Staburags.lv ARHĪVS

Joprojām aktuāli — Latvijā pieaug bērnu traumatisms

Sanita Kaulēna

2017. gada 25. jūlijs 00:01

1
Joprojām aktuāli — Latvijā pieaug bērnu traumatisms

“Latvijā bērnu traumatisms ir krietni lielāks nekā citviet,” apgalvo  profesors, bērnu proktologs un ķirurgs Arnis Eņģelis, piebilstot, ka“vecākiem jāsa­-
prot — bērni pakļauti traumatismam jebkurā vecumā, jebkurā vietā.”

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem visizplatītākās bērnu traumas līdz 19 gadu vecuma ir apdegumi, applaucējumi, lūzumi, sasitumi, zilumi, smadzeņu satricinājumi, vaļējas brūces un saindēšanās. 2016. gadā bērniem līdz četru gadu vecumam lielākais reģistrētais traumu skaits bija ar apdegumiem, applaucējumiem un lūzumiem — 147 gadījumi. No pieciem līdz 19 gadiem visvairāk sastopamās traumas bija lūzumi. 2016. gadā kopumā fiksēti 1004 lūzumu gadījumi. Pēc tam statistikā seko sasitumi un zilumi (352), smadzeņu satricinājumi (328) un vaļējas brūces (269), saindēšanās (90), apdegumi un applaucējumi (45).

Traumu patiesībā ir vairāk
Ievainojumu skaits var būt lielāks nekā reģistrēto traumu gadījumu skaits noteiktā laika periodā, jo vienam pacientam var reģistrēt līdz diviem dažādiem ievainojuma veidiem. Slimību profilakses un kontroles centra iegūtie dati apstiprina, ka zēni traumas gūst vidēji par 61% vairāk nekā meitenes (39%). Gadu gaitā nemainīgi saglabājusies tendence, ka traumas vairāk gūst vīrieši. Vislielākais reģistrēto ievainojumu skaits zēnu un meiteņu vidū ir 10 — 14 gadu vecuma grupā. Zēniem 587 ievainojumi, meitenēm 296.
Rīgas Stradiņa universitātes publicētajā  profesora Dzintara Mozga pētījumā paskaidrots, ka visās bērnu vecuma grupās zēni  traumas    guvuši  biežāk  nekā meitenes, turklāt augsts bērnu traumatisma līmenis saglabājas viengadīgo bērnu vecuma grupā. Bērnu traumatismam ir raksturīga sezonalitāte — biežāk traumas tiek gūtas vasarā. Bērnu traumu pieaugums vasarā pēc D. Mozga domām skaidrojams ar bērniem nepiemērotu vidi — nepielāgotu  mājokli,  nepietiekamu  vecāku  uzmanību,  drošu  rotaļlaukumu  trūkumu,  ierobe­žotiem  dzīves apstākļiem, neatbilstošu ceļu satiksmes drošību, kā arī sabiedrības samierināšanos un problēmas aktualitātes  nenovērtēšanu.

Velosipēdi, šūpoles un batuti
Valsts statistikas pārskata datos par bērnu veselību teikts, ka visbiežāk palīdzība nepieciešama bērniem, kas traumas guvuši, braucot ar velosipēdu. Katrā ceturtajā negadījumā tiek gūti galvas sasitumi un smadzeņu satricinājums, bet trīsreiz vairāk negadījumu beidzas ar lūzumiem, sasitumiem un locītavu mežģījumiem, spēlējoties rotaļu laukumos, šūpojoties šūpolēs un braucot pa slīdkalniņiem vai lēkājot pa batutu.

Vasarā bērniem paveras lielākas brīvā laika pavadīšanas iespējas, kad lielāks spēļu vai aktivitāšu laiks tiek pavadīts svaigā gaisā. Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka bērni līdz 19 gadiem visvairāk traumas ieguvuši mājās un tās apkārtnē. Visizplatītākās negadījumu norises vietas  ir mājas, brīvā daba, atpūtas zonas, kultūras zonas vai sabiedriskās cel­tnes, sporta un fizisko vingrinājumu zonas, transporta zonas — publiski izmantojamas autostrādes, ielas vai ceļi.
Neapšaubāmi — bērnam ļoti patīk rotaļāties arī pie ūdens un ūdenī. Vienmēr jāatceras, ka ūdens tuvumā bez uzraudzības bērnu nedrīkst atstāt ne mirkli. Analizējot Slimību profilakses un kontroles centra  datus, redzams, ka Latvijā noslīkst aptuveni desmit reizes vairāk bērnu nekā, piemēram, Skandināvijas valstīs — Somijā vai Zviedrijā. Slīkšanas gadījumi Latvijā nereti notiek tāpēc, ka bērni tiek atstāti bez uzraudzības. Tādēļ vecākiem savi bērni jau kopš agrīna vecuma jāmāca peldēt un tiem jāskaidro, ka vienatnē pie ūdenskrātuvēm iet nedrīkst, ka nepazīstamās vietās jāpeldas uzmanīgi. Tomēr arī bērna labā peldētprasme nav iemesls, lai viņu nepieskatītu.
Visi vecāki uzskata, ka “ar manu bērnu jau nekas nenotiks!”. Neuzmanības rezultātā  bērnu iegūtās traumas var būt neatgriezeniskas un ar sekām būs jāsadzīvo visu atlikušo mūžu. Latvijā veido kampaņas par bērnu traumatismu Latvijā, bet ķirurgs A. Eņģelis norāda, ka rezultāti šīm kampaņām ir maz redzami: “Tās vajadzētu rādīt krietni biežāk.”

