Cūku mēris vēl tepat

Pagājušajā nedēļā Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori apstiprināja faktu, ka Staburaga pagastā nomedīta ar Āfrikas cūku mēri slima mežacūka. Šis fakts neko nemaina patreizējā situācijā, bet cūku audzētājiem aizvien jābūt modriem — uzsver PVD darbinieki.
Pārtikas un veterinārā dienesta Austrumzemgales pārvaldes vecākais veterinārais inspektors Gunārs Rubins atzīst, ka Āfrikas cūku mēri kopš 2014. gada, kad Latvijā tas apstiprināts pirmo reizi, regulāri konstatē gan nomedītajām, gan atrastajām beigtajām mežacūkām, un tas nav nekas ārkārtējs.
Pagājušajā nedēļā visā Latvijā apstiprināti 27 gadījumi, kad nomedītas vai nobeigušās atrastas ar šo sērgu slimas mežacūkas. Ar Āfrikas cūku mēri slima mežacūka nomedīta arī Staburaga pagasta “Lauros”. Gunārs Rubins informē, ka šis fakts neko nemaina kārtībā, kas saistīti ar Āfrikas cūku mēra ierobežošanas pasākumiem. Visa bijušā Aizkraukles rajona teritorija patlaban iekļauta otrajā zonā, tas nozīmē, ka mēris konstatēts tikai mežacūkām.
Kopš gada sākuma Aizkraukles reģionā ir konstatēti vairāki mežacūku saslimšanas gadījumi. Šajā laikā Iršu pagastā nomedītas trīs slimas mežacūkas, Bebros — piecas, Kokneses pagastā — četras, Klintaines pagastā — divas, Zalves, Mazzalves, Neretas, Seces un Vietalvas pagastā — pa vienai slimai nomedītai mežacūkai. Savukārt Pilskalnes pagastā janvārī vien atrastas nobeigušās astoņas mežacūkas, bet jūlijā — trīs, kā arī nomedīta viena slima.
“Nedrīkstam aizmirst, ka vīruss ārējā vidē ir ļoti izturīgs. Saulē tas iet bojā pāris stundu laikā, bet augsnē iztur līdz sešiem mēnešiem, žāvējumos tāpat, bet sālītā gaļā no 4 līdz 10 mēnešiem. Savukārt saldētā cūkgaļā tas saglabājas mūžīgi,” saka Gunārs Rubins. “Tāpēc cūku audzētāji ne mirkli nedrīkst atslābt, jo visi biodrošības pasākumi cūku novietnēs jāievēro, kamēr vien cūkas audzē.”
Viņš atzīst, ka vasara ir īpašs riska periods Āfrikas cūku mēra izplatības ziņā, jo notiek aktīvāka cilvēku kustība laukos — dārza darbi, ogotāji, sāksies graudu novākšana, bet šajā āra vidē nevar izslēgt vīrusa klātbūtni, kas var iekļūt mājas cūku novietnē, kā tas jau šogad noticis. “Vēl un vēlreiz cūku audzētājiem jāatgādina strikti ievērot noteiktos biodrošības un piesardzības pasākumus, jo šī ir ļoti nopietna situācija,” saka Gunārs Rubins. “Neielaist novietnēs nepiederošus cilvēkus. Nepieļaut suņiem un kaķiem uzturēties cūku kūtī, nodrošināt apģērbu un apavu maiņu, pie ieejas kūtī novietot dezinfekcijas paklāju, regulāri iznīcināt kaitīgos grauzējus, uz atveramiem logiem likt mušu sietus, nebarot cūkas ar termiski neapstrādātu barību, neizbarot no lauka arī zaļbarību un pakaišus. Tie ir galvenie minimālie nosacījumi, kas jāievēro.”
Fakts
Āfrikas cūku mēris šogad konstatēts 733 meža cūkām 70 novadu 168 pagastos.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra