Staburags.lv ARHĪVS

Rekonstruēs atmiņu Pērsi

Ināra Sudare

2018. gada 2. novembris 00:00

147
Rekonstruēs atmiņu Pērsi

Kokneses tūrisma centrā biedrība “Pērses krasts” aicināja koknesiešus dalīties atmiņās par Daugavas ieleju un Pērses gravu pirms šīs teritorijas applūdināšanas. Tas nepieciešams pagātnes atdzīvināšanai, jo tiek īstenots projekts par vēsturisko Pērses gravas maketa izveidi, kā arī tiek veidots interaktīvais informācijas stends “Koknese — Dau­gavas senleja un Pērses grava. 20. gs. 30. gadi”.

Vēstījums jaunajai paaudzei
Tikšanās iniciatore biedrības valdes locekle Ita Lejiņa sākumā ieskicēja savu saistību ar Koknesi un ceļu līdz projekta idejai. Ita ir mācījusies Kokneses vidusskolā, tur skolas solā arī saskatījusies ar savu Jurīti, pēc tam dzīves ceļi ģimeni aizveduši uz dažādām pusēm, un tagad atkal viņi ir Koknesē.
Dzīvojot ar ģimeni Pērses krastā, Ita izlolojusi ideju parādīt īpašo Kokneses vēstures laiku, kad Pērses grava valdzināja ar savu pirmatnējo skaistumu, šalca krāšņais Pērses ūdenskritums, un tūristi no visas Latvijas devās aplūkot Kokneses viduslaiku pilsdrupas. 2017. gadā nodibinātā biedrība “Pērses krasts” par savu galveno darbības mērķi uzskata šo zudušo vērtību vēsturisko izpēti un, izmantojot modernās tehnoloģijas, mūsdienīgi un interaktīvi vēlas par tām vēstīt jaunajai paaudzei. Projekta tapšanā iesaistījusies arī Sarmīte Rode, veicot nelielu vēsturisku pētījumu par 20.—30. gadiem Koknesē. Ita saka: “Pagātnes dzīlēs dus vēl daudz neizzināma, bet mums, kuri dzīvo Koknesē, jābūt savas vietas lokālpatriotiem un jāatklāj jaunajai paaudzei, kāda bija senā Koknese, kas tagad redzama fotogrāfijās, kinohronikās un atmiņu stāstos.”
Varēs izmantot
vēstures stundās
Pasākumā piedalījās tie koknesieši, kuri labi atceras krāšņo Pērses ūdenskritumu, bērnības un jaunības dienās apjūsmojuši Daugavas senlejas skaistumu, kā arī citi interesenti, kuriem ir svarīgi uzzināt daudz jauna par Kokneses senatni, tās vēstures lappusēm. Todien atmiņu Pērse plūda Marijas Zeltiņas, Rutas Viļumsones, Birutas Blauas un citu stāstījumā.
Vēsturiskā maketa un interaktīvā informācijas stenda “Koknese — Daugavas senleja un Pērses grava. 20. gs. 30. gadi” izgatavošanas ieceri biedrība īsteno ar  LEADER  atbalstu. Tika veikts izpētes darbs “Daugavas un Pērses krastu kultūrvēsturiskā izpēte 20. gadsimta pirmajā pusē”.  Tas būs pieejams kā izglītojošs materiāls, to varēs izmantot skolēni vēstures stundās, kā arī iepazīstinot tūristus ar unikālo Kokneses vēsturi.
Vajadzīga palīdzība
Ita arī vairākkārt uzsvēra, ka projekta izstrādē viņai neatsverami palīgi ir SIA “MikroKods” pārstāvji Ints Lukss un Oto Lukss, kuri veido interaktīvo informācijas stendu. Intam darbs projektā ir arī nosacīta atgriešanās bērnībā, jo Saulesmājā pagājis bērnības laiks un pirmie skolas gadi. Viņa vecāki Koknesē 50. gados strādāja par skolotājiem. Arī daži klātesošie atcerējās fizkultūras stundas Jura Luksa vadībā. Savukārt  Inta dēls Oto nu ir domubiedrs un palīgs projekta realizācijā. 
Ints Lukss pastāstīja, ka interaktīvā stenda izveides ideja balstīta uz modernajām tehnoloģijām, kas saistītas ar 3D modelēšanu. Tas nozīmē, ka viņi mēģina modelēt vietu, kas vairs dabā neeksistē, precīzāk — pēc dažādiem materiāliem rekonstruē vēsturisko situāciju. Lai arī jau savākta un apkopota liela daļa informācijas, vēl vajadzīga iedzīvotāju palīdzība jaunu materiālu iegūšanā. Vispirms jārekonstruē reljefs, kāds tas bija pirms applūdināšanas. Ints priecājas, ka ir izdevies iegūt labas kvalitātes aerofotogrāfijas, kuras tapušas 1944. gadā, tiek izmantoti arī  no “Latvenergo” iegūtie batimetrijas jeb ūdens dziļuma mērīšanas dati. Izveidots ietvars, kuru vajag aizpildīt ar saturu, tāpēc noderīga ir visa iespējamā informācija, sākot ar kinofilmām, foto materiāliem, zīmējumiem, dažādām atmiņām. Tā kā liela daļa interesējošo objektu ir zem ūdens, jāprecizē informācija, tieši kurā laika periodā tie bijuši skatāmi. Pēc projekta realizētāju lūguma ir izveidots uzsaukums portālā www.zudusilatvija.lv, kur arī var sūtīt visus iespējamos materiālus digitālā formā vai arī iesniegt klātienē.
Periodika — 
vēstures spogulis 
Projekta nolūkos Intam Luksam ir izdevies apkopot periodiku par Koknesi 20. gadsimta 20. — 30. gados. Tur ir tik daudz interesantu lietu, ka var tikai pabrīnīties! Piemēram, vai zinājāt, ka vairākus gadus te kursēja izpriecu vilciens Koknese—Pļaviņas? Vai kaut ko esat dzirdējuši par lielāko vilcienu katastrofu vai arī par iekritušo lidmašīnu Daugavā? Viņš atklājis arī daudz interesantu faktu par Putriņkrogu, Stūreskrogu, pārceltuvēm, Bilstiņu dzirnavām, Jauno pili.  20. — 30. gados Koknese bija aktīvs tūristu  pievilkšanas centrs, to apliecina arī daudzie izdotie ceļveži. Pēc Inta domām, viens no labākajiem ir Jāņa Jaunsudrabiņa uzrakstītais.
Iegūst telpisku
objektu
Pasākuma gaitā Oto Lukss klātesošajiem nodemonstrēja, kā no 16 Jaunās pils fotogrāfijām, iegūstot nepieciešamos saistpunktus, iespējams iegūt telpisku objektu. Viņš  pastāstīja, ka vērtīgas foto­grāfijas ir iegūtas no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja “Kalna Ziedos”, no Kārļa Lakšes kolekcijas Latvijas Foto­grāfijas muzejā. Projekta izstrādē  noder arī periodikā publicētās fotogrāfijas. Dažkārt cilvēki nepamana, ka arī līdzīgās fotogrāfijās ir kaut kas atšķirīgs. “Jo vairāk līdzīgu fotogrāfiju, jo vieglāk atrast šos svarīgos saistpunktus,” skaidro Oto Lukss. 
 
***
Atliek vien vēlēt, lai Kokneses aura Itai un viņas komandai  rosina vēl daudz jaunu ideju (vairākas viņa jau ieskicēja, saglabājot intrigu, tās neizpaudīsim).  Jo Koknese ir tā vieta, kur ir ko pētīt. ◆

Biedrība “Pērses krasts” lūdz atsaukties cilvēkus, kuru privātajā kolekcijā atrodamas Pērses upes un Daugavas ielejas fotogrāfijas un atklātnes no 20. gadsimta 20. — 30. gadiem. Īpaši interesējošie objekti: pārceltuve pār Daugavu un krogi abos upes krastos (Stūres krogs un Putriņkrogs), Maskavas krogs, kuģīšu un laivu kustība pa Daugavu, lielceļš Rīga—Daugavpils gar Kokneses pilsdrupām līdz Maskavas krogam, tilts pār Pērses upi, Pērses ieteka Daugavā, Kokneses pilsdrupas, kāpnes uz Pērses gravu, paviljons Pērses gravā, avots ar Fauna galvu, Pērses ūdenskritums, Pērses ieleja uz augšu līdz Bilstiņu dzirnavām, Bilstiņu dzirnavas, Krievkalna pareizticīgo baznīca, Krievkalna sešgadīgā skola, brūkošā jaunā Kokneses muižas pils un arī iedzīvotāju mājvietas.
Par savu vēlmi palīdzēt, daloties atmiņu stāstos, fotogrāfijās, foto negatīvos, lūgums zvanīt Itai Lejiņai pa tālruni 29119882 vai rakstīt e-pastā: ita.lejina@gmail.com.