Staburags.lv ARHĪVS

Aizkraukles tiesnesi pieķer braucam dzērumā

www.staburags.lv

2018. gada 27. novembris 00:00

9
Aizkraukles tiesnesi  pieķer braucam dzērumā

Latviju pāršalcis kārtējais amatpersonas dzērājgadījums — Zemgales rajona tiesas Aiz­krauklē tiesnese Iveta Silicka Stopiņu novadā pieķerta, braucam 2,9 promiļu alkohola
reibumā.
Atsakās pūst caurulītē
Kā vēsta TV3 raidījumi “Bez Tabu” un “Nekā personīga”, 10. novembrī pusdienlaikā Stopiņu novada pašvaldības policija saņēmusi zvanu par kādu aizdomīgu auto, kas braucis uzkrītoši lēni un manevri veikti neadekvāti. Pašvaldības policijas darbinieki izbrauca uz notikuma vietu, apturēja automašīnu un veica pārbaudi. Tika izsaukta Valsts policija. Tā kā autovadītāja atteicās no alkohola pārbaudes izelpotajā gaisā, viņu nogādāja ārstniecības iestādē, kur tika konstatēts pamatīgs reibums.
Cīnoties ar dzērājšoferiem, Latvijā pieņemti arvien bargāki sodi, un pašlaik par šādu administratīvo pārkāpumu, kad izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles, draud administratīvais arests no 10 līdz 15 diennaktīm, naudas sods no 1200 līdz 1400 eiro un transportlīdzekļu vadīšanas tiesību atņemšana uz četriem gadiem. Taču uz tiesnešiem šāds sods neattiecas, viņus sargā tiesneša administratīvā imunitāte. Temīdas kalpu administratīvos pārkāpumus izskata Tiesnešu disciplinārkolēģija 11 tiesnešu sastāvā. Kolēģija var piemērot disciplinārsodu — piezīmi, rājienu, amatalgas samazināšanu uz laiku līdz vienam gadam, ieturot līdz 20 procentiem no amatalgas, kā arī var ierosināt tiesnesi atcelt no amata, taču par  atbrīvošanu no darba lemj Saeima.
Pēc policijas audiovizuālo materiālu pārbaudes konstatēts — Silicka informējusi policistus, ka ir tiesnese, uzrādot tiesneša apliecību. Taču policijas protokolā ir ieraksts, ka darba vietu tiesnese nav nosaukusi, bet medicīnas iestādē pie Silickas profesijas ir ieraksts “strādā”. “Nav zināms, vai šādu kļūdu izraisīja policijas nezināšana vai vainīgā persona vēlējās lietu atrisināt iespējami klusi,” spriež “Nekā personīga”.
Žurnālistiem Iveta Silicka apgalvoja, ka neko nav slēpusi un policistiem uzrādījusi tiesneša apliecību kopā ar autovadītāja apliecību.
“Atvainojos sabiedrības priekšā”
Tā kā policijas protokolā nebija ziņu par tiesneša amatu, 14. novembrī bija plānots pārkāpumu vispārīgā kārtībā izskatīt Rīgas rajona tiesā. Iveta Silicka tiesas sēdē ieradās un pēc jautājuma par personību uz galda nolika tiesneša apliecību, tādēļ tiesa materiālu atdeva atpakaļ policijai ar norādi, ka lietas, kurās iesaistīti tiesneši, tiek skatītas Tiesnešu disciplinārkolēģijā. Pēc Zemgales rajona tiesas informācijas, drīzumā Silickas administratīvā pārkāpuma lietas materiāli tiks  nosūtīti Tiesnešu disciplinārkomisijai.
Ivetu Silicku pirms 12 gadiem Saeima  iecēla par Aizkraukles zemesgrāmatu nodaļas tiesnesi. Pēdējos sešus gadus viņa skatījusi civillietas rajona tiesā. Smagi pārkāpumi  šajā laikā nav bijuši. Pirms mēneša tiesnesei dots pozitīvs profesionālais vērtējums.
Iveta Silicka raidījumam “Nekā personīga”:
“Es to nožēloju un atvainojos. Atvainojos sabiedrības priekšā, ka ar mani tā ir noticis. Bet viss rit savu gaitu.”
“Ja tas pārvilks svītru jūsu karjerai, tas būs smags trieciens?”
“Tas būs liels sarūgtinājums. Bet es ar to rēķinos.”
Amats ar šādu rīcību nav savienojams
Likums “Par tiesu varu” prasa tiesnesim nevainojamu reputāciju. Šāds pārkāpums tiesnesim ir nepiedodams, uzskata Zemgales rajona tiesas priekšsēdētājas vietniece Inga Zālīte.
Zemgales rajona tiesas priekšsēdētāja Līga Ašmane: “Es viennozīmīgi uzskatu, ka tiesneša amats ar šādu rīcību nav savienojams. Es nelemšu disciplinārkolēģijas vārdā, bet tāds ir mans personīgais uzskats.”
Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Irēna Kucina: “Šāda situācija nebūtu pieļaujama. Tiesnesis ir tas, kurš sabiedrībā veicina izpratni par godīgu un objektīvu tiesneša darbu. Tiesnesim ir jābūt par piemēru sabiedrībai, kurš pats ievēro likumu un pieprasa likumu ievērot no sabiedrības.”
“Nekā personīga”: “Savulaik, pieņemot tiesneses Ivetas Silickas  un vēl citu 20 tiesnešu zvērestu, Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga  izteica cerību, ka šie jaunie cilvēki nāks ar svaigu redzējumu,  kas ir tiesneša pienākums, ka viņi iespaidos savus kolēģus un pārveidos  sistēmu, par ko arvien ir sūdzības, un spēs iespaidot profesijas prestižu iedzīvotāju acīs. Kopā ar Silicku zvērestu deva arī tiesnese Biruta Horuna Jūrmalā. Pirms pieciem gadiem “Nekā personīga” ziņoja, ka Horuna ar kolēģi Solvitu Glaudāni tiesu spriedušas, atrodoties alkohola iespaidā. Toreiz viņas sodīja ar 20% amatalgas  samazinājumu uz gadu.
Sodu — amatalgas samazinājumu — uz laiku saņēma arī tiesnese Dina Bondare Vidzemes priekšpilsētas tiesā. Viņas vadītais auto ieskrēja stāvošā mašīnā tiesas pagalmā. Alkohola koncentrācija  tiesneses izelpā bija 1,7 promiles.
Par alkohola lietošanu darbā tiesneša mantiju pēdējos gados zaudējis vienīgi Rēzeknes tiesas tiesnesis Arvis Garais, kuru šovasar Saeima no darba atcēla.”
Administratīvo imunitāti vajag likvidēt
Tieslietu ekspertu, tajā skaitā tiesnešu, vidū jau ilgstoši diskutē par nepieciešamību likvidēt tiesnešu administratīvo imunitāti. Tā, ka šādos un citos gadījumos (administratīvajos pārkāpumos) tiesnesis ir tāds pats kā ierindas pilsonis, uzskata gan Rīgas rajona tiesas priekšsēdētāja Inese Siļņeviča, gan jurists Ivars Kazāks.
Ivars Kazāks: “Es uzskatu, ka šī imunitāte tiesnešiem jānoņem. Viņam jāsaņem tāds pats sods kā parastam transportlīdzekļa vadītājam, jo tiesnesis, atrodoties uz ceļa, arī ir pakļauts Ceļu satiksmes likumam, Ceļu satiksmes noteikumiem, Ministru kabineta noteikumiem. Ceru, ka nākotnē atcels šo imunitāti. Raugoties uz tiesnešiem, redzama cilvēka būtība — vēlme būt labākam, augstākam par citu. Tas nāk no komunisma laikiem. Kamēr likumi ir šādi, mums tiem ir jāpakļaujas, bet tiesnesis, vadot transportlīdzekli, ir tāds pats kā es un jūs. Runājot par konkrēto gadījumu, ko tas mums rāda — var braukt reibumā, apdraudēt citus, bet dažam labam par to nedraud tā atbildība, kas pienākas mums?”

Pēc raidījumu “Bez Tabu” un “Nekā personīga” materiāliem sagatavoja Guna Mikasenoka