“Jāņu nakts” Skrīveru kultūras centrā

Skrīveru kultūras centra lielo zāli nu rotā atjaunotā Laimdota Mūrnieka un Ulda Zemzara glezna “Jāņu nakts”, kas iepriekš 60 gadu iepriecināja cilvēkus Zemkopības zinātnes institūta centrālās ēkas lielajā zālē.
“Panno vienmēr bijis institūta vizītkarte, tas ir zīmols, ar ko lepojamies,” stāsta Zemkopības zinātnes institūta direktors Jānis Vigovskis. Tāpēc, kad zinātnieki pārcēlās uz jaunām telpām, bija jādomā, ko ar mākslas darbu, kas pirms 60 gadiem gleznots turpat institūta telpās, darīt. Atstājot tukšu institūta centrālo ēku, arī unikālā glezna, kura sastāv no sešām daļām un kuras kopgarums ir 20 metru, būtu gājusi bojā. Sadarbojoties institūta vadībai, pētniekiem, vietējai pašvaldībai, tika nolemts to uzdāvināt kultūras centram.
Taču viena lieta ir nolemt un uzdāvināt, bet cita — šo monumentālo darbu demontēt un pārvest. “Aizņēmāmies no celtniekiem sastatnes, un drosmīgākie institūta vīri kāpa augšā, lai celtu gleznu lejā. Kad to pa daļām bijām dabūjuši lejā, sapratām, ka nonest to pa kāpnēm nebūs iespējams. Ilgi lauzījām galvu, līdz atradām veidu, kā to dabūt līdz pirmajam stāvam. Uzmanīgi krāvām mašīnā un vedām uz kultūras centru, kur atkal bija jādomā, kā daļas ienest ēkā un kur izvietot.”
Tikai vienu daļu institūts paturēja sev, un nu tā apskatāma jaunajās telpās. Taču atšķirībā no kultūras centrā nonākušajām piecām daļām šī nav restaurēta. Jānis Vigovskis gan cer, ka izdosies vienoties ar restauratoriem arī par šīs daļas atjaunošanu. “Tagad šis darbs veido vēl ciešāku saikni starp institūtu un kultūras centru. Lai apskatītu gleznu pilnībā, jānāk uz abām iestādēm,” piebilst Jānis Vigovskis.
Kultūras centra direktore Baiba Dronka ir gandarīta par lielisko dāvanu, ko skrīverieši saņēmuši Latvijas 100. dzimšanas dienas priekšvakarā. “Tas ir nenovērtējams ieguvums, tā ir mūsu vēsture. Šogad aprit 60 gadu, kopš tā tapusi, ar to izaugusi viena institūta darbinieku paaudze un tagad tā nonākusi pie mums. Kāpēc mums radīt kādas mākslīgas dāvanas Latvijas simtgadē? Lūk, šī ir lieliska dāvana skrīveriešiem! Tas ir mūsu visu kopdarbs!” stāsta Baiba un saka paldies visiem, kas jebkādā veidā palīdzējuši, lai šo gleznu nogādātu kultūras centrā, restaurētu, pieliktu zālē pie sienām, izgaismotu, arī tiem, kas palīdzējuši ar padomu, konsultācijām. Zālē gan izliktas tikai četras no piecām atjaunotajām daļām, jo pie sienas vairāk nebija vietas. Piektā daļa tiks izlikta vēlāk, kad tai būs atrasta piemērotākā vieta.
Gleznu restaurēja Latvijas Mākslas akadēmijas studenti — topošie restauratori, kuriem šis bija lielisks prakses darbs. Restaurācijas vadītāja Maija Tirzīte, apskatot kultūras centrā izlikto gleznu, atklāj, ka restaurācijas process studentiem bijis nopietns pārbaudījums. Gan tāpēc, ka glezna tapusi dažādās tehnikās, līdz ar to arī atjaunošanas darbi bija ļoti komplicēti un sarežģīti, gan tāpēc, ka atjaunojams tik liela formāta darbs. Gan arī tāpēc, ka restaurācija notika neierastos apstākļos — nevis speciālā darbnīcā, bet kultūras centra vestibilā. Taču ar studentu paveikto gan viņa, gan arī akadēmijas docente Gunita Čakare, kura gleznu sākotnēji novērtēja un sagatavoja projekta pieteikumu Valsts Kultūrkapitāla fondam finansējuma piesaistei šim darbam, ir apmierinātas. Lāčplēša dienai veltītajā koncertā sanākušie restauratorēm par paveikto pateicās ar skaļiem aplausiem, kājās stāvot. ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra