Staburags.lv ARHĪVS

Latvijā darba netrūkst

Imants Kaziļuns

2017. gada 21. jūlijs 00:01

12
Latvijā darba netrūkst

Mārtiņš Kalnriekstiņš ir aiz­krauklietis, ikdienā strādā algotu darbu, aizņemts no pulksten astoņiem līdz pieciem, bet stundas ārpus šī laika un brīvdienas velta nevis atpūtai, bet gan darbojas ģimenes saimniecībā. No pagājušā gada audzē ķiplokus, kopā ar tēvu rūpējas par četrdesmit aitām, izgatavo mēbeles un, ja vēl paliek laiks, izbrauc ar moci vai piedalās kāda realitātes šova atlasē. “Lauku sētā” atlases kārtā viņam bija labs rezultāts, diemžēl uz filmēšu viņu neuzaicināja.

Aizraušanās ar ķiploku audzēšanu sākusies it kā nejauši — gribējis kaut ko darīt ar zemi “Lielcaunē­nos”, Meņģeles pusē Ogres novadā, kas mantota no vecvecākiem.
Vieta ir mežaina un vairākas epizodes šogad ar Meņģeles pusē manītu lāci notikušas tikai piecu kilometru rādiusā ap “Lielcaunēniem”.
Sēklai ziedo moci
Lauku darbus šeit iepazinis jau bērnībā, bet nopietni ar zemkopību nodarboties sācis salīdzinoši nesen. Tā kā zeme ilgu laiku bija atmatā, katrs kvadrātmetrs soli pa solim bija jāiekopj no jauna. Lauksaimniecībā izmantojamā zemes platība nav tik liela, ap 12 hektāru, nodarboties ar graudkopību nav jēgas. Izlemts par labu ķiplokiem, kas iestādīti šobrīd 0,3 hektāros. Izvēlēta ziemas šķirne ‘Ļubaša’. Tie stādīti pērn oktobrī. Mārtiņš stāsta, ka apjomi mazi, tāpēc pagaidām iztiek bez speciālas tehnikas iesaistīšanas, rīkoja talku un atsaucās piecpadsmit cilvēku.
Ķiploki nav untumaini augšanas laikā, un prognozētā raža ir pietiekami laba, lai ieguldītais darbs atmaksātos. Priekšzināšanu par šāda veida saimniekošanu nebija, mācījies darot. Arī stādmateriālam naudas nepietika, tāpēc pērn vasaras otrajā pusē nācās pārdot motociklu. Ar domu, ka no izaugušā un pārdotā varēs nopirkt jaunu. Būs tā vai nē, rādīs rudens. Pagaidām Mārtiņš par savu nodomu pārdot ķiplokus pavēstījis sociālajos tīklos un ap 300 kilogramu no plānotās ražas jau aizrunāti. Rezultāts esot labs, lai gan pavasarī vagas mirka ūdenī un vajadzēja noskaņoties ļaunākajam. Jau tagad ir vēlme nākamajam gadam ķiploku audzēšanai sagatavot vismaz pushektāru zemes. Vidēji hektārā jāizstāda tonna, bet laba raža no tādas platības ir ap 10 tonnu. Lai papildinātu zināšanas ķiploku audzēšanā un uzglabāšanā, pagājušajā nedēļā devies uz Eleju, kur kāds zemnieks šo garšaugu audzē septiņu hektāru platībā. Viņš arī noslēdzis piegādes līgumus ar lielveikaliem. Šajā saimniecībā ir ķiploku audzēšanai nepieciešamā tehnika.
Vajadzīgs traktors
Labos laikapstākļos ķiploku ražu varētu novākt jūlijā beigās, bet vēsās un lietainās vasaras dēļ šos darbus plāno augusta sākumā vai pat vidū. Šobrīd plāns esot novākto iespējami ātri pārdot un iegādāties jaunu stādmateriālu.
Vai jaunais lauksaimnieks plāno piedalīties projektos, iegūt līdzekļus saimniecības modernizēšanai? Mārtiņš saka, ka tam nepieciešama atbilstoša izglītība, kuras pagaidām nav. Esot interesējies, atradis piemērotus kursus un visticamāk tuvākajā laikā tos apmeklēs. Saimniecībā ļoti nepieciešams jauns traktors, jo strādāt ar esošo T-40 ir vairāk mokas, nekā darbs. Piemēram, nesen vagojot lauku, pievīla kloķvārpsta un, lai darbu pabeigtu, tehniku lūdzis draugam.
Mārtiņš atzīst, ka zemes darbi aizņem daudz laika un tā šobrīd ir maz. Drīzumā gaidāmais atvaļinājums plānots vairāk saimniecības vajadzībām, ne atpūtai. Arī tagad, vakarā no darba pārnākot, nereti skrien uz “Lielcaunēniem”, kā šobrīd, “ķerot” sausāku laiku, sagatavo sienu.
Atpūšoties no zemes darbiem, brīvajā laikā Mārtiņš no masīvkoka uztaisa kādu solu, šūpoles vai gultas rāmi. Arī tagad plānā esot divi šādi darbi, kuriem jāatrod laiks. Tāpēc viņš ir pret apgalvojumu, ka Latvijā nav ko darīt. Ja ir vēlme, nodarbošanos vienmēr var atrast. ◆