Patīk dabiskas lietas un aktīvs dzīvesveids

Grūti pateikt, kad cilvēks vairāk aizdomājas par savām kājām, precīzāk, pēdām — vasarā vai gada vēsākajos mēnešos. Podoloģei Sanitai Jakubovičai tā ir ikdiena, un viņa teic, ka par šo ķermeņa daļu jārūpējas vienmēr, jo ir mūsu balsts. Jau vairākus gadus viņa podologa pakalpojumus piedāvā Jēkabpilī, Ogrē un arī Aizkrauklē, skaistumkopšanas salonā “Anfeja”. Arī ārpus darba viņu aizrauj veselīgas, dabīgas lietas un aktīvas nodarbes. Par to saruna ar bebrēnieti Sanitu.
Pēdām jājūtas labi
— Kas mudināja apgūt tieši podologa profesiju?
— Par podoloģi nolēmu kļūt laikā, kad tikko ieguvu nagu kopšanas speciālista (manikīra un pedikīra meistara) diplomu. Sākot strādāt, klienti bieži jautāja, vai varu palīdzēt tikt galā ar nagu un pēdu ādas problēmām. Kā manikīra un pedikīra meistarei man tādu zināšanu nebija, bet vēlējos palīdzēt un sapratu, ka mans īstais aicinājums ir nevis tikai skaistumkopšana, bet arī vēlme palīdzēt cilvēkiem risināt dažādas medicīniska rakstura problēmas, kas saistītas ar pēdām. Tā Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledžā pabeidzu studijas podoloģijas programmā un šajā profesijā strādāju ceturto gadu.
— Kas īsti ir podologs?
— Šis speciālists veic ārstniecisko pēdu aprūpi, lai pareizi koptu un atveseļotu pēdas. Katram pacientam jāizveido individuāls pēdu aprūpes plāns, izvēloties nagu struktūrai un ādai atbilstošu apstrādes tehnoloģiju, kas nodrošina optimālāku problēmu novēršanu vai mazināšanu. Pēdu veselības problēmas bieži ir citu slimību vai traumu izraisītas, tādēļ podologs strādā sadarbībā ar citiem speciālistiem — ģimenes ārstu, dermatologu, endokrinologu, ķirurgu vai tehnisko ortopēdu.
— Kad cilvēki biežāk vēršas pie šī speciālista?
— Kad vajadzīga jau ārstnieciskā pēdu aprūpe, ja ir ādas un nagu sabiezējumi, plaisas pēdas priekšējā daļā un papēžos, ieauguši nagi, to deformācijas un krāsas izmaiņas, varžacis, kārpas un citas problēmas.
— Kamēr nav nevienas no šīm problēmām, cilvēki, visticamāk, domā, ka viss ir kārtībā.
— Pēdu aprūpe nepieciešama ikvienam, kurš rūpējās par savu veselību un labsajūtu, bet svarīgi to regulāri veikt paaugstināta riska grupas pacientiem, īpaši ar cukura diabētu slimojošajiem.
Savējos pieskata
— Savulaik uzskatīja, ka staigāšana basām kājām ir ļoti veselīga. Vai tā ir joprojām?
— Staigāšana basām kājām ir veselīga un dabiska, pat nepieciešama, jo pēdām uzlabojas asinsrite, samazinās iespēja iegūt plakano pēdu un citas pēdu deformācijas, turklāt tiek nostiprināta dziļā kāju muskulatūra un uzlabojas stāja. Tomēr rūpīgi jāizvērtē, kur staigāt basām pēdām, jo tā var gūt traumu, saduroties ar zemē nomestu naglu vai stikla lausku. Īpaši bīstami tas ir pacientiem ar cukura diabētu, tāpēc viņiem gan nav ieteicams staigāt basām kājām! Lieliska vide sēnīšu infekciju un kārpu “noķeršanai” ir publiskie baseini, pirtis, solāriji, koplietošanas dušas, jo tur bieži grēko ar sanitārajām normām. Diezgan bieži pacientiem diagnosticē varžacis, jo viņi staigājuši nepiemērotos, šauros apavos. Nereti gadās pacienti ar ieaugušiem nagiem, kuru viens no galvenajiem iemesliem arī ir nepiemērotu apavu izvēle un nepareiza nagu kopšana. Dažkārt ieauguši nagi ir ģenētiski iedzimta problēma.
Ir pacientu grupa, kuriem diagnosticētas kārpas, un to ierosinātājs ir vīruss, kuru var iegūt tādā pašā veidā kā sēnīšu infekciju. Tas, vai cilvēks saslimst, lielā mērā atkarīgs no imūnsistēmas. Protams, jāpadomā par aizsarglīdzekļiem, un, apmeklējot publiskos baseinus un pirtis, ieteiktu noteikti lietot savas čības un pēc šo iestāžu apmeklējuma apstrādāt pēdas ar profilaktiskiem pretsēnīšu līdzekļiem, kas nopērkami aptiekās.
— Vai ikdienā spējat atdalīt darbu no atpūtas un, piemēram, nepievērst uzmanību cilvēku kājām, esot sabiedrībā?
— Kā ikviens profesionālis savā arodā, arī es pievēršu pastiprinātu uzmanību, lai iestādēs ievēro higiēnas normas, kādas pēdas ir maniem ģimenes locekļiem un tuviem cilvēkiem. Ikdienā vienmēr cenšos savējiem atgādināt par to, lai viņi vienmēr paņem čības uz peldbaseinu, nestaigā basām pēdām viesnīcu apartamentos un vienmēr ievēro pēdu kopšanu. Tā ka atslābt neiznāk, un savējiem droši vien dažkārt ar to kļūstu apnicīga.
To var katrs
— Jums ir vēl kāda nodarbe, kas saistīta ar veselīgu dzīvesveidu — dabiskās kosmētikas gatavošana. Kā sākāt ar to nodarboties?
— Pirmā iepazīšanās ar dabisko kosmētiku man bija, kad mana podoloģijas studiju kursabiedrene un tagadējā kolēģe kādā no dabiskās kosmētikas tirdzniecības vietām pagatavoja ziedi pēdu plaisu dziedēšanai saviem tuviniekiem. Tas mani ieintriģēja, un tādejādi pabeidzu dabiskās kosmētikas gatavošanas kursus un sāku piedāvāt podoloģijas pacientiem pašas gatavotus nagu kopšanas līdzekļus.
— Kādas izejvielas izmantojat?
— Dabiskās kosmētikas izejvielas iegādājos ārvalstīs, sadarbojoties ar sertificētiem piegādātājiem. Katrai kosmētikas vielai ir sava iedarbība, un izvēlos pēc tā, kas nepieciešams.
— Šobrīd šāda veida kosmētiku izgatavo un piedāvā arvien vairāk. Vai izdevies atrast savu nišu?
— Nodarbojos ar to vaļasprieka līmenī un pēc individuāla pieprasījuma. Veicot nelielu tirgus izpēti, savu nišu varētu atrast, bet nopietnai uzņēmējdarbībai būtu jāizvēlas starp podoloģiju vai dabisko kosmētiku. Šobrīd tuvāk sirdij ir podoloģija, un kosmētiku atstāju brīvajiem brīžiem.
— Varbūt sev atbilstošu kosmētiku katrs pats var izgatavot?
— Protams, un tam nav nepieciešami lieli finansiāli ieguldījumi vai priekšzināšanas. Informāciju par sastāvdaļām un pagatavošanas procesu var atrast dažādās interneta vietnēs, piemēram, manā mājaslapā www.eiva.lv. Esmu vadījusi dabiskās kosmētikas pagatavošanas meistarklases, sadarbojoties ar biedrību “Baltaine” Koknesē. Tur mācīju, kā pagatavot lūpu balzamus un sejas krēmus. Ja ir vēlme, esmu gatava piedāvājumiem, jo, manuprāt, daudz vērtīgāk ir pašas gatavota dabiska un svaiga kosmētika nekā sadārdzināta, iespējams, ilgu laiku glabājusies un savu vērtību zaudējusi rūpnieciski ražota.
— Vai ikdienā izdodas parūpēties un palutināt arī sevi?
— Cenšos apturēt ikdienas steigu un palutināt sevi ar relaksējošu masāžu vai ar ģimeni doties kādā garākā pastaigā pa gleznainajām Kokneses novada vietām. Pēc iespējas cenšamies būt sportiski un ievērot veselīgu dzīvesveidu.
Sportiskas tradīcijas
— Pastāstiet par savu ģimeni!
— Dēls Gustavs, kuram ir septiņi gadi, aktīvi trenējas tekvondo sporta klubā “Hvarang” Aizkrauklē un piedalās sacensībās. Pati apmeklēju kikboksa treniņus Aizkraukles sporta klubā “Olimps”. Vīrs Raivis dien Nacionālajos bruņotajos spēkos, un sports ir viņa ikdienas sastāvdaļa.
— Ko patīk darīt brīvajā laikā?
— Aktīvi sportojam, nodarbojamies ar ģimenes mīluļa suņa Domino apmācību pie kinologa. Kad ir iespējams, paceļojam. Kā tradīciju esam ieviesuši vismaz reizi gadā kopā ar draugiem piedalīties rogaininga sacensībās, kas ir orientēšanās sporta paveids.
— Kas saista šajā nodarbē?
— Aktīva atpūta svaigā gaisā, iespēja redzēt Latvijas skaisto dabu, apmeklējot vietas, kur, visticamāk, tā arī neaizbrauktu. Tie ir arī jauni iespaidi un vēlme pārbaudīt savus spēkus distancē.
— Saprotu, ka Bebros esat ienācēja. Kā tur jūtaties?
— Kokneses novads manā skatījumā ir viens no skaistākajiem Latvijā, ar lieliskām pastaigas vietām pie Daugavas. Bebri ir kā klusa, skaista vieta, kur atgūties pēc smagas darba dienas. Bebros mums pieder ģimenes īpašums, un te ir izdevīga vieta — pa vidu manām podologa praksēm Jēkabpilī, Aizkrauklē un Ogrē. Tāpēc esam tur un neko citu nedomājam mainīt. ◆
Vizītkarte
VĀRDS, UZVĀRDS:
Sanita Jakuboviča.
DZIMŠANAS VIETA: Dobele.
DZĪVESVIETA: Bebru pagasts.
IZGLĪTĪBA: absolvēta Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledža.
NODARBOŠANĀS: podoloģe.
ĢIMENE: vīrs Raivis,
dēls Gustavs.
VAĻASPRIEKS: dabiskās kosmētikas izgatavošana.
HOROSKOPA ZĪME: Skorpions.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra