Staburags.lv ARHĪVS

Būsim atbildīgāki un videi draudzīgāki

Būsim atbildīgāki  un videi draudzīgāki

Aizvadītajā nedēļā bija daudz darba. Ventspilī veicām naftas piesārņojuma pārbaudi gruntsūdeņos, nodevām laboratoriskos datus, tagad jāgaida rezultāti. Strādājām sliktos laika apstākļos, bija vētra, stipri lija. Pagājušajā nedēļā notika arī apmācības jaunas aparatūras lietošanā. Daudz laika aiziet atskaišu sagatavošanai. Otrajā pusgadā daudziem uzņēmumiem tiek veikts monitorings — vides jomā pētniecība notiek reizi pusgadā. Ziemā zemās temperatūras un sasaluma dēļ daudzus darbus veikt ir grūtāk, tādēļ pašlaik cenšamies paveikt vairāk, kamēr ir labi laika apstākļi.
Vienu vakaru veltīju izklaidei, Latvijas Nacionālajā teātrī apmeklēju izrādi “Arī vaļiem ir bail”. Ļoti laba, iesaku arī citiem!
No nākamā gada veikalos nebūs bezmaksas plastmasas maisiņu. Domāju, ka jaunās normas mazinās plastmasas maisiņu apriti. Izdodot naudu par maisiņu, cilvēkam radīsies atbildības izjūta, nākamreiz, ejot uz veikalu, maisiņš tiks lietots atkārtoti. Šobrīd var rasties absurda situācija, kad cilvēki var likt vienu plūmi, ābolu un burkānu katru savā maisiņā. Kopumā šo likumu atbalstu, mēs slīkstam plastmasā. Varam gan priecāties, jo Latvijā atkritumu problēma nav tā samilzusi kā citviet pasaulē. Latvijā ir sakārtota infrastruktūra atkritumu apsaimniekošanā un šķirošanā. Daudzviet, tostarp Getliņos, atkritumus pāršķiro. Plastmasas maisiņus vajadzētu pēc iespējas vairāk ierobežot. Jāmaina sabiedrības domāšana — pēc krējuma, piena un citiem produktiem var iet ar savu iepakojumu, piemēram, burku. Beziepakojuma veikali Latvijā vēl nav populāri. Sabiedrības uztverei jāmainās, katram jāsāk ar sevi. Bieži šķiet, ko tad es viens spēšu ietekmēt? Sāks viens cilvēks, viņam pievienosies tuvākie, un ķēde turpināsies. Videi draudzīga rīcība ar katru dienu kļūst arvien populārāka. Ja kļūsim atbildīgāki, būsim arī videi draudzīgāki.
Tīmekļa vietnē “ManaBalss.lv” savākti vairāk nekā 10 000 parakstu par darba dienas saīsināšanu līdz 6,4 stundām. 40 stundu darba nedēļas vietā būtu jāstrādā 32 stundas. Uzskatu, ka cilvēkam jāstrādā samērīgi. Ja ieplānota viena atskaite — uzraksti, tas prasīs četras stundas, intelekts būs izlikts, un tu vari iet mājās. Esi ielicis mājai logu, un spēki izsīkuši — vari atpūsties. Viss atkarīgs no katra indivīda spējām, galvenais, lai darbs ir produktīvs un sniedz rezultātus. Vienkārša atsēdēšana labumu nedod. Ja es darbus izdaru ātrāk, varu atļauties agrāk beigt, citu dienu var nākties strādāt vairāk nekā astoņas stundas, galvenais, lai darbs ir paveikts. Manuprāt, šajā iniciatīvā vairāk ieinteresēti varētu būt valsts iestāžu darbinieki. Viņi par savu darbu var būt droši, arī ko darīt būs vienmēr. Privātajos uzņēmumos no darbinieku veikuma ir atkarīgi ieņēmumi, darbs pašiem jāmeklē. Tieši tādēļ privātajā sektorā strādājošajiem ir garākas darba stundas. Šāda sistēma ietekmētu nodokļu iemaksas. Nav svarīgas stundas, kas pavadītas darbā, galvenais ir produktivitāte.
Sekoju līdzi jaunās valdības veidošanai. Pagaidām ir daudz runu, nav reālu “zīmējumu”, kas ko varētu pārvaldīt. Ir tikai partiju piedāvājumi, joprojām notiek shēmošana. Jebkurā gadījumā iznākums būs interesants. 13. Saeimā ievēlētas daudzas jaunas personas, kas politikas darba vidi darīs aizraujošāku. Diez vai kaut kas krasi mainīsies, bet cerēsim. Vēlēšanās piedalījos, tādēļ varu izteikt savu viedokli.
Izskanēja informācija, ka šogad administratīvi sodīti 14 deputāti, viens kungs izcēlās ar trim sodiem. Ja godīgi, šāda informācija neietekmē manu viedokli par viņiem. Viņi ir tādi paši cilvēki kā ikviens no mums. Viņi dzer, smēķē un “uzgāzē”. Protams, viņi ir sabiedrības autoritāte, mēs sagaidām priekšzīmīgu uzvedību. Taču neliels braukšanas ātruma pārkāpums vai cits maznozīmīgs sods nenozīmē, ka deputāts ir slikts cilvēks. Cilvēciskais faktors — kļūdīties — nešķiro nevienu. Cita lieta, ja pārkāpumi notiek sistemātiski, tas gan nav labi.
Tiesa nolēma paturēt apcietinājumā nepatiesu ziņu radīšanā un publicēšanā apsūdzēto Niku Endziņu. Personīgi es filtrēju, ko lasu, protu atpazīt patiesību un melus. Tomēr mūsdienās viltus ziņas ir liela problēma. Par to veidošanu un apzinātu izplatīšanu būtu jāsaņem sods, jo ir cilvēki, kas notic, īpaši vecāka gadagājuma ļaudis. Viltus ziņu autoriem jāatbild par izdarīto — dezinformāciju un maldināšanu.
Nedēļas izskaņā varēja mazliet ilgāk pagulēt — laikrāži bija jāpagriež stundu atpakaļ. Man gan īsti šī pulksteņa griešana turp un atpakaļ pie sirds neiet, protams, ir patīkamāk, ka ārā ilgāk ir gaišs, taču pierašana pie laika maiņas sagādā grūtības.