Staburags.lv ARHĪVS

Tirdzniecība atļauta tikai divās vietās

Līga Patmalniece

2017. gada 4. jūlijs 00:01

471
Tirdzniecība atļauta tikai divās vietās

Laikrakstā “Staburags” ar sūdzību par negodprātīgiem zemeņu pārdevējiem vērsās kāda skrīveriete (redakcijai vārds, uzvārds zināms). Nesaskaņām zemeņu pārdevēju vidū Skrīveros ir sena vēsture, un, lai gan ir pretlikumīgi tirdzniecības vietas izvietot pie šosejas, kā arī pašvaldība ierīkojusi speciālu tirdzniecības vietu, noteikumu pārkāpšana turpinās gadu no gada.

“Savā dārzā izaudzētās ogas pārdodam Zaļās zemes tirdziņā. Diemžēl ir cilvēki, kuri liegumu tirgoties pie šosejas neievēro un ogas pārdod ceļa malā. Turklāt tās dažam ir nevis pašu audzētās, bet Rīgā iepir­ktās poļu zemenes. Kāda ogu pārdevēja regulāri ogas tirgo ceļmalā iepretim Zemkopības institūtam. Garāmbraucošajiem, protams, ērtāk piestāt ceļmalā nekā iegriezties tirdziņā. Ko lai iesāk, kā cīnīties ar šiem negodīgajiem tirgotājiem?”
Lūdzot komentēt situāciju, “Staburags” sazinājās ar Skrīveru novada pašvaldības policistu Henrihu Fridriksonu. “Jā, šī problēma ir zināma, un tās novēršanai esmu rīkojies savu pilnvaru robežās. Vairākkārt pārbaudot šoseju un redzot ogu tirgotājus ceļa malā, aizrādīju un lūdzu atstāt tirdzniecības vietu. Kā pašvaldības policists turpmākās darbības varu veikt, ja šie pārdevēji nav pašvaldībā saņēmuši tirdzniecības atļauju —  tad varu atsavināt pārdodamo preci.”
Ministru kabineta (MK) noteikumi nr. 440 “Noteikumi par tirdzniecības veidiem, kas saskaņojami ar pašvaldību, un tirdzniecības organizēšanas kārtību” paredz, ka ielu tirdzniecība ir atļauta, ja tirdzniecības dalībnieks ir saņēmis pašvaldības atļauju un var to tirdzniecības vietā uzrādīt. Preču pārdošana tirdzniecības vietā bez pašvaldības atļaujas ir tirdzniecība neatļautā vietā. Par šādu pārkāpumu paredzēta administratīvā atbildība — tirdzniecībai neatļautajās vietās esošo preču konfiskācija. Savukārt, ja persona gada laikā divas vai vairākas reizes sodīta par šo pārkāpumu — konfiscē tirdzniecībai neatļautajā vietā esošās preces un piemēro naudas sodu līdz 210 eiro vai arī piemēro administratīvo arestu uz laiku no trīs līdz 15 diennaktīm. Tāpat MK noteikumi paredz, ka pašvaldība ir tiesīga anulēt tirdzniecības atļauju, piemēram, ja tās saņēmējs apzināti pašvaldībai sniedzis nepatiesas ziņas vai patvarīgi ir mainīta tirdzniecības vieta.
Skrīveru administratīvās komisijas vadītājs Broņislavs Mačuļskis pastāstīja: lai gan 2013. gadā Skrīveros līdzās šosejai izbūvēja tirdzniecības laukumu ar visu nepieciešamo aprīkojumu, galdiem un nojumēm, tas nav īpaši iecienīts. “Gribējām Zaļās zemes tirdziņu ierīkot tuvāk ceļam, taču noteikumi paredz, ka nodarboties ar tidzniecību līdzās šosejai drīkst noteiktā attālumā.”
Saskaņā ar Ceļu satiksmes likumu, lai ielu tirdzniecība var notikt uz ceļiem un ceļu nomalēm, tirdzniecības dalībniekam jāsaņem arī valsts akciju sabiedrības “Latvijas Valsts ceļi” un attiecīgā ceļa pārvaldītāja saskaņojums. Ielu tirdzniecība var norisināties tikai speciāli iekārtotās tirdzniecības vietās un tikai ar attiecīgu pašvaldības atļauju. Pretējā gadījumā tirdzniecības dalībniekiem vai tirdzniecības organizatoriem piemērojama administratīvā atbildība.
“Skrīveru teritorijā līdzās A6 šosejai ielu tirdzniecība ir aizliegta, tā atļauta tikai divās preču pārdošanai paredzētās vietās — Zaļās zemes tirdziņā iepretim degvielas uzpildes stacijai un laukumā līdzās “Klidziņai”,” skaidro Broņislava Mačuļskis. “Tirgošanās šosejas malā ir nelegāla. Kā cīnīties ar šiem pārkāpējiem? Ikviens, kurš pārkāpumu novēro, var ziņot valsts vai ceļu policijai, arī PVD, kas var pārbaudīt preču izcelsmi.” ◆