Staburags.lv ARHĪVS

Neretā deputāti noliek mandātu. Kāpēc?

Inga Patmalniece

2017. gada 4. jūlijs 00:01

329
Neretā deputāti noliek  mandātu. Kāpēc?

Jaunievēlētās Neretas novada domes otrajā sēdē tika skatīts jautājums par divu deputātu —  Zeltītes Odiņas un Jura Gorbačova —  pilnvaru izbeigšanu pirms termiņa. Juris Gorbačovs tika ievelēts domē arī 2013. gada pašvaldību vēlēšanās, un arī tad viņš mandātu nolika.

Gribēja būt priekšsēdētāja
Ar 405 balsīm ievēlētā Mazzalves pagasta pārvaldes vadītāja Zeltīte Odiņa no vēlētāju apvienības “Novada pagastu izaugsmei” saraksta izpelnījās samērā lielu iedzīvotāju uzticību — balotējoties ar 12. numuru, tika ievēlēta kā otrā. Jau pirms vēlēšanām bija skaidrs: ja
Z. Odiņu ievēlēs, viņai būs jāizvēlas — palikt pagasta pārvaldes vadītājai vai kļūt par deputāti, jo likums liedz apvienot abus amatus. Viņa “Staburagam” skaidroja, ka vēlējās kandidēt novada domes priekšsēdētāja amatam, bet, tā kā tas nav izdevies, mandātu nolika.
Savukārt apvienības “Novada pagastu izaugsmei” saraksta līderis Aivars Miezītis, kurš aicināja Z. Odiņu sarakstā, teic, ka nav bijis informēts, ka viņa vēlas kandidēt priekšsēdētāja amatam. Viņš skaidro, ka nebija nepārprotami zināms arī tas, ka Z. Odiņa ievēlēšanas gadījumā noliks mandātu. “Tāda varbūtība pastāvēja, bet bija arī cita varbūtība,” saka A. Miezītis, bet tās nekomentē. “Nevaru nevienu piespiest atteikties no pagasta pārvaldes vadītāja vietas un izvēlēties kļūt par deputātu. Viņa kandidēja sarakstā kā noslēdzošā un vēlētājiem bija kā zīme, pasvītroja to, ka tas ir Mazzalves pagasta kopienas saraksts. Vēlēšanās saņēma daudz plusu, kas apliecina, ka darbs, ko viņa dara pagastā, tiek augstu novērtēts, arī tas ir šo vēlēšanu pluss. Neredzu traģēdiju, ka Z. Odiņa noliek mandātu, jo viņas vietā stājas Aija Lapiņa, kas ir cienījams cilvēks un arī pagājušajās vēlēšanās startēja ar labiem rezultātiem. Nav jau tā, ka Zeltīte ievelk domē cilvēku, kuram sabiedrības acīs nav labas reputācijas. Abām līdzīgs redzējums arī par to, kuram jābūt priekšsēdētājam,” situāciju komentē A. Miezītis.
Sagadīšanās, ka noliek mandātu divreiz
Savukārt ar 581 balsi ievēlētā deputāta Jura Gorbačova (“Vienotība”) gadījums ir īpašs. Viņš no deputāta mandāta atteicies divas reizes. Šī gada un arī 2013. gadā notikušajās pašvaldību vēlēšanās. Vaicāts, kāpēc arī šoreiz nolika mandātu, ja reiz balotējās otrreiz, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Zemgales reģiona brigādes Aizkraukles daļas Neretas posteņa komandieris teic, ka šoreiz tas darīts personisku iemeslu, kurus laikrakstam atklāt nevēlas, dēļ.  2013. gada vēlēšanās bijis spiests atstāt deputāta amatu, jo nevarēja to savienot ar pamatdarbu.
“Staburags” sazinājās ar Iekšlietu ministriju, kuras pakļautībā ir arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, un vaicāja vai, VUGD posteņa komandieris drīkst būt deputāts, amatus savienojot. VUGD amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta attiecības regulē Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likums. Saskaņā ar šī likuma 47. panta pirmās daļas 8. punktu paredzēts, ka attiecīgo amatpersonu atvaļina no dienesta sakarā ar ievēlēšanu amatā citā valsts vai pašvaldības iestādē vai starptautiskā organizācijā, izņemot šī likuma 13. pantā minēto gadījumu. Līdz ar to atbilstoši minētajai normai VUGD amatpersona ir atvaļināma no dienesta, ja tā tiks ievēlēta valsts vai pašvaldības iestādē. Tas nozīmē, ka jaunievēlētais deputāts Juris Gorbačovs, ja vien ne viņa personīgie iemesli, kas mudināja nolikt mandātu, tik un tā būtu spiests izvēlēties, kura amata pienākumus turpināt pildīt.
J. Gorbačovs skaidro, ka tā ir tikai sagadīšanās, ka divus sasaukumus pēc kārtas jāpieņem lēmumus nolikt deputāta mandātu. “Staburagam” neizdevās sazināties ar “Vienotības” saraksta līderi Arvīdu Kviesi, lai uzzinātu, kāpēc viņš iekļāvis sarakstā cilvēku, kurš jau pēc iepriekšējām pašvaldības vēlēšanām nolicis deputāta mandātu. Tāpat  neuzzinājām, vai Arvīds Kviesis zināja, ka Juris Gorbačovs ievēlēšanas gadījumā nebūs deputāts. J. Gorbačova vietā domē deputāta pienākumus veiks Inga Zvilna.
Līdzīgi arī citur
Pēc pašvaldību vēlēšanām ir vairāki gadījumi, kad lemts par deputātu pilnvaru izbeigšanu pirms termiņa. Tā noticis arī Vecumnieku novada domē, kur jaunievēlētie deputāti Aiga Saldābola (Latvijas Reģionu apvienība), kas tika apstiprināta par izpilddirektori, un Ziedonis Jankužs (ZZS), kurš izvēlējās palikt amatā pamatdarbā, nolika mandātu. Krāslavas novada domē mandātu nolika Jānis Geiba un Ēvalds Cauņa (abi ZZS), Līvānu novada domē — Aija Usāne (ZZS), Saldū — Viktors Drukovskis (LZS), kā arī divi Dobeles novada domes deputāti —  Bikstu un Zebrenes pagastu pārvalžu vadītāja Irēna Dabra (ZZS) un Jaunbērzes pagasta pārvaldes vadītājs Raimonds Sīpols (V). Deputāta mandātu nolēma nepieņemt arī Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs (GKR), kā arī Rīgas Ziemeļu izpilddirekcijas izpilddirektors Sergejs Hristoļubovs (S). ◆

