Ceturtdienas — zivju dienas...

Vecāka gadagājuma cilvēki noteikti atceras šo padomju nerakstīto likumu, ka ikvienā sevi cienošā sabiedriskajā ēstuvē viena diena nedēļā bija jāatvēl zivju ēdieniem. Kāpēc tieši ceturtdiena, nezinu, bet tas savdabīgais aromāts, kas piepildīja telpas šajā dienā, jau pa gabalu signalizēja, ko pavārs cels galdā.
Pievērsties šai tēmai radās doma tajā brīdī, kad pārlapoju no Latgales zvejniekciema Īdeņas saņemto pavārgrāmatu “Zivju ēdieni” (izvēle* apstrāde*receptes). Tajā apkopotas zivju ēdienu zinātāju receptes no visas Latvijas, un ar savām virtuves gudrībām dalās arī latgalieši Jānis un Anna Macāni, kuru prasmīgi žāvētās zivis un vārīto zivju zupu slavē tuvi un tāli ciemiņi. Viens no padomiem, ar kuru viņi dalās, ir plaužu pagatavošana.
Lielākās zivis žāvē, bet mazākās izmanto kotlešu un frikadeļu pagatavošanai. Nav nekāda noslēpuma, ka daudzās ģimenēs saldūdens zivis neciena tikai tā iemesla dēļ, ka tajās ir daudz asaku. Tad nu latgalieši iesaka savu gudrību — viņi mazajiem plaužiem nogriež galvu un asti, ko izmanto zivju buljona pagatavošanai, savukārt visu pārējo samaļ — arī centrālo lielo asaku. No iegūtās masas sanāk garšīgas kotletes.
Lai izmēģinātu šo ieteikumu, izmantoju gadījumu, kad no copes atgriezos ne vien ar mazajiem plaužiem jeb brekšiem, kā šīs zivis mēdz dēvēt mūsu pusē, bet arī laimējās noķert nelielu līdaku. Zināms, ka līdaka pagatavota ir salīdzinoši sausāka, tāpēc komplekts ar brekšiem šo problēmu atrisina.
Sākotnēji asaku, lai arī samaltā veidā, ēšanu uzskatīju par avantūru, bet, baudot rezultātu, jāatzīst — nebija ne vainas. Galvenais ieguvums — zivis pie mana pusdienu galda ēda arī tie, kurus līdz tam nevarēju pierunāt nogaršot ierastā veidā izceptu asakaino sīkzivi. Piebildīšu — ka drošības labad zivju masu caur gaļas mašīnu laidu trīs reizes, un tiešām gatavā kotletē no asakām nebija ne miņas.
Tālāk jau seko mana improvizācija par tēmu — zivju kotletes bērnības garšā. Pirmais un galvenais nosacījums — nedrīkst aizrauties ar garšvielām. Pipari, sāls un sīpols — tās ir sastāvdaļas, kas uzlabos garšu, ar citiem garšas uzlabotājiem var eksperimentēt, bet pastāv iespēja pazaudēt specifisko un maigo saldūdens zivs garšu.
Samaltajai masai pievienoju olu, saldajā krējumā izmērcētu baltmaizi, ļoti smalki sagrieztu sīpolu (ja nav pacietības griezt, var samalt, bet garšas nianse vairs nebūs tik laba). Iegūto masu kārtīgi samīca. Ja ir sajūta, ka masa nav pietiekami stingra, var pievienot nedaudz rīvmaizes. Tāpat rīvmaizē var kotletes arī panēt. Tad sakarsē uz pannas eļļu un cep no abām pusēm viegli brūnas.
Var pasniegt ar kartupeļiem un maigu skābā krējuma mērci, bet jāatzīst, ka visgaršīgāk ir ēst tāpat — cik vēlas un bez piedevām.
Iespējams, ka jūsu virtuvē mazās saldūdens zivtiņas šādi tiek pagatavotas jau sen, bet mums tas bija jaunatklājums.Taču iesaku vismaz reizi nedēļā sarīkot zivju dienu — būs garšīgi un, galvenais, veselīgi. ◆
Ierosmei dažas receptes no grāmatas “zivju ēdieni”
Līdaku zupa
ar dārzeņiem
700 g dzīvu zivju, 4 kartupeļi, biete, burkāns, sīpols,
pētersīļa sakne, sāls un sviests pēc garšas
Zivis notīra, izķidā un sagriež porciju gabalos. Galvas (bez žaunām), astes, ikrus un pieņus liek katlā, pieliek šķēlītēs sagrieztas bietes, burkānus, sīpolus, pētersīļa sakni un sāli. Pārlej ar aukstu ūdeni. Vāra vismaz stundu, līdz zivju atliekas pilnīgi savārās. Gatavo buljonu izkāš, vēlreiz uzvāra, ieliek tajā kartupeļus un zivju gabalus. Vāra aptuveni 20 minūtes. Zupā liek sviestu un pirms pasniegšanas pārkaisa ar pētersīļu zaļumiem.
Ar rīvmaizi un citronu sacepta līdaka
1 kg zivju, glāze rīvmaizes, 1/2 citrona, naža gals rīvēta
muskatrieksta, 3 ēdamkarotes sviesta, sāls un malti pipari pēc garšas. Novārījumam — 2 lauru lapas, 3 smaržīgie pipari
Zivīm izgriež fileju bez asakām, bet ar ādu. Sagriež porciju gabalos. Uzber sāli. No zivju atliekām izvāra mazliet buljona (ne vairāk kā 3/4 glāzes). Izkāš. Sautēšanas katlu ieziež ar sviestu, liek vienu kārtu zivju, uzkaisa piparus, malto muskatriekstu, virsū uzliek plāni sagrieztas citrona ripiņas. Pārkaisa ar rīvmaizi. Pēc tam tādā pašā secībā liek otru kārtu produktu. Pielej 6–7 ēdamkarotes zivju buljona, pieliek pāris gabaliņu sviesta. Sacep cepeškrāsnī. Piedevās svaigu gurķu salāti.
Ar griķu biezputru sacepta
karpa
800 g zivju, glāze griķu putraimu, 2 vai 3 cieti vārītas olas, 2 ēdamkarotes sviesta, ēdamkarote sarīvēta siera, milti, sāls
Sagatavotas zivis bez asakām sagriež porciju gabalos, apsāla, apviļā miltos. Apcep sviestā, līdz zivis pusgatavas. Izvāra irdenu griķu putraimu biezputru, pieliek sviestu. Noloba olas un sagriež tās ripiņās. Pannu vai sautēšanas katlu ieziež ar sviestu. Biezputru saliek traukā, virsū kārto zivis, uz katra gabala liek olas ripiņu, uzkaisa sāli, pārlej ar krējumu, pārkaisa ar sarīvētu sieru. Cep cepeškrāsnī.
Šo ēdienu vislabāk gatavot no lielām zivīm.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra