Bibliotēkas lasītājus apkalpo moderni

Pļaviņu novada bibliotēkā ieviests būtisks jauninājums — sākta lasītāju automatizēta apkalpošana. Gluži kā precei veikalā katrai grāmatai tagad ir savs svītrkods, kuru speciāla ierīce pazīst un reģistrē konkrētajam lasītājam bibliotēku informācijas sistēmā “Alise”.
Pļaviņu novada bibliotēkas vadītāja Ināra Osīte atzīst, ka automatizācijas process bibliotēkā bijis diezgan garš un sarežģīts. Tas tomēr bija pūļu vērts, jo dod jaunas iespējas ne tikai bibliotekāriem, bet arī lasītājiem. Drīzumā tradicionālie bibliotēku katalogi un lasītāju kartotēkas kļūs par pagātni.
Sākums sarežģīts
Bibliotekāre Ineta Grandāne stāsta, ka bibliotekāro procesu automatizācija sākās 2003. gadā, kad toreizējā Pļaviņu 1. bibliotēka Valsts vienotās bibliotēku informācijas sistēmas pašvaldību publisko bibliotēku pilotprojektu konkursā ieguva datoru ar standarta programmatūru, informācijas sistēmas “Alise” instalāciju un interneta pieslēgumu. Tas bibliotēkā bija pirmais dators.
— Tad jau elektroniski varējām sākt veidot savu datubāzi un elektronisko grāmatu katalogu. Saistībā ar projektu bija iespēja mācīties kursos, kā strādāt sistēmā “Alise”. Daudzviet šis process jau bija sākts, bet mums tas bija kaut kas jauns. Tā kā tas viss bija saistījās ar izmaksām, sākumā bija iespēja strādāt tikai ar bibliotēku informācijas sistēmas pamatmoduli lokālajā instalācijā. Nebija arī speciālās programmatūras datu apmaiņai un iespējas pieslēgties citām datubāzēm. Tāpēc bibliogrāfiskos ierakstus galvenokārt veicām uz vietas. Tas bija darbietilpīgi un lēni, — stāsta Ineta Grandāne.
Vēlāk ar valsts finansiālo atbalstu Pļaviņu grāmatu krātuve pievienojās Aizkraukles rajona bibliotēkas datubāzei un tās informācijas sistēmai, tāpat kā bibliotēkas Koknesē, Skrīveros un Jaunjelgavā, izmantojot “Alise-i” versiju. Tas būtiski atviegloja darbu, dodot iespēju piekļūt dažādām datubāzēm.
Ineta Grandāne piekrīt, ka citviet automatizētā lasītāju apkalpošana nav vairs nekāds jaunums, tomēr pļaviņietes ir gandarītas par paveikto. Nevar vairs strādāt pa vecam, jo viss taču attīstās!
Parakstīties nevajag
Šobrīd Pļaviņu novada bibliotēkas elektroniskajā katalogā reģistrēts 1021 lasītājs, vairāk kā 14 000 dažādu izdevumu. Ineta Grandāne rāda, kā darbojas jaunā sistēma. Pietiek “nolasīt” svītrkodu izvēlētajām grāmatām, un tās automātiski reģistrē konkrētā lasītāja kontā. Visas ziņas glabājas Aizkraukles bibliotēkas serverī. Jaunā sistēma rada arī lielākas iespējas lasītājiem, jo ar interneta starpniecību var pārbaudīt, vai nepieciešamā grāmata ir vietējā vai kādā citā bibliotēkā. Turklāt grāmatas tādējādi iespējams arī rezervēt. Lai to darītu, nepieciešams saņemt lietotājvārdu un paroli, ko iespējams iegūt bibliotēkā.
Bibliotekāre Ruta Lejiņa piebilst, ka lasītājus vēl nedaudz mulsina tas, ka, saņemot grāmatas, nav jāparakstās, jo reģistrāciju paveic speciālā ierīce. Tomēr bibliotēkas apmeklētāji šo jauninājumu uztver ar interesi.
Drīzumā ar pašvaldības atbalstu automatizāciju sāks arī Aiviekstes, Klintaines, Vietalvas, Gostiņu un Pļaviņu bērnu bibliotēkā. Vasaras nogalē bibliotekāres apmeklēs kursus, lai papildinātu zināšanas, bet jau oktobrī strādās ar “Alise-i” versiju, ievadot ziņas par izdevumu krājumiem un lasītājiem Aizkraukles reģiona datubāzē. ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra