Staburags.lv ARHĪVS

Projekts mudina iekopt mazdārziņu

Imants Kaziļuns

2017. gada 4. augusts 00:01

865
Projekts mudina iekopt mazdārziņu

Vecumnieku novadā šogad 12 ģimenes saņēma atbalstu mazdārziņa iekopšanai — sēklas, dēstus, minerālmēslus, siltumnīcu plēvi kā arī zemes apstrādes pakalpojumus. Augustā, kopā ar šī projekta koordinatori, kurmenieti Irēnu Samuli, apraudzījām pāris projekta dalībniekus.
Atbalsts simts eiro apmērā
Pirmo gadu Latvijā šāda iniciatīva radusies nodibinājumam “Borisa un Ināras Teterevu fonds”. Programma “Pats savam saimes galdam”  dod iespēju grūtībās nonākušiem cilvēkiem pašu rokām veikt zemkopības darbus pārtikas sagādāšanai savas saimes galdam. Borisa un Ināras Teterevu fonds atbalsta darbīgu bezpeļņas organizāciju centienus iesaistīt grūtībās nonākušus, taču uzņēmīgus un rosīgus savas apkaimes iedzīvotājus darbos, kas uzlabo viņu dzīves apstākļus. Kurmenē biedrība “Kurmenes viļņi” savu pieteikumu nosauca “Esmu saimnieks leišmalē”.
Irēna Samule, projekta koordinatore, stāsta, ka iesniegts 30 projektu, no kuriem atbalstu saņēma puse. Kopējais projekta finansējums šogad bija 35 tūkstoši eiro. “Kurmenes viļņi” saņēma 1,7 tūkstošus eiro. Katrai ģimenei materiālais atbalsts bija no 100 līdz 150 eiro vērtībā.
Sēj un stāda pirmo reizi
Piesakot savu dalību šajā pasākumā, biedrība dalībnieki apzināja novadā tās ģimenes, kurām šāda palīdzība būtu nepieciešama. Tādas bija 12 — sešas mājsaimniecības Kurmenē un pa trim Skaistkalnes un Valles pagastā. Gribētāju gan bijis vairāk, bet  ne visi atbilda projekta noteikumiem. Saimniecībām izdalīja anketas, kurās vajadzēja norādīt savas vēlmes, tajā skaitā, kādas sēklas, dēstus, augļu koku vai krūmus vēlas audzēt. Izvēle lielākoties bijusi par labu kartupeļiem, īpaši agrajām šķirnēm, kā arī bietēm, kāpostiem, zirņiem. Bijušas arī neizpildāmas vēlmes — dažās anketās iekļautas īpašas sēklas, kuru sagāde aizņemtu ilgu laiku un tās dārgi maksātu. Lai arī projektu varēja sākt 1. aprīlī, dažādu apstākļu, tajā skaitā nepastāvīgā laika dēļ, tā realizācija ar dalībnieku tikšanos un materiālu sadali sākās maijā.
Runājot par konkrētām mājsaimniecībām, projekta koordinatore stāsta, ka vienā no ģimenēm visi ir bezdarbnieki, tajā skaitā 1. grupas invalīds. Tomēr visi ir strādīgi cilvēki, bet tieši šogad nonākuši grūtā situācijā. Viņi līdz šim gan nebija vērsušies pašvaldībā pēc palīdzības, bet dalībai projektā piekrita nedomājot un ar lielu atsaucību palīdzību pieņēma.
Kādā citā saimniecībā ir divi, tuvu pensijas vecumam esoši kurmenieši, kuri arī nestrādā algotu darbu. Ik gadu viņi iekopj savu mazdārziņu un ar izaudzēto, kā arī konserviem padalās ar pārējiem pagastā.
Starp projekta dalībniekiem ir arī māte, kas palikusi viena ar diviem maziem bērniem. Arī viņai palīdzība bija ļoti laikā.
Liek noticēt savām spējām
Lai arī visi dalībnieki dzīvo laukos un zemes darbi viņiem nav sveši, tomēr starp viņiem bija arī gados jauni cilvēki, kas sāk dzīvot patstāvīgi un kuriem mājās nebija ne lāpstas un citu darbarīku. Kāds no pretendentiem atzinās, ka nekad iepriekš neko nav sējis, stādījis, bet ar mammas palīdzību šogad ieguva labu pieredzi dārzkopībā.
Irēna Samule teic, ka katram bija iespēja saņemt padomu šķirņu izvēlē, augļukoku stādīšanā un citos jautājumos. Jāpiebilst, ka projektā nav iekļauta darbu kontrole, bet neraugoties uz to, visi dalībnieki bijuši godprātīgi un savus mazos šīs vasaras darbus izpildījuši godam. Šis ir arī labs veids, kā ilgstošiem pabalstu saņēmējiem parādīt citu iespēju un ļaut noticēt saviem spēkiem.
Programma darbosies arī nākamos divus gadus un turpmāk tajā varētu piedalīties ne tikai jauni, bet arī esošie dalībieki. Savukārt šogad,  ja ražas apjoms būs pietiekams, kurmenieši paredzējuši rīkot meistarklases konservēšanā. Irēna Samule teic, ka starp projekta dalībniekiem ir vienošanās par to, ka pēc ražas novākšanas daļu no tās ziedos tiem pagasta iedzīvotājiem, kuri paši nav spējīgi apstrādāt zemi, piemēram, veciem, vientuļiem cilvēkiem.
Paši galā netiktu
“Esmu saimnieks leišmalē” atbalsta arī Sergeju Kaļikovu un Taņu Romančuku. Viņi dzīvo “Leičukos”, pašvaldības dzīvoklī, netālu no Kurmenes centra. Abi pirms vairāk nekā 30 gadiem ieceļojuši no Krievijas puses. Savu mazdārziņu kopuši arī agrāk, bet ar katru gadu abiem spēka mazāk, arvien tuvāk pensijas vecums. Protams, arī algotu darbu Kurmenes pusē viņiem neatrast. Tāpēc projekta atbalsts bijis tieši laikā. Tas palīdzēja ar zemes apstrādi, kā arī deva minerālmēslus un siltumnīcas plēvi.
Sergejs atzīst, ka saviem spēkiem tik lielu platību neuzraktu. Arī naudas nebūtu tik daudz, lai atjaunotu siltumnīcas. Tagad jau sākuši novākt agros kartupeļus, dārzā aug bietes, burkāni, pupiņas, sīpoli, kāposti, kabači, siltumnīcā — tomāti un paprika. Sākusies gurķu raža. Saimniecībā ir arī divas kazas, tāpēc izaudzētais noderēs ne tikai saimniekiem, bet arī mājlopiem.
Vallietei Judītei Zālmanei ir mazdārziņš pagasta centrā, kurā čakli strādā arī viņas četri čaklie palīgi, kas palīdzēja stādīt kartupeļus un pupas. Mazākais no ģimenes ir astoņus mēnešus vecais Edvīns, bet vecākais — Reinis, šogad sāks skolas gaitas. Dārziņu projekts bija tieši laikā un drošu sirdi 100 eiro varēs atvēlēt skolas lietām, jo sakņudārzs šogad iekopts par projekta naudu — saņemti stādi, sēklas, divi ķiršu koki, minerālmēsli un siltumnīcu plēve. ◆