Viedoklis

Filips Rajevskis, politologs
— Vairāku šī gada pašvaldību vēlēšanās domēs iekļuvušo deputātu lēmumi par mandātu nolikšanu īsi pēc vēlēšanām liecina par aprēķinu. Atsevišķu deputātu iekļaušana partiju sarakstos ir apzināts mērķis piesaistīt vēlētājus ar pašvaldībā pazīstamām personām, kaut gan priekšvēlēšanu laikā jau ir skaidrs, ka ievēlēšanas gadījumā deputāts mandātu noliks. Tas ir nesmuki pret vēlētājiem, kuri balsojuši par konkrētu deputātu, vēlējušies, lai viņš iekļūst domē, tomēr vēlāk tiek nolikts mandāts. Tas ir aprēķins, kas acīmredzami tiek izmantots politiskām kampaņām.
(LETA)

Zeltīte Odiņa, Mazzalves pagasta pārvaldes vadītāja
— Kāpēc balotējāties, ja nolikāt mandātu?
— Vēlēšanās piedalījos ar domu, ka kandidēšu novada domes priekšsēdētāja amatam, bet, tā kā mani tam nevirzīja, noliku deputāta mandātu. Pašai sevi virzīt nebija pieņemami.
— Kas jūs aicināja būt sarakstā?
— Aivars Miezītis.
— Vai jūs viņam teicāt, ka gribat kandidēt priekšsēdētāja amatam, jo sarakstā tomēr bijāt ar 12. — pēdējo — numuru.
— Viņam neteicu, jo tad, kad piekritu būt sarakstā, man tādas domas vēl nebija (kandidēt priekšsēdētāja amatam — aut.).
— Piedalījāties tik būtiskā balsojumā par domes priekšsēdētāja izvēli, lai gan pēc tam nolikāt mandātu. Tas ir godīgi?
— Es domāju, ka godīgi, jo tajā brīdī mandāts man vēl bija, varēju balsot par priekšsēdētāju.

Juris Gorbačovs, VUGD Neretas posteņa komandieris
— Kāpēc nolikāt deputāta mandātu?
— Personīgu iemelsu dēļ, neatklāšu, kādu.
— Jūs arī 2013. gadā nolikāt deputāta mandātu.
— Jā, bet toreiz tam nebija personīgu iemeslu, biju spiests, jo likums liedza savienot deputāta amatu ar savu.
— Vēlētājus esat pievīlis divkārt, noliekot mandātu. Vai jūsu sirdsapziņa tīra?
— Visiem cilvēkiem ir tiesības balotēties, un es nekad neesmu teicis pirms balotēšanās, ka nolikšu mandātu.
— Vai jums šķiet godīgi, ka piedalījāties tik svarīgā balsojumā par priekšsēdētāja ievēlēšanu,  zinot, ka noliksiet mandātu?
— Kāpēc jūs runājat muļķības? Tad vēl nebija zināms, ka man ir personiski iemesli, kāpēc nevaru būt  deputāts. Un, ja reiz esmu ievēlēts, man bija jāpiedalās balsojumā, līdz pirmajai sēdei nevarēju nolikt mandātu.