Normunds Laucis — pasaules čempions 100 km skrējienā
Horvātijā, Sveti Martinā pie Muras upes, notikušajā pasaules čempionātā 100 kilometru skrējienā vecuma grupā no 55 līdz 59 gadiem aizkrauklietis Normunds Laucis kļuva par pasaules čempionu.
Horvātijā vienā trasē norisinājās gan pasaules čempionāts, gan arī veterānu pasaules čempionāts. Sacensībās piedalījās sportisti no vairāk nekā 40 valstīm. “Ja nebūtu veterānu grupas, uz Horvātiju nebrauktu,” saka Normunds Laucis.
Distanci sportists pieveica 7 stundās 48 minūtēs un 8 sekundēs. “Uz sacensībām braucu ar mērķi uzvarēt, un manis paša izvirzītais šī gada uzdevums ir izpildīts,” stāsta Normunds Laucis. “Bieži man prasa, cik dalībnieku manā vecuma grupā piedalījās. Tam nav nozīmes, jo uzvarēt brauc stiprākie.
Starptautiskajā interneta vietnē sekoju līdzi ultramaratonu reitingiem, un 2017. gadā apmēram 900 sportistu vidū un 2018. gadā apmēram 800 sportistu vidū vecuma grupā no 55 līdz 59 gadiem man bija labākais rezultāts, līdz ar to izredzes uzvarēt bija lielas.”
Iepriekš Normunds Laucis internetā bija noskatījies videosižetu — braucot ar velosipēdu, bija nofilmēta visa 7,5 kilometrus garā trase, kurā bija jāriņķo 13 apļi, kā arī vēl 2,5 kilometri. Taču, ieraugot trasi dabā, sportists bija nepatīkami pārsteigts par tās reljefu — ļoti daudz uzkalniņu, nogāžu, līkumu, kas tik garā distancē apgrūtina skriešanu. Apkārt kukurūzas lauki, ēnas tikpat kā nekādas.
“Ieradāmies divas dienas pirms sacensībām, vienreiz trasi izskrēju,” stāsta sportists. Pulksten septiņos no rīta, kad tika dots starts, gaisa temperatūra bija apmēram plus 22 grādi, taču ap pusdienlaiku tā sasniedza plus 30 grādus, sportistus cepināja karstā saule. Daudzi neizturēja, un viņus aizveda medicīniskās palīdzības automašīnā.
“Pirmos 50 kilometrus noskrēju viegli, taču pēc tam bija arvien grūtāk,” stāsta Normunds Laucis.
“Četras dienas pirms starta paslīdēju un kritu pret vannas malu, sāka sāpēt ribu apvidū. Rentgens parādīja, ka viena riba ir ieplaisājusi. Trasē jutu sāpes, tomēr skrēju. Komandas pārstāvis Andris Dudels trasē mani regulāri informēja par konkurentu rezultātiem — otrajā vietā esošais austrietis 90. kilometrā no manis atpalika par pusotru stundu, bet nākamais konkurents no Bosnijas un Hercegovinas — par trijām stundām. Tādēļ īpaši neiespringu. Tikai pēc finiša uzzināju, ka otro vietu tomēr ieguva spānis Jons Arzubialde, no manis atpaliekot vien par nepilnām 11 minūtēm jeb apmēram par diviem kilometriem. Viņš pie sava numura nebija piestiprinājis uzlīmi ar vecuma grupas norādi, līdz ar to trasē palika bez mūsu ievērības. Par spāņa rezultātiem internetā biju lasījis, taču pēc skata viņu nepazinu.”
Pagājušajā gadā Daugavpilī Normunds Laucis 100 kilometrus noskrēja ātrāk — 7:30:43, taču šoreiz spēkus atņēma karstā saule un nepierasti grūtais reljefs.
Arī Latvijas izlases pārstāve Vita Devjatņikova pēc sacensībām žurnālistam Matīsam Vecvagarim no lsm.lv pauda sašutumu par trasi: “Nekad vairs neskriešu! Biju domājusi, ka tas pasaules nostūris speciāli izvēlēts, jo līdzena trase, bet nekā... Kā par spīti, trase veda garām baseinu kompleksam. Ar vienu aci varēja vērot, kā citi veldzējas — liels kārdinājums visu pamest un arī doties uz turieni. Riktīga spīdzināšana! Ļoti slāpa visu laiku, pāris reizes pagrābu grāvjos samestas pusizdzertas dalībnieku pudelītes. Vienā trāpījās kaut kas labs iejaukts, jo atspirgu momentā.”
Normunds Laucis stāsta, ka viesnīca ar baseinu kompleksu tik mazā lauku ciematiņā izbrīnu neradīja, tā ir ierasta prakse atpūtas kompleksus būvēt ārpus pilsētām, taču viņš tajos nav peldējies, jo nebija laika, kā arī lai izvairītos no saaukstēšanās.
Latvijas izlases komandā pavisam startēja trīs sievietes un trīs vīrieši. Kopvērtējumā sievietes izcīnīja 20. un vīrieši 23. vietu.
Latvijas vīriešu komandā skrēja arī Arnis Paškevičs (9:34:59) no Daugavpils un Miķelis Vietnieks (10:16:26) no Cēsīm. Miķelis Vietnieks vēlāk Matīsam Vecvagarim atzina: “Varēju iepazīt pašu leģendu Lauci. No Normunda uzsūcu visu info, kas varētu noderēt, bet līdz tādam līmenim man neuzkāpt. Cepuri nost!”
Sportistam bieži jautā, kādas bija balvas un varbūt arī naudas balva? “Jautājums par naudu mani kaitina,” atbild Normunds Laucis. “Balva bija čempiona tituls, nekādas naudas prēmijas. Esmu ieguldījis daudz savas naudas, lai gada laikā sagatavotos šim čempionātam un lai tajā nokļūtu. Uz Horvātiju un atpakaļ braucām ar mikroautobusu. Ceļš bija ļoti nogurdinošs — turp apmēram 26 stundas, bet atpakaļ 30 stundas. Ne jau dēļ naudas piedalos pasaules čempionātos. Tas man ir izaicinājums,” stāsta sportists.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra