Staburags.lv ARHĪVS

Žurnālā ‘‘Ilustrētā Pasaules Vēsture’’

www.staburags.lv

2017. gada 28. jūlijs 00:01

0
Žurnālā ‘‘Ilustrētā Pasaules Vēsture’’

◆ Tanku kauja Zemgalē. 1944. gada augustā Zemgale kļuva par arēnu Sarkanās armijas un Vērmahta tanku ģenerāļu cīņai. Divi agresīvi un pat pārgalvīgi komandieri samērā nelielu tanku vienību priekšgalā spēja ātri ieņemt plašas teritorijas. Sarkanā armija pārsteidzoši strauji ieņēma Tukumu, bet tikpat strauji to arī zaudēja. Nostiprinoties frontes līnijai, pilsēta palika vācu rokās līdz pat kapitulācijai 1945. gada maijā.
◆ Inki pēta debesis. Viņi savu ikdienu pielāgoja debess spīdekļu ritējumam, īpaši Saulei un Mēnesim, kas viņu panteonā bija galvenās dievības. Ar dažādām vienkāršām, bet atjautīgām metodēm, priesteri apbrīnojami precīzi noteica saulgriežu laiku, kad svinēja svētkus, pielūdza dievus un upurēja tiem.
◆ Viena pati jūrā. Garo distanču peldēšana bija īsta vīrišķības pārbaude, un 20. gadsimta 20. gados Lamanša šaurumu uzskatīja par peldēšanas Everestu. Neviens negaidīja, ka šo distanci spēs pieveikt sieviete — līdz viļņos devās vien 20 gadu vecā Ģertrūde Ederle.
◆ Zingera šujmašīna iekaro sieviešu ikdienu. Viņš neizgudroja šujmašīnu, bet labi zināja, kā to uzlabot un veiksmīgi pārdot. Zingera masveidā ražotās apģērbu šūšanas ierīces 19. gadsimta otrajā pusē izmainīja sievietes ikdienas darbus un iesaistīja viņas cīņā par līdztiesību.
◆ Nodibina pirmo jūras glābšanas dienestu.
◆ Bestiāriji: dzīvās dabas brīnumainās enciklopēdijas.
◆ Mēra slimnieki lūdz pierak­stīt savu pēdējo vēlēšanos. 1636. gadā Ņūkāslā plosījās melnā nāve — mēris, kas nogalināja pusi pilsētas iedzīvotāju. Epidēmijas skartos ieslodzīja viņu pašu mājās un atstāja likteņa varā, cerot, ka tādējādi slimība tālāk neizplatīsies. Nelaimīgo pēdējā saikne ar ārpasauli bija rakstvedis Ralfs Teilors. Viņš nepaguris staigāja no mājas uz māju un uz lapām cītīgi pierakstīja mirstošo testamentus. Baisā slimība Teiloram cītīgi sekoja pa pēdām. Risks saslimt pašam pieauga ar katru apmeklēto slimnieku. ◆