Staburags.lv ARHĪVS

Senlatviešu maskas bērnu jautrībai

Senlatviešu maskas bērnu jautrībai

Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā šonedēļ viesojās kaimiņu novadu — Jaunjelgavas un Kokneses — skolu un bērnudārzu audzēkņi, lai no muzeja darbiniecēm uzzinātu, kas ir Mārtiņdiena, kādas ir ar to saistītās senlatviešu tradīcijas, kā arī, lai piemērītu čigāna, dzērves, velna, garās sievas un daudzas citas maskas.

Laikā, kad “Staburags” ieradās iemūžināt kārtējos muzeja ciemiņus, izstāžu namā rosījās Seces pamatskolas 5. — 6. un daži 7. klases audzēkņi. Skolotāja Dzintra Reimarte, 5. klases audzinātāja, stāsta, ka ideju braukt uz muzeju bērni labprāt atbalstījuši. Turklāt ļoti daudziem šī bija pati pirmā reize Aizkraukles muzejā. Viņa arī teic, ka pasākums notiek Vislatvijas projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros.
Muzeja darbiniece Lilija Jakubenoka gandrīz katru masku pavadīja ar īsu tās aprakstu — ticējumiem, nolūku, kādēļ tā lietota. Piemēram, dzērves maska saistījās ar meteņiem, un tajā laikā dzērve bija tēls, kurš gāja pārbaudīt, vai mazie bērni prot ābeces gudrības, vai iemācījušies lasīt un rēķināt. Ja kāds nav pratis, dzērve tam pamatīgi sadevusi ar knābi. Tādēļ no dzērves ļoti baidījās. Masku nereti darināja uz koka mieta, piemēram, slotas kāta (kakla) uzliekot zābaku (galva, knābis), pārējo ķermeni apsedzot ar segu. Lilija Jakubenoka saka, ka, iespējams, no šejienes arī teiciens par cilvēku — apdauzītu, zābaku, neizglītotu, tādu, kurš neprot lasīt.



Lielu jautrību bērniem radīja zirga maskas veidošana. Tajā jāpiedalās diviem — galvai un pakaļgalam, kā arī jātniekam — čigānam. Viņam piešķīra savaldīšanas rīku — pātagu. Vairākas meitenes iejutās čigāniešu lomās. Rezultātā tik raiba un jautra kompānija muzeja mazajā mājā sacēla lielu jampadraci. Piektklasnieki ar milzīgu entuziasmu izķēra iespēju pabūt līgavas un līgavaiņa lomā, turklāt puiša lomu spēlēja meitene un otrādi.
Pēc maskošanās bērni muzeja dārzā izmēģināja dažādas senās spēles, arī staigāšanu ar ķekatām jeb koka kājām.

Uzziņa

Latvijas valsts simtgades svinību viena no lielākajām sabiedrības dāvanām tās jaunajai paaudzei ir iniciatīva “Latvijas skolas soma”, kuras mērķis ir nodrošināt vairāk nekā 200 tūkstošiem Latvijas skolas vecuma bērnu un jauniešu valsts garantētās izglītības iegūšanas laikā iespēju klātienē pieredzēt Latviju, izzināt un iepazīt Latvijas vērtības un kultūrtelpu. Projektam piecu gadu laikā plānots atvēlēt 13,5 miljonus eiro jeb ap 40% no kopējā simtgades budžeta.