Pieredze
Ieva (36 gadi),
māmiņa un autoskolas “STNIG” instruktore  
Būtībā Emīls (7 gadi) vasaras periodā ļoti reti gūst kādu traumu – nobrāzumu, sasitumu. Es ar Emīlu ļoti daudz runājos. Skaidroju bērnam, kas var notikt, ja būsi neuzmanīgs. Brīdināts par sekām, bērns ir daudz uzmanīgāks. Traumu gūšana ir arī atkarīga no paša bērna. Citi ir ļoti aktīvi, aizspēlējas un nemanot jau sasitas.  Emīls pats par sevi ir mierīgs, tāpēc vairāk uztraucos, ka viņš var gūt traumas citu dēļ. Spēļu laukumā spēlējoties, ir īpaši bīstami, ja bērni sāk grūstīties, atrodoties uz spēļu laukuma konstrukcijām.
Galvenais, manuprāt, vasarā ir neatstāt bērnus nepieskatītus. Vecākiem vairāk ir jārunā ar bērniem par iespējamām sekām – jāstāsta, kas notiks, ja viņš nebūs uzmanīgs. Izrunāt visas iespējamās bīstamības. Šovasar Emīls visu vasaru pavadīs nometnē “Lediņi”, lai bērns visu laiku būtu pieskatīts. Emīlam nometnē ļoti patīk. Izveidojies jau savs draugu loks, ar kuriem tiek pavadīts lielākais dienas laiks.

NEGADĪJUMI ŠOVASAR
Valmierā atrasts Gaujā noslīkušais 12 gadus vecais zēns
Pēc vairāku dienu ilgiem meklēšanas darbiem 6. jūlijā glābēji atraduši Gaujas upē noslīkušo 12 gadus veco zēnu. Ziņas par to, ka Gaujā pie Krāču ielas peldētavas pazudis 2005. gadā dzimis bērns, tika saņemtas 3. jūnijā.
Šobrīd zināms, ka trīs zēni spēlējušies upes krastā, taču viens no viņiem nejauši iekāpis upes gultnes bedrē. Straume bērnu ierāvusi dziļāk upē, un puika pazudis zem ūdens. Gan zēni, gan arī vietējais makšķernieks, kas notikuma brīdī bijis upes pretējā krastā, centušies puiku glābt, taču nesekmīgi.
Glābēji aicina neatstāt bērnus vasaras brīvlaikā vienus pašus, kā arī noskaidrot to, kur bērni dodas spēlēties vai pavadīt savu brīvo laiku.
2016. gadā atpūta pie ūdens vasaras mēnešos traģiski beidzās 44 cilvēkiem, to skaitā arī diviem bērniem, kas noslīka.
Applaucējas ar karstu ūdeni
Rīgā kāds gadu un astoņu mēnešus vecs puisēns sev virsū uzrāva termosu ar karstu ūdeni. Bērns guva kājas termiskus apdegumus un tika nogādāts slimnīcā.
Rīgā cietusi arī kāda gadu un četrus mēnešus veca meitene, kura, spēlējoties istabā, sev virsū uzrāva kumodi ar televizoru. Bērns vidēji smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā ar galvas traumām.
Vidzemē kāds četrus gadus vecs puisēns, lēkājot pa batutu, krita un atsitās pret nožogojuma stieni. Mediķiem aizdomas, ka bērnam varētu būt mugurkaula skriemeļu bojājums.
Kurzemē kāda divus gadus un četrus mēnešus veca meitenīte tika nogādāta slimnīcā ar aizdomām par saindēšanos ar pieaugušo medikamentiem.
Tāpat Kurzemē kāds 13 gadus vecs puisis, braucot ar velosipēdu, ietriecās laternas stabā. Pusaudzis guva galvas, rokas un kājas traumas.
Zemgalē kāds deviņus gadus vecs zēns, veicot pagriezienu ar velosipēdu, kritis. Puisis, krītot pret stūres ratu, guva vaļēju brūci vēderā.
Iedzer mazgāšanas līdzekli
Latgalē kāds trīs gadus vecs zēns, sajaucot pudeles, iedzēra mazgāšanas līdzekli. Bērns slimnīcā nogādāts pēc saindēšanās ar sadzīves ķīmiju.
Savukārt Vidzemē kāds septiņu gadus vecs zēns aizķēra krūzi ar karstu kafiju, tādējādi gūstot abu augšstilbu un apakšdelma termiskus apdegumus.