Staburags.lv ARHĪVS

Uz “Klūgu mūku” ar grāmatu azotē

www.staburags.lv

2017. gada 29. septembris 00:00

12
Uz “Klūgu mūku”  ar grāmatu azotē

Iesaka Aiva Upīte, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes 3. kursa studente

Visi cilvēki kļūdās, arī šķietami nevainojamie — šādu atziņu guvu, noskatoties izrādi “Klūgu mūks” Latvijas Nacionālajā teātrī. Savu 99. sezonu 14. septembrī teātris atklāja ar Ingas Ābeles romāna “Klūgu mūks” dramatizējumu Indras Rogas režijā. Vērienīgs iestudējums, jo tajā uz skatuves ir gandrīz viss Nacionālā teātra aktieru ansamblis — 57 lomas izspēlē 31 aktieris. Bet ne jau tikai to var pateikt par “Klūgu mūku”! Jau izrādes pieteikumā teikts: piedāvāt romāna “Klūgu mūks” skatuves variantu ir režisora drosme un uzdrīkstēšanās, jo, kā teikts romānā: Latgalē visa kā ir daudz. Darbojošos personu, emociju, notikumu.
Jau 2014. gadā, kad iznāca Ingas Ābeles darbs “Klūgu mūks”, tas līdz sirds dziļumiem satricināja divas cilvēku grupas — Latgales ļaudis un labas literatūras cienītājus. Pirmie atzina, ka stāsts par izcilo Latgales vīru — mācītāju un literātu Franci Trasunu — un tikpat ievērojamo lidotāju Jāzepu Baško uzceļ pieminekli Latgalei, otrie sajūsminājās par rakstnieces valodas krāšņumu un dziļi sajustajiem cilvēkiem.
Tāpēc tiem, kuri izvēlas apmeklēt šo izrādi, gribu ieteikt: vispirms jāizlasa romāns! Starp citu, mana blakussēdētāja uz izrādi bija atnākusi ar Ingas Ābeles grāmatu un pirms izrādes vēl steidza to lasīt. Arī vēlāk cilvēku atsauksmēs lasu: negatīvs vērtējums ir tikai tiem skatītājiem, kuri šo grāmatu nav izlasījuši. Jā, lai izprastu visu, kas notiek uz skatuves — un notiek patiešām daudz —, ir jābūt zinošam Latvijas un Latgales vēsturē. Turklāt arī Ingas Ābeles specifiskā valoda būs labāk saprotama. Vēlāk izlasīju galvenās lomas atveidotāja Gundara Grasberga interviju žurnālā “Ieva”, kur viņš saka: esmu pārliecināts, ka liela daļa cilvēku neko daudz nezina par Franci Trasunu, taču būtu jāzina. Arī to, ka viņš popularizējis šādu Dieva ideju: Augstākais grib, lai cilvēki būtu priecīgi, laimīgi, tāpēc tiem, kas ir pie varas, jārada piemēroti apstākļi.
Jāpiekrīt šīs lugas raksturojumam: “Režisores Indras Rogas redzējumā “Klūgu mūks” runā par mūsu tautas raksturu, par nepieciešamību lūkoties debesīs un spēju sapņot, jo arī visneprātīgākie sapņi piepildās. Pat ja mūžs ir par īsu, lai pats sapņotājs to pieredzētu.” Man izrādē ļoti patika, ka galvenā varoņa dzīve darbā tiek atainota, ne tikai koncentrējoties uz pašu Franci, bet arī viņa apkārtējo cilvēku attieksmi un to, kā šīs attiecības ietekmē viņa dzīvi.
Izrādē “Klūgu mūks” galvenās lomas atveido Gundars Grasbergs un Kārlis Reijers. Spēlē izcili! Taču mani ļoti uzrunāja arī aktrises, kuras spēlē titullomas — Agneses Cīrules atveidotā Terēze un Alises Danovskas Marija. Ļoti spēcīgs tēlojums, kas līdz galam lika noticēt šim tēlam.
Starp citu, Latvijas Nacionālais teātris šogad ir īpaši labvēlīgs studentiem — uz visu jauniestudējumu ģenerālmēģinājumiem, kas notiek divas dienas pirms pirmizrādes, studenti var doties par īpašu maksu — trīs eiro. Šāda biļetes cena ir visām vietām zālē. Biļetes var iegādāties teātra kasē, bet biļešu tirdzniecību apmēram divas nedēļas pirms izrādes izziņo Latvijas Nacionālā teātra “Facebook” lapā.
Uz izrādes “Klūgu mūks” ģenerālmēģinājumu zāle bija skatītāju pilna, un arī tuvākajām izrādēm biļetes jau pārdotas. Tātad arī tas liecina: ir vērts noskatīties!  ◆