Jaunjelgava svin!

“Man jau liekas, ka ar Jaunjelgavas svētkiem beidzot sākusies vasara,” saka Jaunjelgavas kultūras nama direktore un svētku organizatore Anita Ostrovska, jo atšķirībā no lietainajiem Skrīveru, Kokneses un Pļaviņu svētkiem jaunjelgaviešiem palaimējās ar siltām un saulainām dienām.
Daudzi varbūt atceras, ka Magdalēnas svinības Fridrihštatē par godu Jaunjelgavas 370 gadu jubilejai tika svinētas arī pagājušajā gadā. Varbūt kāds jautās — kā tad tā, 370 divus gadus pēc kārtas? Taču lieta tāda, ka 1646. gadā par godu hercogam Fridriham viņa atraitne Magdalēna pilsētiņai deva šo nosaukumu — Fridrihštate, taču pagāja gads, kamēr visu saskaņoja un guva apstiprinājumu šim nosaukumam. “Tāpēc arī svinējām pagājušajā gadā un svinam šogad,” skaidro Anita Ostrovska.
Svētki tika ieskandināti jau piektdienas vakarā ar kuģīša “Balta kaza” atklāšanu, vokālās grupas “Tikai tā” un čellista Mareka Radzēviča koncertu uz Daugavas skatuves.
“Ir laba sajūta. Cilvēku daudz, bija skaista uguņošana. Visa noskaņa, kas valdīja šajā vakarā, pulcēja ļoti daudz cilvēku,” atceroties piektdienas vakara izjūtas, saka Anita. Viņa uzsver, ka īpašs notikums, protams, bija kuģīša “Balta kaza” iesvētīšana un atklāšana. Tajā piedalījās ne tikai Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs Guntis Libeks, bet arī upes pretējā pusē esošā Skrīveru novada domes priekšsēdētājs Andris Zālītis, jo kuģīša satiksmes atklāšana ir vienlīdz svarīga abpus Daugavas dzīvojošajiem. “Baltu kazu” pirmajā braucienā pāri upei pavadīja vairāki simti jaunjelgaviešu un tikpat sagaidīja Skrīveru pusē. Varēja novērot, ka sestdien iespēju paviesoties Jaunjelgavas svētkos, pārceļoties pāri upei, izmantoja ļoti daudz skrīveriešu. Daudzi vienkārši vizinājās, braucot turp un atpakaļ.
Pirmo reizi jaunjelgavieši svētkos varēja vērot uguns instalāciju Daugavā. Tajā tika palaista iespaidīga izmēra jumja zīme, kuru veidoja koktēlnieki brāļi Aigars un Ivars Rūrāni. To ielaida ūdenī un aizdedzināja. “Gribējām ar šo jumja zīmi, kas ir arī auglības simbols, palaist projām visu slikto un dot divkāršu spēku labajam, kas varētu tikai vairoties,” skaidro A. Ostrovska.
Sestdienas rīts sākās ar pilsētnieku modināšanu. Svētku organizatori, sasēdušies traktora piekabē, devās pilsētas ielās, lai ar dziesmu modinātu jaunjelgaviešus svētkiem, kas iesākās ar Magdalēnas svētku tirgu sadarbībā ar biedrību “Radi”, amatierteātru parādi, umurkumuru tirgus laukumā, tika dots starts orientēšanās spēlei un veselības skrējienam. Tad koncerti Vecpilsētas lau-
kumā un kultūras nama pagalmā.
Lai gan svētki veltīti Jaunjelgavas pilsētai, tajos piedalīties tika aicināti visi Jaunjelgavas novada pašdarbības kolektīvi. Muzikālus sveicienus pilsētai sūtīja kori “Vīgante” un “Daudzeva”, Seces popgrupa, deju kolektīvi “Atvars”, “Kodols” un “Kodoliņš”, vokālie ansambļi “MiLaRe”, “Jaunjelgava”, senioru dāmu deju kopa “Vīzija”, popgrupa “Fridrihštate”, uz brīvās skatuves kultūras nama pagalmiņā “Labo sajūtu kafejnīcā” muzicēja vokāli instrumentālais ansamblis ‘‘Sece”, Lauris Suvaizdis, folkloras kopa “Lauce”, Inga Krauze un citi.
Krāšņs papildinājums svētku muzikālajā programmā bija Baltkrievijas pilsētas Zeļvas tautas mākslas kolektīva sniegums. Baltkrievu draugi Jaunjelgavā viesojās pirmo reizi, un daļai no viņiem šī bija arī pirmā ciemošanās reize Latvijā. “Draudzība ar ārzemju kolektīviem mums tikai sāk veidoties, jo Jaunjelgavai līdz šim nebija nevienas oficiālas sadraudzības pilsētas. Taču ārzemju viesu priekšnesums svētkiem noteikti piedod īpašu kolorītu. Tie ir citi tērpi, mūzika, skanējums, tas ir kaut kas jauns un negaidīts, un cilvēkiem ļoti patīk,” piebilst A. Ostrovska.
Jaunjelgavas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Evija Vectirāne, kas svētkos pavadīja ārzemju delegācijas, stāsta: “Pagājušajā gadā noslēdzām divus sadarbības līgumus — ar Tučno pašvaldību Polijā un Zeļvas pilsētu Baltkrievijā. No Polijas šajās dienās Jaunjelgavā bija ieradusies delegācija, kuras sastāvā bija uzņēmēju, brīvprātīgo ugunsdzēsēju un biedrību pārstāvji. Ar viņiem pārrunājām turpmāko sadarbību. Savukārt no Baltkrievijas bija ieradies tautas mākslas kolektīvs, kurš sniedza arī koncertu Vecpilsētas laukumā.” E. Vectirāne piebilst, ka sadarbību ar ārzemju partneriem plānots attīstīt ne tikai kultūras, bet arī izglītības, uzņēmējdarbības un citās jomās. Ar poļiem pārrunāta kopīgu projektu sagatavošana skolēnu apmaiņai. Savukārt sadarbībā ar baltkrieviem sagatavots un vērtēšanai iesniegts kopīgs projekts par mobilās estrādes iegādi novada vajadzībām. Piemēram, Daudzevā nav estrādes, ja šo projektu atbalstīs, varēs iegādāties pārvietojamo estrādi, lai izmantotu to nepieciešamības gadījumā jebkurā vietā novadā. Iesniegts arī projekts par tautas tērpu iegādi novada kolektīviem, kas būtu ļoti vērtīgs ieguvums pirms Latvijas simtgades svinībām.
Jautāta par svētku sajūtu, Evija saka: “Liekas, ka svētki ir izdevušies, laiks ir brīnišķīgs, viss norit pēc plāna. Arī no iedzīvotājiem esmu dzirdējusi tikai labas atsauksmes.” ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra