Staburags.lv ARHĪVS

Audžumāte svešiem kucēniem

Guna Mikasenoka

2017. gada 8. augusts 00:01

7
Audžumāte svešiem kucēniem

Rotveilera kucītei Barfijai ir pieci gadi, un viņa ir īpaša ar to, ka bijusi audžumāte svešiem kucēniem.
 
Pirms trijiem gadiem Barfijai piedzima meita Antālija. “Toreiz gribēju gan rotveileru, gan dobermani. Kad piedzima Antālija, pēc neilga laika iegādājos arī dobermaņa šķirnes meiteni Barselonu, mazu kucēnu. Pārsteidzoši, ka Barfija audzināja savu meitu Antāliju un svešo kucēnu Barselonu pieņēma kā savu,” stāsta suņa saimniece Ludmila Krasta no Pļaviņām.

Pārsteigumi turpinājās arī vēlāk. Pērn Barfijai piedzima tikai viens kucēns, un viņai bija daudz piena. “Internetā izlasījām, ka pieciem kucēniem, kuri atrasti izmesti, tiek meklēta audžumāte. Viņi bija tikai diennakti veci. Sazinājāmies ar Juglas dzīvnieku patversmi “Labās mājas”, un kucēnus mums atveda uz Pļaviņām. Barfija pieņēma svešos bīgla jaukteņa bērnus un viņus baroja divus mēnešus, patversmes darbinieki viņus aizveda, un visi atrada savus nākamos saimniekus. Mums bija liels pārsteigums par to, ka Barfija audzināja savu bērnu un vēl piecus audžubērnus.”

Barfijas trīsgadīgajai meitai Antālijai šogad piedzima deviņi kucēni. Tādu pulku izbarot ir grūti, un talkā nāca Barfija. “Viņa pieņēma savas meitas bērnus, mēģināja barot, radās piens, par ko mums bija ļoti liels pārsteigums,” stāsta suņa saimniece. “Septiņi kucēni jau atraduši savus jaunos saimniekus, bet divi vēl tos gaida — meitene un puika.”
Ģimenē vēl ir arī pūdeļmeitene Dollija, kurai ir 12 gadu. Savu vārdu viņa ieguva, skatoties un klausoties televīziju vienmēr, kad skanēja  dziesmiņa par Dolliju.

Visi suņi lauku sētā kopā sadzīvo labi, draudzīgi.
Barfija un Antālija piedalās izstādēs vairākas reizes gadā. Barfija ir Vācijas čempione. Antālija suņu izstādēs bijusi Latvijas čempione, Lietuvas, Igaunijas, Baltijas valstu čempione, Baltkrievijas un Zviedrijas čempione.
Par rotveileriem dzirdēts daudz kas slikts, no šīs šķirnes suņiem daudzi baidās.
“Barfija no četru mēnešu vecuma tikusi vesta uz suņu skolu Jēkabpilī. Ir tāds īpašs vārds, kuru es varu pateikt, un suns tad zinās, ka mani jāaizsargā no uzbrucēja. Šo prasmi Barfija apguva suņu skolā,” stāsta Ludmila Krasta. “Tomēr mēs mācījām suni tā, lai viņā nebūtu nekādas agresijas. Taču, lai cik labs būtu suns, viņu vienmēr vajag pieskatīt, kad viņš ir kopā ar maziem bērniem.”
Saimnieki stāsta, ka sunim nedrīkst dot saldumus, bet speciāli viņiem domātus suņu gardumus. Tāpat nedrīkst dot vistu un liellopu kaulus, kas ir asi un var traumēt dzīvnieka gremošanas traktu. Jādod skrimšļi, dzīvnieku subprodukti. “Dodam suņu barību, kefīru, kas suņa zarnu traktam ir ļoti veselīgi,” atklāj saimniece.

Suņi mēdz darīt arī dažādus nedarbus. Dobermaņa kucīte Barselona ir sagrauzusi divus mobilos telefonus — vienu naktī, bet otru, kamēr saimniece rosījās pa dārzu. Telefoni vairs nedarbojās un bija jāizmet. “Sākumā dusmojos, tomēr sunim to neizrādīju, jo pati vien biju vainīga — telefonus noliku vietā, kur suns tos var dabūt,” saka saimniece. “Vienmēr jādomā, kur ko atstāt, lai tādi gadījumi nenotiktu.”
Savukārt Barfija ir sagrauzusi čības, bet Antālija sagrauza dīvāna stūri. “Suņiem dīvānu tāpat nedevām, tāpēc tas bija jāsagrauž — pēc Antālijas nedarba to novietojām voljerā, un visi četri suņi uz tā draudzīgi guļ,” stāsta Ludmila Krasta.