Staburags.lv ARHĪVS

Ielikt prātu šūpolēs

Sandra Pumpure

2017. gada 26. septembris 00:00

472
Ielikt prātu šūpolēs

Lai uzzinātu aktuālos jaunumus, rastu iedvesmu tālākajiem mērķiem un satiktos, Pļaviņu pašvaldība rīkoja novada uzņēmēju tikšanos Aiviekstes pagasta pārvaldes ēkas zālē. Piedalīties pasākumā bija aicināti esošie un topošie novada uzņēmēji, kā arī visi interesenti.

Kāds jaunietis interneta vietnē ‘‘Facebook’’ nesen uzdeva retorisku jautājumu — ko viņam darīt, ja darbavietā sola algu vien 500 eiro, braukt projām? Dzīvesgudrs cilvēks viņam atbildēja — ja runa ir tikai par naudu, tad, iespējams, jā. Ja tomēr svarīgākas ir iespējas un vēlme tās īstenot, tad noteikti nē. Tāda bija arī šī semināra galvenā auditorija — cilvēki, kuriem ir vēlme un uzņēmība veidot ko savu.
Pasākumā piedalījās dažādas jomas pārstāvoši Pļaviņu novada uzņēmēji, kuri varēja gūt daudzveidīgu informāciju. Latvijas Pašvaldību savienības padomniece uzņēmējdarbības jautājumos Andra Feldmane stāstīja par savas pārstāvošās organizācijas iespējām, uzsverot, ka pašvaldība var daudz darīt vietējo uzņēmēju atbalstam. Dažkārt tam vajadzīga uzdrīkstēšanās un stingra apņemšanās, jo jābalansē starp noteikumiem un likumiem.
— Netrūkst piemēru, kad pašvaldība sodīta par to, ka tā palīdzējusi iegādāties zobārstniecības krēslu, lai pagastā varētu strādāt zobārsts, jo cilvēkiem tas ir nepieciešams, vai izīrē transportu pensionāru braucienam uz teātri. Tas ir reāls savu iedzīvotāju atbalsts un pagastu izdzīvošanas iespēja, tāpēc jāmeklē veids, kā to paveikt, un nevar uz visam lietām raudzīties skrupulozi. Pašvaldība saviem uzņēmējiem var palīdzēt arī iepirkumu procedūrās, — atzina An­dra Feldmane.
Savukārt Attīstības finanšu institūcijas “Altum” vadītāja Mārīte Lazdiņa informēja par valsts atbalstu savas darbības uzsākšanai vai attīstībai. Viņa uzsvēra — ja savulaik tas daudziem bija šķērslis, tad tagad noteikti vairs nav problēma, un pieejams gan lielāks, gan mazāks aizdevums.
Semināra radošāko daļu noteikti vadīja lektore Vita Brakovska, kura, kā allaž, savos klausītājos iekvēlināja uzņēmējdarbības deg­smi. Viņas stāstījuma galvenais uzsvars bija par radošumu biznesā. Par to, cik Latvijas cilvēki ir izdomas bagāti, varēja pārliecināties nelielajā produkcijas izstādē, ko uz Aivieksti bija atvedusi Vita. Iedvesmoja arī viņas stāstītais par pašmāju jaunieti, kurš veiksmīgi internetā vada apmācības, kā veidot fotosesijas ar savu mobilo telefonu. Jā, Latvijā viņam nav neviena klienta, bet citur pasaulē gan, un gada apgrozījums — divi miljoni eiro. Veiksmes stāsts ir arī par citādākiem drēbju pakaramajiem, kur ir oriģināla ideja un atbilstošs klients. Lai to  visu paveiktu, nepietiek tikai ar labu biznesa ideju un plānu, vajag arī radošu attieksmi, tāpēc dažkārt, kā uzsvēra Vita, ir noderīgi ielikt prātu šūpolēs. Tieši tajās sēžot, nereti tīri praktiski rodas labas domas. Noslēgumā arī paši semināra dalībnieki Vitas vadībā attīstīja sava biznesa idejas.
Vita Brakovska ir ne tikai Latvijā labi zināma lektore uzņēmējdarbībā, bet tagad arī pati uzņēmēja, atzīstot, ka pirms diviem gadiem “paslīdēja kāja” un viņa pārņēma vadību nelielā uzņēmumā, kas izgatavo koka gludināmos dēļus.
SIA “ Akmens fabrika” vadītājs Ingus Akmens atzina, ka ik pa laikam sanākt kopā vienmēr ir vērtīgi. Daļa no šajā seminārā stāstītā bija jau dzirdēta, bet daudz kas arī uzzināts no jauna. Viņš uzsvēra, ka uzņēmējdarbībā galvenais ir panākt, lai nauda neaizplūst no Latvijas un, īstenojot kādus projektus, vispirms domātu par vietējiem uzņēmējiem.
Individuālā uzņēmuma “Retrovāģīši” vadītājai Ingai Orlovai vislabāk patika Vitas Brakovskas stāstītais. Tas esot bijis iedvesmojoši un pamācoši. ◆