Ķert skābekli gulēšanas laikā

Vasara ir īstais laiks, lai ārstētu bezmiegu, grūtu iemigšanu un “cauru miegu”, pēc iespējas vairāk esot brīvā dabā un naktsmieru baudot pie atvērta loga vai zem klajas debess, iesaka miega speciālisti. Tikai svarīgi ir ievērot miega higiēnu, nodrošinot piemērotus apstākļus gulēšanai, lai miegs un izgulēšanās būtu pēc iespējas kvalitatīvāka. Ja vasarā ir iespēja pavadīt naktis, guļot svaigā gaisā, tā noteikti jāizmanto.
Jāievēro pareiza miega higiēna
Gulēšanu pie atvērta loga jau vairākiem desmitiem gadu cilvēki izmantojuši un lieto gan kā dzīvesveidu, gan kā vispārējās veselības terapiju, metodi lietojot imunitātes celšanai. “Guļot telpā, kurā atvērts logs, istabā ieplūst vairāk skābekļa. Noslēgtā vietā, kur nav logu, telpa nav vēdināta vai logs netiek atvērts telpas pieelpošanas laikā, istabā vairāk uzkrājas ogļskābā gāze, skābekļa ir ļoti maz. Taču tas gulēšanas laikā ir vajadzīgs smadzenēm, kas ir priekšnoteikums kvalitatīvam miegam,” skaidro miega speciāliste Dace Zemīte. Tāpat skābeklis svarīgs normālas elpošanas procesa nodrošināšanā, veicot ieelpu.
Ko nozīmē kvalitatīvs miegs un laba izgulēšanās? “Tas ir rādītājs, kā cilvēks jūtas no rīta, kāda ir viņa pašsajūta. Vai cilvēks varējis no rīta labi pamosties, vai modinātājs viņam netraucēja un vai tā signāls nebija jāpārliek. Vai galva nesāp, vai smadzenes strādā un tās spēj atcerēties, kas jādara,” kvalitatīva miega rādītājus nosauc speciāliste.
Guļot pie atvērta loga vai dabā, svarīgi ir ievērot miega higiēnu, pilnvērtīgi sagatavoties gulēšanai — atgādina miega speciālisti. “Miega higiēna ir gulētiešanas un gulēšanas laiks, ēšanas paradumi un uzturs pirms miega, kā arī gaisa temperatūra telpā,” uzskaita D. Zemīte.
Neēst, atvēsināties, negulēt caurvējā
Ir cilvēki, kuriem pietiek ar sešām stundām miega, bet vairumam tomēr nepieciešamas astoņas līdz deviņas stundas naktsmiera, kad pietiekamā ilgumā izbaudītas organismam un veselībai vajadzīgās dziļā miega fāzes. Parasti tās ir nakts sākumā. Cilvēkiem, kuriem patīk mosties agri un ātri iet gulēt, tas var būt ap pulksten desmitiem vai vienpadsmitiem naktī, “pūcēm” jeb tiem, kuri vēlu iet gulēt, var būt laikos nobīdes par pāris stundām — stāsta miega speciāliste.
Savukārt ēšana pirms gulētiešanas vispār nav ieteicama. “Vislabāk pēdējo maltīti ieplānot trīs līdz četras stundas pirms došanās gulēt. Pēdējā ēdienreizē pirms gulētiešanas nevajadzētu ēst neko daudz, treknu — tie noteikti nevar būt cepti kartupeļi un karbonādes,” iesaka D. Zemīte. Var apēst vieglu maltīti no salātiem vai augļiem, tos arī var lietot tūlīt pēc pamošanās, no rīta, bet pirms naktsmiera nevajadzētu dzert kafiju, lietot alkoholu, smēķēt.
“Šovasar, spriežot pēc laikapstākļiem, mums nedraud pārkaršana ne ārā, ne arī telpās, taču, ja istabas temperatūra ir par augstu un cilvēkam ir karsti, svarīgi pirms laišanās miegā atvēsināties. Kā vasarā, tā ziemā, kad telpas nereti pārkurinātas, istaba jāizvēdina, tādējādi ielaižot skābekli — gulēšana būs patīkamāka. Vasarā grūtāk aizmigt, jo gaiss ir sauss un ļoti silts, bet guļamistabā ideālā temperatūra būtu 19 grādu, citviet noteikts, ka temperatūra gulētiešanas sākumā istabā var būt pat 16 līdz 17 grādu. Tikai svarīgi, lai nav caurvēja — tas veicinās ķermeņa pārmērīgu atdzišanu, kas var vainagoties ar iesnām un saaukstēšanos. Ja guļamtelpā logs atvērts, tad pretējā istabā logam vajadzētu būt ciet,” brīdina miega speciāliste. Bet to, kā gulēt — kailam, pidžamā, naktskreklā, apsegtam ar biezu vai plānu segu, palagu vai vispār neapsegtam, atkarīgs individuāli no katra gulētāja. Tas atkarīgs no pašsajūtas un prasībām pēc komforta miegā.
Vasaras siltajām naktīm naktstērpiem īpaši svarīgi izvēlēties elpojošus materiālus. Gan gultasveļai, gan apģērbam, kurā cilvēks guļ, piemērotākais materiāls ir kokvilna, vienlaikus jāatceras to bieži mazgāt, jo vasarā biežāk un vairāk cilvēki arī naktīs svīst.
Kustēties un klausīties dabas skaņās
Lai sasniegtu kvalitatīvu izgulēšanās stadiju, gan miega speciālisti, gan kardiologi iesaka pirms miega arī izkustēties. To vislabāk darīt dabā. Īpaši vasarā ir daudz iespēju pabūt ārpus telpām, bet fiziskās aktivitātes, kaut mierīgas, ieteicamas vakaros visu gadu. “Miega speciālisti iesaka mierīgas pastaigas. Ikdienā vairums ir pie datora, kas veicina mazkustīgumu, un tiek izpildītas nelielas, monotonas darbības. Taču labam, kvalitatīvam miegam vajadzīgs kaut neliels fizisks nogurums,” norāda D. Zemīte. Pastaigāties parkā vai pludmalē, mierīgi pavizināties ar velosipēdu ir vienas no galvenajām ieteicamajām pirmsmiega aktivitātēm miega speciālistu skatījumā. “Nav arī noslēpums, ka zaļā krāsa, kas vasarā dabā neskaitāmos toņos ir visapkārt, sniedz nomierinošu efektu cilvēka psihei, palīdz novērst stresu, kas miega laikā noteikti organismam nav nepieciešams. Ja spriedze, domas un emocijas, kas dienas laikā būs sakrājušās, nebūs novērstas līdz gulētiešanai, smadzenes turpinās tās risināt arī gulēšanas laikā. Tādēļ jebkāda pabūšana dabā ļaus galvai atpūsties un atslēgties no ikdienas saspringuma un labāk gulēt,” viņa stāsta. “Ja ir sūdzības par neizgulēšanos, nekvalitatīvu miegu, bezmiegu vai nespēju iemigt, noteikti jāizmanto iespēja vasarā daudz laika pavadīt dabā, lauku vidē, turpat arī noorganizējot nakšņošanu zem klajas debess vai teltī,” rekomendē D. Zemīte un uzmundrina: “Jāķer skābeklis pilnām plaušām!”
“Guļot dabā, ārpus pilsētas, lielā apjomā būs uzņemts ne tikai svaigs gaiss ar skābekli, bet arī nomierinošas skaņas apkārt. Piemēram, koku šalkoņa, putnu dziesmas un pat ūdens čalošana,” ieguvumus, guļot miegu “brīvdabas guļamistabā”, norāda miega speciāliste un atgādina: “Svarīgi, lai būtu patīkami gulēt, nodrošinoties pret kukaiņiem — ērču piesūkšanos, odu un mušu kodumiem.” ◆
Uzziņa
◆ Ja katru dienu guļ par 1—2 stundām mazāk, nekā organismam nepieciešams, imunitāte pēc 1—2 nedēļām samazinās par aptuveni 50 procentiem.
◆ Karstā laikā trūkumi, kas saistīti ar nepareizi iekārtotu guļvietu, liek sevi manīt vairāk nekā citkārt. Guļvieta nedrīkst būt par mīkstu vai par cietu.
◆ Cilvēkiem ar sirds slimībām labāk gulēt gultā ar augstu pagalvi, cilvēkiem ar mugurkaula problēmām — uz matrača ar pareizu atsperu atbalstu.
◆ Fizioloģiski vispilnvērtīgākais ir miegs, guļot uz labā sāna, ar viegli ieliektiem ceļgaliem. Šādā pozā atslābinās visi muskuļi, nav apgrūtināta sirdsdarbība.
◆ Nav pareizi pārvilkt segu pāri galvai, tad cilvēks elpo paša izelpoto gaisu.
◆ Katru nakti cilvēks izsvīst ap 300 ml sviedru.
◆ Nekādā gadījumā telpā, kurā paredzēts gulēt, nedrīkst strādāt, skatīties televizoru un izmantot citas līdzīgas ierīces. Mākslīgais apgaismojums ietekmē mūsu smadzeņu darbību, liekot apziņai darboties.
◆ Pirms gulētiešanas ir ieteicams runāt par patīkamām lietām.
◆ Ja ļoti pietrūkst enerģijas, dienā var pagulēt, bet ne ilgāk kā 45 minūtes.
No www.tvnet.lv un www.amizanti.lv
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra