“Veselība pie mājas sliekšņa”

Aizkraukles sociālajā centrā farmācijas doktore Vija Eniņa interesentiem stāstīja par fitoterapiju jeb ārstniecības augu lietošanu, par to, kā uzlabot veselību.
Vērtīgo grāmatu var atstāt nākamajām paaudzēm
Ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu Aizkraukles novada pašvaldība īsteno projektu “Vietējās sabiedrības veselības vecināšana un slimību profilakse Aizkraukles novadā”, tādēļ šī un citas lekcijas, kas vēl būs ar dažādu lektoru piedalīšanos, iedzīvotājiem ir bez maksas.
Vija Eniņa ir daudzu publikāciju un grāmatu autore, Grindeļa balvas laureāte, 40 gadu vadījusi Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas fakultāti un mācījusi studentiem botāniku, līdz 2011. gadam viņa bija šīs universitātes asociētā profesore. Visiem uztveramā, saistošā valodā viņa stāstīja par augu, ogu un dārzeņu lietošanu uzturā, par ārstniecības drogu tējām un uzlējumiem.
Nesen apgādā “Zvaigzne ABC” iznākusi viņas grāmata “Veselība pie mājas sliekšņa. 100 populārākie ārstniecības augi Latvijā”, kurā apkopoti apraksti un fotogrāfijas par Latvijā populārākajiem ārstniecības augiem. “Grāmata ir dārga, bet to var atstāt nākamajām paaudzēm, jo ārstniecības augu izskats vismaz turpmākos 100 gadus nemainīsies,” saka Vija Eniņa. “Ļoti centos apkopot precīzu informāciju par katras drogas izmantošanu — kā pavārgrāmatā. Svarīgi, ko un kā no drogām gatavojam, lai tās iedarbotos.”
Uzlējums termosā
Pēc Vijas Eniņas teiktā, jāzina, kāda ir ārstniecības augu terapeitiskā un toksiskā deva, katrai vielai ir noteikta iedarbība, tādēļ viss jālieto ar mēru. Tējas ir ikdienas dzēriens — mēs organismam piedāvājam viena vai vairāku augu buķeti, un organisms pats izvēlas, kas viņam tajā brīdī ir vajadzīgs. Tas ir dzēriens, ar kuru varam stiprināt imunitāti, uzlabot veselību, lietojot, cik un kā patīk — no rīta, vakarā vai visu dienu, ar citronu un medu vai bez. Ja ir problēmas ar veselību, jāgatavo uzlējumi un novārījumi, kas jālieto pēc noteiktas shēmas. Uzlējumus parasti gatavo no drogām, kurām ir maiga, mīksta konsistence, piemēram, no kumelītēm, māllēpēm, pelašķu ziediem, piparmētru, bērzu lapām. Parasti ņem vienu ēdamkaroti drogas un aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj vienu, divas stundas ievilkties. Uzlējumu var gatavot termosā, tad nav tik lielas gaisa piekļuves un labāk saglabājas aktīvās vielas. Pēc nokāšanas dzer noteiktās devās vairākas reizes dienā.
Novārījumus gatavo, ņemot noteiktu daudzumu drogu, aplejot ar aukstu ūdeni un vārot uz mazas uguns 20 — 30 minūtes. Atdzesē un lieto noteiktās porcijās un laikos, ārstējot klepu, bezmiegu, caureju vai citas kaites. Parasti novāra cietas drogas — mizas un ādainas lapas, piemēram, kārklu mizas, pieneņu, dadža saknes, brūkleņu lapas, mežrozīšu, vilkābeļu augļus.
“Gatavojot ūdens izvilkumus, no drogām dabūsim tikai to, kas šķīst ūdenī, nebūs vielu, kas paliek biezumos. Tad var gatavot spirta uzlējumu — parasti ņem 40% degvīnu, vienu daļu drogas un 10 daļu spirta. Ļauj ievilkties istabas temperatūrā apmēram divas nedēļas, laiku pa laikam paskalinot,” iesaka lektore.
Neizmantotās tējas liekam vannā
“Saknes, mizas var glabāt piecus, sešus gadus, tomēr labāk ievākt tik daudz drogu, lai pietiek līdz pavasarim, neveidot pārāk lielus krājumus, jo tējas labi patīk arī pārtikas kodēm — pēc kāda laika skaties, ka pa tām lokās mazi kāpuriņi,” saka Vija Eniņa. “Neizmantotās tējas saberam maisiņā un liekam vannā. Bet, ja ir paredzēts katru dienu iet vannā ar drogu piedevu, tad gan vajag lielus maisus.”
Kāda klausītāja jautāja, kā labāk — lietot vienu drogu vai to maisījumu? Kā ar ārstniecības augu kapsulām? Lektore teic, ka var lietot gan vienu drogu, gan maisījumus, ja vien nav alerģijas pret kādu komponentu. Organisms paņems to, kas vajadzīgs. Tomēr, ja būs lielāka dažādība, organismam tiks mazāka drogu koncentrācija, piemēram, būs atšķirība, ja lietosim glāzi ar vienu augu vai glāzi, kurā būs desmit augi.
Cita klausītāja vēlējās zināt, kā pareizi lietot kumelīšu tēju. Doktore skaidro — vāja tēja veicina vēdera izeju, bet caurejas gadījumā jālieto stipra tēja, vienu ēdamkaroti drogas aplejot ar karstu ūdeni un ļaujot vienu stundu ievilkties, dzer pa ceturtdaļai glāzes ik pēc divām stundām.
“Aptieku maisījumi tiek veidoti diezgan profesionāli, ar konkrēti mērķi, piemēram, palīdzēt atkrēpot, tomēr man labāk patīk tos taisīt pašai — tad zinu, kur augus esmu savākusi, klāt vēl nāk tādas labas lietas kā locīšanās svaigā gaisā, pieliekšanās, rāpošana, stiepšanās,” saka doktore. Viņa arī norāda, ka diezgan daudz labuma līdz ar tējas biezumiem aizmetam projām, tādēļ iesaka ārstniecības augus saberzt vai samalt un pievienot ēdienam vai dzērienam. Piemēram, pienenes sakni var saberzt un pulveri pievienot putrai, salātiem, tā ir ļoti labs vielmaiņas regulators.
No drogām var arī gatavot ziedes, vislabāk tās gatavot cūku taukos.
Taisām miega spilvenu
“Kādus augus jūs ieteiktu pret depresiju, izdegšanas sindromu?” vēlējās zināt kāda klausītāja. Vija Eniņa teic, ka šādos gadījumos pirmām kārtām svarīgi labi izgulēties. Pret depresiju palīdz asinszāles tēja, tā ir labs antidepresants. Miegam laba ir kumelīte, melisa, raudene. Var uztaisīt miega spilvenu, uz kura gan nav jāguļ, to noliek blakus — tajā saliek lavandas ziedus, lapas, apiņus. Tomēr slimību gadījumā noteikti jālieto ārsta izrakstītie medikamenti.
Vija Eniņa stāstīja arī par augļu un dārzeņu pareizu lietošanu. Piemēram, daudzi domā, ka burkānu sulai piepilinās eļļu un bagātīgi uzņems provitamīnu, no kura organismā veidosies tik ļoti vajadzīgais A vitamīns. Taču nekā! Sulā tas ir tikai nosēdumos, jo viss labums palicis biezumos, tādēļ labāk ēst sarīvētu burkānu, grauzt to svaigu vai arī sulai pievienot biezumus. Var arī burkānus pārstrādāt termiski, apcept vai vārīt, jo karotinoīdi ir termiski stabili un bojā neiet. Vajag ēst arī citus oranžos augus, tajā skaitā ķirbjus. Auga šūnā ir viss vajadzīgais, lai augs būtu stiprs un izturīgs, lai tas augtu. Uzņemot augus, stiprinām arī savu organismu. ◆
Nākamā nodarbība Aizkraukles sociālajā centrā paredzēta 24. oktobrī no pulksten 17 līdz 20 — uztura speciāliste Gita Ignace stāstīs par veselīgas ēšanas paradumiem, par to, kā sev izvēlēties porcijas lielumu, kā izveidot uztura piramīdu. Lekcijas apmeklējums ir bez maksas.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra