Staburags.lv ARHĪVS

Kā pareizi izsaukt policiju?

www.staburags.lv

2017. gada 4. jūlijs 00:01

8
Kā pareizi izsaukt policiju?

Kā pareizi izsaukt policiju un kā uzvesties, esot iesaistītam kādā notikumā, kur nepieciešama likumsargu palīdzība?

Atbild Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes operatīvais dežurants JURIS KLEINS:

— Operatīvās vadības nodaļas katrā novadā (Kurzemē, Zemgalē, Vidzemē, Latgalē), kuri aptver katrā novadā visus lielo pilsētu rajonus, saņem visus telefona zvanus, ko cilvēki veikuši uz policijas tālruņa numuru 110. Uz šo numuru var zvanīt, gan lai paziņotu par likumpārkāpumiem, noziedzīgiem nodarījumiem, satiksmes negadījumiem un konfliktiem, gan arī lai saņemtu konsultācijas, kur dežuranti savā kompetencē iedzīvotājiem sniedz padomus un ieteikumus.
Izsaucot policiju, izmantojot telefona numuru 110, vissvarīgākais ir nosaukt vietu, kur notiek notikums, kur nepieciešama policijas darbinieku palīdzība. Vispirms jānosauc pilsēta un tikai pēc tam iela. Reģionā ir vairāki rajoni, kur katrā no tā pilsētām būs iela ar identisku nosaukumu. Satraukuma vai pāridarījuma rezultātā, pārtraucot sarunu ar policijas darbinieku telefona otrajā galā, bet nenosaucot pilsētu, likumsargi nevarēs operatīvi un attiecīgi situācijai reaģēt, jo, piemēram, pasakot, ka notikums risinās Lielajā ielā, nebūs skaidrs, kurā pilsētā tas īsti ir.
Otrkārt, svarīgākais ir īsi raksturot negadījuma vai likuma pārkāpuma būtību — vai tā ir zādzība, satiksmes negadījums, laupīšana, konflikts, cits noziedzīgs nodarījums. Tas ļaus mums izlemt, cik daudz ekipāžu un likumsargu nepieciešams izsūtīt uz konkrēto vietu. Ja, piemēram, notikusi zādzība, bet apsardzes darbinieki vainīgo aizturējuši, tad varam doties uz to vietu lēnāk; ja laupīšana — tūlīt izsūtām vairākas ekipāžas.
Informējot policiju, līdzīgi kā sniedzot pirmo palīdzību, palīdzības izsaukšanai ir šāda secība — pateikt, kur noticis, kas noticis, cik cietušo? Valsts policijai gadu gaitā izstrādājusies laba sadarbība ar pārējiem operatīvajiem dienestiem — viens otram nodod informāciju. Pēc tam atkarībā no situācijas policijas darbinieks var ievākt informāciju par ziņotāju — kā viņu sauc, personas datus. Daudzi neapmierināti ar to, cilvēki grib palikt anonīmi, bet policijai tas ir nepieciešams, lai zinātu, kas sniedzis informāciju.
Ja noticis noziedzīgs nodarījums vai cilvēkam ir aizdomas, šaubas par kādu cilvēku vai likumpārkāpumu, notikušu noziedzīgu nodarījumu, labāk pusi dienas nedomāt, bet piezvanīt policijai un izstāstīt — tad kopīgi ar policijas darbinieku tiks pieņemts lēmums, kā to risināt un ko darīt tālāk.

Sagatavoja LIENE ANDERSONE-KOLOSOVA