsdienās ir parfimēra cehs, kas smaržo pēc ziedu, augu, un augļu ēteriskajām eļļām, te ir vaska sveču un ziepju vārīšanas darbnīca, meistardarbnīcā var iepazīties ar filcētājām un uzzināt īstas vilnas noslēpumus. Arī pusdienas var ieturēt muižas ziedu laiku atmo­sfērā, jo traktieris būvēts 19. gadsimtā.
Bērni ir sajūsmā par katru dzīvnieku, ko satiek, kuru drīkst paglaudīt un apskatīt pavisam tuvu, drosmīgākie var izjāt ar zirgu, mazākie — ar poniju. Braucot uz Pakrojas muižu, jārēķinās ar vairākām stundām intensīvas pastaigas, jāsaģērbjas atbilstoši laikapstākļiem, jo visi gaismas objekti ir ārā, dabā. Lai tos lēnām bez steigas aplūkotu, nofotografētos, paies vairākas stundas. ◆

Fakts

◆ Pakrojas muižas komplekss ir lielākais, kāds saglabājies un atjaunots Lietuvā.

◆ Muižas ansamblī ietilpst
26 celtnes, kurās muižnieku dzīve aktīvi risinājusies
19. gadsimta beigās un
20. gadsimta sākumā.

◆ Pirms gada Pakrojas muiža iekļuva 18 pievilcīgāko Eiropas kultūras tūrisma vietu EDEN (European Destinations of Excellence) sarakstā.

◆ Pakrojas muiža 2017. gadā tika atzīta par vispievilcī­gāko kultūras tūrisma galamērķi Lietuvā.