Liepavota estrāde atkal redzama

Mūsdienu tehnoloģijas ļauj skatīt vietas, kas citādi ir paslēptas no cilvēka acīm. Viens no šādiem vēsturiskiem objektiem ir Daugavas ūdeņos dusošā Staburaga klints, netālā Vīgantes parka jeb Liepavota estrāde. Izmantojot eholoti, uzņēmuma “Ezergailis” un veikala eholotes.lv īpašnieks Mārtiņš Balodis uzņēmis sirreālus kadrus — estrādi, skatītāju vietas.
Klints apveidi nav saskatāmi
Vaicāts par Staburaga klints attēliem, Mārtiņš teic, nenoliedzami — centies ieraudzīt zem ūdens dusošo, tautas atmiņā iesakņojušos simbolu. Diemžēl laiks, upes straume, erozija ir nežēlīgi un klints apveidi eholotes bildēs vairs nav saskatāmi. “Palikusi vien dubļu čupa. Ļoti gribēju to ieraudzīt, centos, bet diemžēl...”
To, cik pamatīgs apaugums izveidojies 53 gadu laikā, liecina arī attēls ar Liepavota estrādi, tās pakāpieni, uz kuriem senāk izvietojās koristi, tagad ir tik tikko saskatāmi.
Mārtiņam izdevies aplūkot un iemūžināt arī Daugavas ūdeņos mierā dusošos Pirmā pasaules kara laika ierakumus. Tie tagad, skatoties ar eholoti, redzami gluži vai visas senās krasta līnijas garumā. Attēlos nav saskatāmas, bet, nenoliedzami, jūtamas makšķerējot ir vēl no kara laika gar ierakumiem novilktās dzeloņdrātis. Aiz tām makšķerāķi aizķērušies ne reizi vien. Īpaši bīstama šajā ziņā ir mazās saliņas apkār-tne — aptuveni pusceļā starp Auliņciemu un Spriņģiem. Tuvāk Pļaviņu HES, pretī Aizkrauklei, zem ūdens skaidri saskatāmi akmens krāvumi, kas atgādina senas ugunskura vietas. Tāpat vietām labi redzami autoceļi, ēku drupas — saspridzinātas vai sabrukušas laika gaitā, bet līdz šim pilnībā saglabājušos māju nav izdevies ieraudzīt. Sirreāli esot skatīties uz agrāk tur, lejā, augušo mežu. Vietām koki nav nozāģēti, ūdens ietekmē tie daļēji sadalījušies, atstājot garus, līdz pat pieciem metriem, stumbrus. Mārtiņš Balodis teic, ka savā “Facebook” profilā eholotes.lv ik pa laikam turpinās publicēt interesantus zem ūdens uzņemtos kadrus.
Ūdens apstājās pie “Dainas”
No mājaslapas zudusilatvija.lv: “Liepavota estrāde (..) ir Vīgantes parkā, senāk arī Liepavota parkā Daugavas kreisajā krastā 200 metru uz ziemeļiem no Staburaga, pie bijušās Vīgantes muižas. Tas izveidots muižas laikā 19. gadsimtā un 20. gadsimta sākumā. Parkā auguši 64 sugu koki. 20. gadsimta 20. gados parks nonāca Latvijas valsts īpašumā. Parka teritorijā notika regulāri dziesmu svētku sarīkojumi, tādēļ 1936. gadā sarīkojumu laukumā Daugavas krastā pēc J. Križus projekta sāka celt jaunu estrādi un nogāzē ierīkoja sēdvietas.
1936. gada dziesmu svētku sarīkojumā Meža departamenta direktors Birnbaums savā uzrunā paziņoja, ka Vīgante tiek pārdēvēta par Liepavotiem. 1939. gada rudenī Vīgantes parkā pie Liepavota estrādes tiek uzstādīta Aleksandras Briedes skulptūra “Daina”. Otrā pasaules kara laikā vācieši parkā nozāģēja daudz koku, bet vēl lielāku postažu parks piedzīvo 1965. un 1966. gadā. Parka daļā, kuru skāra applūduma josla, Pļaviņu hidroelektrostacijas celtniecības dēļ nocirta kokus. Aizgāja bojā estrāde un amfiteātra veidā izkārtotās skatītāju sēdvietas. Ūdens līmenis apstājās pie kraujā esošās skulptūras “Daina”. 1977. gadā pārpalikušais parks tika ņemts valsts aizsardzībā. Tā platība ir desmit hektāru.” ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra