Staburags.lv ARHĪVS

Līdz rudenim būs kā jauna

Imants Kaziļuns

2010. gada 1. augusts 12:52

1472
Līdz rudenim būs kā jauna

Aizkraukles evaņģēliski luteriskā baznīca ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Šovasar baznīcā norit vērienīgi atjaunošanas darbi. Vieni no būtiskākajiem ir 16 kvadrātmetru lielās altārgleznas, vairāku koka detaļu restaurācija un jaunas grīdas ieklāšana.

Jaunus solus, detaļas kancelei, pamatni nesen baznīcai uzdāvinātajām elektriskajām ērģelēm izgatavo būvmeistars Aivars Veigurs. Baznīcas draudzes vecākais Jānis Lapiņš stāsta, ka viens no draudzes locekļiem Imants Baumanis uzdāvinājis īpaši baznīcai piemērotas “Philips” elektriskās ērģeles ar spēcīgu skanējumu. Tās iepriekš kalpojušas luterāņu baznīcā Vācijā. Dievkalpojumos ērģeles spēlē Kokneses sieviešu kora “Anima” diriģente ērģelniece Aija Auziņa. Baznīcā esošajām meistara Herberta Kolbes 1926. gadā būvētajām ērģelēm atjaunota stabuļu kaste, bet paša instrumenta atjaunošana, pēc restauratora Viestura Vilsuma aplēsēm, varētu ilgt vismaz trīs gadus.
Daudzu gadu laikā stipri bojāto mūra altārgleznu atjauno diplomēts restaurators Staņislavs Astičs. Līdz 1. oktobrim gleznas restaurāciju paredzēts pabeigt. Šobrīd meistars nostiprina apmetumu. Zem gleznas esošais kaļķis rada “pufīgumu”, un zīmējums tādēļ stipri bojāts. Tā daļu pa kreisi no altāra nāksies radīt no jauna, izmantojot saglabājušos baznīcas iekštelpu attēlus un liekot lietā meistarību. Astiča kunga profesionalitāti pierāda viņa darbi. Pirmā darbavieta pēc Mākslas akadēmijas beigšanas bijusi Rundāles pilī. Pēdējie darbi aplūkojami Pasienas baznīcā, kā meistars saka, vienā no krāšņākajām Latgalē, arī Viļānu baznīcas altāra marmorējums ir viņa veikums.
Lapiņa kungs teic, ka projektā ir arī apkures un siltās grīdas ierīkošana baznīcā. Tikai šāds risinājums palīdzēšot novērst mitrumu, kas nopietni apdraud baznīcas turpmāku darbību. Ēkas sienas celtas no laukakmeņiem, kaļķa mūrjavas un ķieģeļiem, bet grīda ir cementa, kas izdala mitrumu sienām. Tādēļ starp grīdu un sienu paredzēts veidot 80 centimetru platu un 1,5 metrus dziļu tranšeju, pildītu ar keramzītu vai akmeņiem. Grīdu paredzēts klāt ar materiālu, kas Skrīveru un Aizkraukles pusē ir populārs, — dolomīta flīzēm.