Staburags.lv ARHĪVS

Lietas stāsta Latvijas vēsturi

Lietas stāsta Latvijas vēsturi

Šodien, Latvijas valsts simtgades priekšvakarā, Aizkraukles pagasta kultūras namā atklāj Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja pastāvīgās ekspozīcijas “Padomju gadi” otro kārtu. Turpmāk ekspozīciju papildinās kultūrai, emigrācijai, padomju gadu represijām, deportācijai, sportam, medicīnai, valsts struktūrām, sadzīvei un skolas gaitām veltīti eksponāti, kurus izvietojot apgūta lielākā daļa trīs stāvu ēkas.

Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja ekspozīcija “Padomju gadi” ir plašākā 20. gadsimta 50. — 80. gadu kultūrvēsturiskajam mantojumam veltītā ekspozīcija Baltijā, kas izvietota trīs stāvos, 1060 m2 platībā. “Staburags” jau rakstīja, ka apjomīgo projektu muzejs sāka īstenot 2016. gadā,  2017. gadā tika pabeigta pirmā kārta, kas ieguva plašu sabiedrības atzinību un interesi. Ar otrās kārtas izveidošanu projekts tiek noslēgts, pilnībā pabeidzot ekspozīciju. Tās paplašināšanu atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds un ERAF programma “LEADER”.
Šodien apmeklētāji skata muzeja darbinieku rūpīgi vāktās, meklētās un grupētās lietas, kas liek atminēties bērnību, jaunību, darba gadus, tālaika pārdzīvojumus, aktivitātes, cieši savijot kopā to ar Latvijas vēstures veidošanos.
Ekspozīcijā aplūkojamās mantas ne tikai aizvilina pārdesmit gadus atpakaļ pagātnē, tās uzjundī gan pozitīvas, gan smeldzīgas atmiņas. Kāda lieta liek pasmaidīt un nevilšus iesaukties: “Es to atceros! Man arī tāda bija”, cita — notraukt asaru, jo atmiņas smeldz.
Iekārtotajā slimnīcas palātā apmeklētāji var aplūkot medicīnas instrumentus, salīdzināt, ar ko mediķi strādāja tolaik un kādas iespējas ir šodien. Šajā telpā viens no interesantākajiem eksponātiem ir ginekoloģiskais krēsls, ko muzeja darbinieces ieguvušas no Paula Stradiņa Medicīnas muzeja Rīgā.
Saistoša ir kultūrai veltītā ekspozīcija par māksliniecisko pašdarbību Aizkraukles rajonā — aplūkojami mūzikas instrumenti, skaņas aparatūra, tērpi, plates, lentes, apbalvojumi, afišas, karogi. Ēkas pagrabstāvā var apskatīt valsts struktūrām veltīto “modes” skati — ek­sponēts miliča, jūrnieka, karavīra tālaika formastērps.
Nostalģiskas un pozitīvas atmiņas raisa bērnībai un izglītībai veltītā telpa, kurā var aplūkot visu — sākot ar zīdaiņa gultiņu, sedziņu, mīļmantiņām, divu veidu zīdaiņu ratiņiem, naktspodiņu un vannu, te skatāmas arī bērnības bilžu grāmatas,  plaša leļļu kolekcija, populārās Dobelē ražotās gumijas rotaļlietas, kuras savulaik bija teju katrā mājā. Ekspozīciju papildina arī ideoloģiskās audzināšanas tēma — daudz lietu stāsta par oktobrēnu un pionieru aktivitātēm. Aplūkojami skolēnu formastērpi, mācību grāmatas, plakāti, atmiņu klades un atskaites par paveikto darbu kolhozos.
Sportam veltītajā telpā redzami gan apbalvojumi, aksesuāri, sporta inventārs, arī slēpes un slēpju smēre, ko muzejam uzdāvinājis kāds vietējais iedzīvotājs. Atsevišķas telpas veltītas padomju laika represijām, deportācijai un trimdas tautiešiem, piemēram, aplūkojams trimdas dzejnieces Veltas Tomas tērps, bet gleznā — viņas portrets.
Ekspozīcijā skatāmi priekšmeti no Aizkraukles Vēstures un māk­slas muzeja, Madonas Vēstures un mākslas muzeja, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja, Daugavas muzeja un Antīko automobiļu kluba fondiem. Ekspozīcijā šobrīd skatāma arī izstāde “Divreiz rakstīta grāmata”, kas veltīta Andreja Upīša mūža darba —  romāna “Zaļā zeme” — tapšanai. Izstādi veidojis Andreja Upīša memoriālais muzejs  un dizaina birojs “H2E”. Ekspozīcijas mērķis ir parādīt padomju cilvēka dzīvi tās daudzpusībā: visu dzīves pušu ideoloģizāciju, sadzīvi, darbu un atpūtu, izglītību un kultūru. Atsevišķas ekspo­zīcijas daļas veltītas Pļaviņu HES un Aizkraukles pilsētas (Stučkas) tapšanas vēsturei. ◆