Staburags.lv ARHĪVS

“Samariešu apvienība” Aizkrauklē sniegs pakalpojumu “Aprūpe mājās”

Guna Mikasenoka

2018. gada 2. novembris 00:00

417
“Samariešu apvienība” Aizkrauklē sniegs pakalpojumu “Aprūpe mājās”

Aizkraukles novada dome nolēma uz vienu gadu slēgt deleģēšanas līgumu ar Rīgā reģistrēto biedrību “Latvijas Samariešu apvienība” pakalpojuma “Aprūpe mājās” sniegšanai Aizkraukles novadā.

Palīdzību lūdz arī maksātspējīgie
Aizkraukles novada sociālā dienesta vadītāja Ināra Gaile informē, ka jau apmēram gada garumā par ārpakalpojuma izmantošanu tiek runāts, spriests, ir izpētīti un salīdzināti valstī esošie piedāvājumi. Saskaņā ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem pašvaldībai ir jānodrošina aprūpe mājās trūcīgajām un maznodrošinātajām personām — bez maksas, piešķirot  līdzekļus no pašvaldības budžeta. Tomēr aprūpi mājās pieprasa arī personas un viņu tuvinieki, kuri neatbilst šim statusam un ir gatavi paši maksāt par pakalpojumu. Sociālajam dienestam pietiek resursu palīdzības sniegšanai tikai trūcīgajiem un maznodrošinātajiem, bet pakalpojums būtu vajadzīgs arī maksātspējīgajām personām. Lai nodrošinātu pakalpojumu visiem, kas to pieprasa, būtu jāveido “Aprūpes mājās” birojs. Gadījumi ir dažādi — maksātspējīgie cilvēki savam tuviniekam aprūpi pieprasa dažas dienas nedēļā, tikai vienu nedēļu vai mēnesi. Piemēram, palīdzība vajadzīga, kad cilvēks pēkšņi saslimst, bet tuviniekiem darba dēļ nav laika veco cilvēku aprūpēt, citreiz viņi vēlas vecā cilvēka aprūpi sava atvaļinājuma laikā.
Sociālais dienests ir iepazinis citu pašvaldību pieredzi un uzskata, ka ārpakalpojuma pirkšana ir vislabākais risinājums, pašlaik tā dara ļoti daudzas Latvijas pašvaldības.
700 darbinieku isā Latvijā
Biedrībai “Latvijas Samariešu apvienība” pakalpojuma “Aprūpe mājās” sniegšanā ir 14 gadu pieredze, un savu darbību tā veic saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumu, kā arī Ministru kabineta noteikumiem. Apvienībā strādā vairāk nekā 700 darbinieku, un tai ir nepieciešamie materiāltehniskie resursi aprūpei mājās.  Biedrībai ir četras reģionālās nodaļas: Vidzemes, Kurzemes, Zemgales un Vidusdaugavas nodaļa, kas pašlaik aptver Ogres, Ķeguma, Lielvārdes, Skrīveru novadu un tur­pmāk arī Aizkraukles novadu. Biedrības pārstāvis Viesturs Kleinbergs deputātus informēja, ka Vidusdaugavas nodaļai drīzumā būs jauns transportlīdzeklis ar aprūpei nepieciešamo aprīkojumu, tas izbrauks uz lauku apvidiem un sniegs iespēju cilvēkiem nomazgāties, sakopt sevi, veļas mašīnā izmazgāt drēbes. Ir arī pakalpojums “drošības poga” — speciālas aproces, kuras cilvēki nēsā visu diennakti un vajadzības gadījumā izsauc palīdzību. Tuvinieki šo maksas pakalpojumu var izmantot, ja zina, ka cilvēkam pēkšņi var palikt slikti. Biedrība iegādāsies arī citu vajadzīgo aprīkojumu, piesaistot “ALTUM” finansējumu.
Stingri izvērtē vajadzības
Pirms pakalpojuma piešķiršanas sociālais dienests stingri izvērtē, kāda palīdzība cilvēkam nepieciešama — līdz divām stundām nedēļā, kad jāpalīdz tikai nomazgāties, vai arī palīdzība jāsniedz lielākā apmērā — no 20 līdz 40, pat 50 stundām mēnesī. Ja vajadzīga diennakts aprūpe, cilvēks tiek ievietots sociālās aprūpes centrā. Pašlaik sociālajā dienestā strādā sešas aprūpētājas, trijām darba slodze ir līdz 130 stundām mēnesī, lielākā slodze bijusi arī līdz 160 stundām mēnesī, taču tā var būt arī tikai no 20 līdz 75 stundām mēnesī, līdz ar to atalgojums ir svārstīgs. “Latvijas Samariešu apvienība” sola pieņemt darbā visas sociālā dienesta aprūpētājas, viņām nodrošinot konstantu darba samaksu.
