Alfredam Amtmanim—Briedītim — 125

Vallē, “Zvanītāju Bukās”, notika režisora Alfreda Amtmaņa—Briedīša 125. dzimšanas dienai veltīts piemiņas pasākums. Vienlaikus vallieši atzīmēja 25 gadu jubileju, kopš “Zvanītāju Bukās” iekārtots muzejs.
Režisors Alfreds Amtmanis—Briedītis savlaik teicis, ka nekur citur debesis nav tik zilas kā Vallē. Šie vārdi piepildījās arī viņa 125. dzimšanas dienā, kuru vallieši un Latvijas Nacionālā teātra aktieri ceturtdien svinēja muzejā “Zvanītāju Bukās”. Pamalē bija redzami pelēki lietus mākoņi, bet virs muzeja spīdēja spoža saule.
Treji svētki
Šovasar valliešiem svētku netrūkst. Valles luterāņu baznīcai aprit 225, gadi, Alfredam Amtmanim—Briedītim — 125, bet muzejam — 25.
Svētki sākās ar dievkalpojumu Valles luterāņu baznīcā. Mācītājs Juris Morics savā sprediķī runāja par aktiera mūžu, tā nozīmi un to, ka nav iespējams sakārtot savu dzīvi, materiālo situāciju un tikai tad pievērsties kādai no mākslām. Dieva dotais talants jāizpauž neatkarīgi no tā, cik vecs vai nodrošināts ir cilvēks. Kā jau ierasts, aizlūdza par mūžībā aizgājušajiem Latvijas Nacionālā teātra aktieriem. Šoreiz par aktieri Ēriku Brītiņu, kurš skatuvei atdevis 60 sava mūža gadu. Dievkalpojumā spēlēja arī Skaistkalnes pūtēju orķestris un dziedāja Vecumnieku novada koris “Malduguns”.
Aktieri muzejā
Līdz ar baznīcas zvana skaņām “Zvanītāju Buku” dārzā pulcējās vallieši, viesi un Latvijas Nacionālā teātra aktieri. Šoreiz kopā ar teātra direktoru Ojāru Rubeni bija atbraukuši aktieri Ausma Ziemele, Rasma Garne, Maiga Grīnberga, Baiba Indriksone, Juris Hiršs, Gundars Grasbergs, Oļģerts Šalkonis un teātra literārās daļas vadītāja Rita Melnace.
Muzeja dārzā šķiet nebija pat ābolam kur nokrist. Kā jau svētkos, neiztika arī bez dāvanām. Teātris dāvināja režisora hermu — tēlnieciski veidotu bronzas galvu. Vallieši gan baiļojās, ka krāsainā metāla tīkotāji to varētu nozagt, taču solīja izdomāt pienācīgu risinājumu.
Atmiņās par režisoru dalījās teātra literārās daļas vadītāja Rita Melnace, aktrise Baiba Indriksone un Oļģerts Šalkonis. Viņš muzejam dāvināja Amtmaņa—Briedīša jaunības dienu portretu. Savukārt teātra muzejs dāvināja viesu grāmatu, kura savlaik pasniegta režisoram.
Jaunas ābeles
Skatītājus priecēja Valles vidusskolas deju kolektīva dejotāji. Vietējais dramatiskais kolektīvs spēlēja ainas no Rūdolfa Blaumaņa lugas “Trīnes grēki”. Pasākuma noslēgumā aktieri muzeja dārzā iestādīja trīs ābeles, kuras dāvināja vietējās zemnieku saimniecības “Dzērves” īpašnieks Māris Kaminskis.
Vaicāts, ko viņam nozīmē šie svētki Vallē, Latvijas Nacionālā teātra direktors Ojārs Rubenis “Staburagam” atzina, ka šie svētki galvenokārt nozīmīgi ir ne tikai teātrim, bet pašiem valliešiem.
— Labi, ka ir šādi svētki un valliešiem ir svarīga Amtmaņa—Briedīša piemiņa, — saka Ojārs Rubenis. — Svarīgi, lai mēs atcerētos un godātu cilvēkus, kuri cēlušies no vietām, kur dzīvojam, jo viņi ir daļa no mūsu kultūras.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra