Staburags.lv ARHĪVS

Apbalvo gada cilvēkus

Agita Grīnvalde-Iruka

2018. gada 23. novembris 00:00

101
Apbalvo gada cilvēkus

Šogad Kokneses novada dome apstiprināja jaunu Kokneses novada apbalvojumu piešķiršanas nolikumu, kurā noteikts, ka par īpašiem nopelniem sabiedrības labā novada pašvaldība reizi gadā piešķir “Kokneses novada Goda pilsoņa” titulu, kā arī  apbalvojumu — “Gada kokne­sietis”, “Gada bebrēnietis” un “Gada iršēnietis”.
 
Atklājot svinīgo valsts svētkiem veltīto pasākumu, kurā pasniedza pašvaldības augstākos apbalvojumus, Kokneses novada domes priekšsēdētājs Dainis Vingris sacīja: “Mums jābūt lepniem par to, kas mums pieder. Mēs lepojamies ar sava novada zemniekiem un uzņēmējiem, tūrisma jomu, kas ar starptautiskiem projektiem senās Hanzas pilsētas Kokneses vārdu nes ārpus Latvijas robežām. Mums ir izdevies īstenot daudzus Eiropas Savienības atbalstītus projektus, kas ir ieguldījums novada attīstībā. Mēs lepojamies ar mūsu vecāko paaudzi, no kuras mums jāmācās darba tikums un dzīves gudrība. Esam lepni par mūsu jauniešu sasniegumiem dažādos konkursos, mūzikā un sportā. Pašvaldības uzdevums ir radīt vidi, kurā labi justos un gribētu dzīvot ikviens no mums.” 
Viņš uzsvēra, ka 21. gadsimta piemineklis mūsu tautas gara spēkam ir Likteņdārzs, kura vārds Latvijā un pasaulē izskan kopā ar Kokneses un Daugavas vārdu. Likteņdārzs ir visas tautas dāvana Latvijai, tāpēc paldies katram, kurš ir palīdzējis uzziedēt dvēseļu dārzam. “Arī šodien svētku pasākumā mēs godināsim cilvēkus, kuru darbs un labā griba ir apzināties dzimtās saknes un senču mantojumu, no sirds lolot Likteņdārza vēstījumu, veicināt uzņēmējdarbību un kaldināt izcilus sasniegumus sportā,” teica D. Vingris. Savukārt pasākuma vadītāja, Kokneses kultūras nama direktore Inguna Strazdiņa iepazīstināja tuvāk ar katru apbalvojuma saņēmēju.
Saaugusi ar Likteņdārzu
Latvijas simtgades gadā par nesavtīgo darbu Likteņdārza veidošanā desmit gadu garumā nosaukumu “Kokneses novada Goda pilsonis” saņēma nodibinājuma “Kokneses fonds” valdes priekšs­ēdē-
tāja Valda Auziņa. Strādājot Rīgā un dodoties uz dzimto Madonu, Valda simtiem reižu brauca garām salai Daugavā pie Kokneses, taču nevarēja pat iedomāties, ka viņas darbs kādreiz būs saistīts tieši ar to. Kad Likteņdārza idejas autors Vilis Vītols uzrunāja viņa vadītajā bankā strādājošo Valdu vadīt “Kokneses fondu”, ilgi domājusi un svār­stījusies, mēģinājusi apvienot abus darbus, bet tad secinājusi, ka tas nav iespējams, un nu jau gadus desmit Valda visu sevi atdod darbam fondā un Likteņdārza idejas īstenošanā. Valda šajā laikā saaugusi ar Likteņdārzu kā koki, kas tajā stādīti. “Es šo apbalvojumu uztveru kā dāvanu un novērtējumu mūsu visu kopīgajam darbam — gan idejas iniciatoriem, gan bijušajiem un esošajiem kolēģiem, gan arī visiem tiem, kuri devuši kaut nelielu artavu Likteņdārza tapšanā, jo šis projekts nav tāds, ko var īstenot viens cilvēks. Tas ir ļoti daudzu cilvēku ieguldījums. Šie  desmit gadi bijuši nozīmīga un rūpīga darba pilni. Es gribētu teikt, ka Likteņdārzs ir pašā ceļa sākumā, jo ar katru gadu tā vārds izskan tālāk un plašāk. Dārza vārds izskanējis arī starptautiskā mērogā, pie mums brauc viesi no visiem kontinentiem. Arī dārza dizaina autors Šunmio Masuno stāstu par Likteņdārzu ir iekļāvis savā grāmatā, kas iznāks ASV 2020. gadā. Tas nozīmē, ka Kokneses un Likteņdārza vārds vēl skanēs,” saņemot apbalvojumu, sacīja Valda Auziņa.
Lai paveiktais dod prieku arī pašai
Pirmo reizi novada vēsturē “Gada koknesieša” titulu saņēma uzņēmēja, SIA “Jaunzemitāni” valdes priekšsēdētāja Ināra Čeiča. Ināru apbalvojumam ieteica Kokneses sociālais dienests, ar kuru viņai izveidojusies cieša un ļoti sirsnīga sadarbība. Viņas vadītais uzņēmums nācis ar piedāvājumu iepriecināt ar pašu ceptajiem kliņģeriem Kokneses novada ģimenes, kas nonākušas sociālā dienesta uzmanības lokā un kurām vajadzīgs atbalsts un palīdzība. Desmit smaržīgi un garšīgi kliņģeri nonākuši šo ģimeņu mājās. “Šķiet, tas nav nekas daudz, taču svarīgākā ir vēlme dot, iepriecināt  citus, redzēt prieku cilvēku sejās. Viņi, saņemot šo dāvanu, ir pārsteigti, priecīgi un smaidīgi. Ināra vienmēr ar entuziasmu atbalsta visus pašvaldības rīkotos pasākumus, ir atsaucīga, allaž piedāvā ko jaunu un nebijušu. Viņas viedoklis balstās ar labestību piepildītās cilvēciskās vērtībās. Mēs gribam novēlēt Inārai, lai šis dāvinājums sniedz gandarījumu arī pašai par labi paveiktu darbu un dod ierosmi vēl daudzām citām labām lietām,” šādi sociālā dienesta darbinieki raksturoja apbalvojuma saņēmēju Ināru Čeiču. “Man ir patiess gods šeit atrasties un arī ļoti liels pārsteigums. Gribu pateikties savai ģimenei, saviem mīļajiem, draugiem un visiem saviem kolēģiem, bez kuriem es šeit noteikti nestāvētu. Mēs Koknesē varam būt laimīgi, ka mums ir sava likteņupe, pilsdrupas, skaistais parks, Likteņ­dārzs, atcerēsimies savus senčus, mūsu vēsturi un darīsim labus darbus,” pateicās “Gada koknesiete 2018”.
Mazliet avansā
Tituls “Gada bebrēniete” šogad piešķirts uzņēmīgajai un talantīgajai Kokneses novada vidusskolas skolniecei, Latvijas labākajai slēpotājai, rekordistei un olimpisko spēļu dalībniecei Patrīcijai Eidukai. Jaunietes sasniegumi ir liels ieguldījums sporta popularizēšanā ne tikai Koknesē, bet arī Latvijā. Viņa gan pati balvu saņemt nevarēja ierasties, jo piedalījās sacensībās Somijā. Tāpēc viņas vietā balvu saņēma vecāki — Anita un Ingus Eiduki, kuri ar savu darbu, uzņēmību, pacietību un lielu atbalstu devuši vislielāko ieguldījumu Patrīcijas sportiskajās gaitās un izaugsmē. “Paldies visiem, kas izvirzīja mūs šim apbalvojumam! Domāju, ka tas ir mazliet avansā, jo Patrīcija ir ļoti jauna, viņai vēl viss priekšā. Paldies Kokneses vidusskolai, kas ļauj apvienot mācības ar sportošanu, paldies novada pašvaldībai par atbalstu! Centīsimies šo godu attaisnot, un ceru, ka Latvijas himna, pateicoties Patrīcijas uzvarām, skanēs arī krietni plašākos sporta pasākumos,” pēc apbalvojuma saņemšanas sacīja Patrīcijas tēvs un treneris Ingus Eiduks.
Kopīgs mūža darbs
Par nozīmīgo ieguldījumu Iršu kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā un paveiktajiem nozīmīgajiem darbiem 2018. gadā titulu “Gada iršēnietis” saņēma politiķis, politologs, pasniedzējs Artis Pabriks, kura dzimtas saknes meklējamas Iršos, kas cieši saistītas ar baltvācu koloniju toreizējā Hiršenhofā. Šī gada sākumā Kokneses novada iedzīvotāji saņēma skaistu dāvanu Latvijas valsts simtgadē — Arta Pabrika grāmatu “Hiršenhofas stāsts. Kultūrvēsturiskā eseja”. “Viņa veltījums Hiršenhofai ir vislielākais cieņas apliecinājums savai dzimtai un Iršu pagastam. Caur savu personīgo vēstījumu, apzinoties savas dzimtas saknes, palīdzot vietējiem vēstures entuziastiem, ir tapis veltījums Iršu pagasta unikālajai vēsturei,” sacīja Inguna Strazdiņa. “Paldies koknesiešiem, iršēniešiem un bebrēniešiem! Tas man ir ļoti liels un pozitīvs pārsteigums. To nebiju gaidījis, bet dažreiz šāds novērtējums ir daudz nozīmīgāks un patīkamāks nekā tie lielie ordeņi, kas tiek pasniegti lielās pilīs. Mīļš paldies jums par to! Šis apbalvojums mums ar sievu Undīni uzliek arī ļoti lielu atbildības nastu, jo grāmata ir tikai viens neliels posms. Mēs Iršu vēsturi cenšamies šķetināt ilgāku laiku, jo mūsu sapnis ir senču mājās izveidot baltvācu kolonijas muzeju. Daudz kas ir izdarīts, taču galu tam visam es vēl neredzu. Tas ir mūsu kopīgs mūža darbs, un tam vēl būs vajadzīgi daudzi gadi,” sacīja Artis Pabriks. ◆