Viesturs Kleinbergs ir pārliecināts, ka nevienai pašvaldībai nav izdevīgi veidot savu  dienestu, lai sniegtu pakalpojumu “Aprūpe mājās”, jo izmaksas ir lielas. Biedrībai ir citādāk — jo vairāk klientu visā Latvijā, jo izmaksas mazākas. 
Deputāts Nikolajs Sokols jautāja, kā sociālais dienests izkontrolēs sniegto pakalpojumu kvalitāti? Ināra Gaile atbildēja, ka sociālais dienests arī turpmāk izvērtēs, kāda līmeņa palīdzība novada cilvēkiem ir nepieciešama, un dos darba uzdevumu “Latvijas Samariešu apvienībai”. Gadā mājas aprūpes pakalpojuma nodrošināšanai no budžeta tiek piešķirti 30 — 40 tūkstoši eiro. Finansējums nākošajā gadā netiks palielināts.
“Mēs ik mēnesi sociālajam dienestam atskaitīsimies par sniegtajiem pakalpojumiem,” sacīja Viesturs Kleinbergs. “Ja klients nebūs apmierināts, viņš varēs sūdzēties sociālajam dienestam vai domei.”
Jākompensē cilvēku zudušās spējas
“Nav tā, ka palīdzība tiek sniegta jebkuram, kurš to vēlas. Ir ļoti stingri nosacījumi, kādiem jāatbilst, lai saņemtu aprūpi mājās, jābūt arī ģimenes ārsta atzinumam,” uzsvēra Ināra Gaile.
“Ja radinieki vēlas, lai vecajam cilvēkam uzkoptu māju, lai gan viņš pats to var izdarīt, viņiem jāalgo apkopēja vai uzkopšanas dienests,” sacīja Viesturs Kleinbergs. “Aprūpētājiem jākompensē cilvēku zudušās spējas, mēs nedrīkstam tīrīt māju cilvēkam, kurš pats to var izdarīt. Ja mēs tīrītu māju, pēc pāris mēnešiem vecais cilvēks pats to vairs nespētu.”
“Aprūpes mājās pakalpojums nav arī tāds — esmu vientuļš, gribu, lai ar mani kāds atnāk parunāties. Lai parunātos un mazinātu vientulības sajūtu, var piesaistīt brīvprātīgā darba veicējus — kā pensionārus, tā arī jauniešus. Aprūpes mājās pakalpojums domāts tikai tiem cilvēkiem, kuri paši saviem spēkiem nevar kaut ko paveikt,” uzsvēra Ināra Gaile. Viņa arī informēja, ka tiek gatavoti pašvaldības saistošie noteikumi, lai “Latvijas Samariešu apvienība” Aizkraukles novada teritorijā varētu sniegt aprūpes pakalpojumus ne tikai maznodrošinātajiem un trūcīgajiem, bet arī pārējām personām, kurām tas ir nepieciešams un kuras par to gatavas maksāt. ◆

Fakts

2017. gada sākumā Aizkraukles novadā aprūpe mājās sniegta 28 trūcīgajiem un maznodrošinātajiem, gada beigās — 24 personām. Vairākas personas mirušas, par citām aprūpi uzņēmušies tuvinieki. Pašlaik pakalpojumu “Aprūpe mājās” saņem 22 personas Aizkraukles pilsētā, bet pabalstu aprūpei — divas personas pagastā, kuras pašas sameklējušas cilvēku, kas viņas aprūpē.

Uzziņa

Atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumam pašvaldībai, kuras teritorijā persona reģistrējusi savu pamatdzīvesvietu, ir pienākums nodrošināt  iespēju saņemt tās vajadzībām atbilstošus sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību. Ja persona dzīvo viena vai ar viņu kopā dzīvojošie ģimenes locekļi vecuma, veselības stāvokļa vai nodarbinātības dēļ nevar nodrošināt tai nepieciešamo aprūpi, personai ir tiesības saņemt sociālās aprūpes pakalpojumu.