Staburags.lv ARHĪVS

10. klase būs!

Elita Brovacka

2017. gada 4. jūlijs 00:01

375
10. klase būs!

Satversmes tiesa atzinusi par pamatotu Jaunjelgavas novada domes prasību atzīt par neatbilstošiem Satversmei Ministru kabineta noteikumus, kas nosaka skolēnu skaitu skolā. Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs Guntis Libeks atklāj: šis spriedums šogad Jaunjelgavas vidusskolas darbu nemaina, jo tajā 10. klase būtu tāpat.


Jaunjelgavas novada dome Satversmes tiesā apstrīdēja Ministru kabineta (MK) pieņemto kārtību, kādā izglītojamie tiek uzņemti vispārējās izglītības iestādēs. Dome iebilda pret to, ka divos nākamajos mācību gados vispārējās vidējās izglītības programmās 10. klasi varēs atvērt tikai tad, ja tajā būs vismaz desmit izglītojamie vai 27 skolēni vidusskolas posmā. Savukārt jau 2018./2019. mācību gadā bija paredzēts 12 skolēnu minimums vienā klasē vai 32 skolēni vidusskolas posmā.
Iebilst pret ierobežojumiem
Jaunjelgavas novada dome pieteikumā Sa­tversmes tiesai skaidroja, ka nespēs nodrošināt apstrīdētajās normās noteikto minimālo izglītojamo skaitu un tai nāksies slēgt Jaunjelgavas vidusskolas 10. līdz 12. klasi. Tādējādi apstrīdētās normas liedzot īstenot pašvaldības autonomajā kompetencē nodoto funkciju, tas ir,  nodrošināt iedzīvotāju tiesības iegūt vispārējo vidējo izglītību.
Pieteikumā bija pausts, ka  apstrīdētās normas balstītas uz mehāniskiem finanšu aprēķiniem, neņemot vērā katra novada vai pilsētas īpatnības, piemēram, iedzīvotāju skaitu vai plānoto attīstību.



Jaunjelgavas vidusskolas pamatskolas klasēs esošo skolēnu skaits liecinot, ka nākotnē apstrīdētajās normās noteiktais minimālais skolēnu skaits atkal varētu tikt sasniegts.
Lēmums nav
pārsūdzams
Valdība uzskatīja, ka tiesvedība šajā lietā ir izbeidzama, jo apstrīdētās normas neaizskar pieteikuma iesniedzēja tiesības. Tomēr Satver­smes tiesa spriedumā norādīja, ka pašvaldības tiesību aizskārums var izpausties arī tādējādi, ka apstrīdētais akts ierobežo pašvaldību tās autonomo funkciju īstenošanā.
Līdz ar to Satversmes tiesa par neatbilstošām Satversmei atzina Ministru kabineta noteikumus, kas nosaka minimālo izglītojamo skaitu novada izglītības iestādes 10. klasē vai vidusskolā kopumā. Satversmes tiesas spriedums ir galīgs un nepārsūdzams.
Spriedumā secināts, ka atbilstoši gramatiskajai tiesību normas interpretācijai MK nebija pilnvarots noteikt minimālo izglītojamo skaitu klasēs. No pilnvarojošajā normā ietvertā formulējuma “noteikt kārtību” izriet MK tiesības noteikumos regulēt tikai attiecīgā jautājuma procesuālo aspektu, tas ir, izstrādāt noteiktu procedūru izglītojamo uzņemšanai vispārējās izglītības iestādēs un atskaitīšanai no tām.
Atbilstoši vēsturiskajai tiesību normas interpretācijai Satversmes tiesa konstatēja, ka iepriekš likumdevējs bija īpaši pilnvarojis MK noteikt minimālo izglītojamo skaitu klasēs, savukārt vēlāk šis pilnvarojums no Vispārējās izglītības likuma tika izslēgts. Tādēļ apstrīdēto normu izdošanai bija nepieciešams īpašs likumdevēja piešķirts pilnvarojums un patlaban MK piešķirtā pilnvarojuma apjoms neļauj tam pieņemt apstrīdētās normas.
Tāpat Satversmes tiesa norādīja, ka attiecībā uz vispārējās izglītības iestādēm MK ir pilnvarots noteikt tikai kārtību izglītojamo uzņemšanai izglītības iestādē un atskaitīšanai no tās, nevis izstrādāt kritērijus, kas varētu būt pamats atteikumam uzņemt izglītojamo vidusskolā. Savukārt valdība, pieņemot apstrīdētās normas, darbojās pretēji varas dalīšanas principam un pārkāpa likumdevēja piešķirto pilnvarojumu.
Līdz ar to Satversmes tiesa nolēma atzīt apstrīdētās normas par neatbilstošām Satversmes 1. pantam un spēkā neesošām no to pieņemšanas brīža.
Nākotne ar stabilitāti
Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs Guntis Libeks Satversmes tiesas lēmumu vērtē pozitīvi un uzskata: tas liecina par to, ka tomēr pašvaldības viedoklī ieklausās. “Mēs esam ieguldījuši lielas pūles un līdzekļus, lai šo ieceri īstenotu,” atzīst viņš. “Aicinājām citas pašvaldības pievienoties mums un dokumentus iesniegšanai Satversmes tiesā sagatavot kopā. Sākumā vairākas pašvaldības izrādīja interesi, taču beigās palikām vieni paši.”
Guntis Libeks bilst, ka šis lēmums nākamajā mācību gadā Jaunjelgavas vidusskolas darbā neko nemaina, jo mācībām 10. klasē jau pieteikušies desmit bērnu un tātad šī klase tāpat būtu. “Taču mēs nevaram garantēt, ka vēl pēc gada, kad būtu vajadzīgs jau 12 bērnu vidusskolas klasē, mums tie būtu,” saka viņš. “Šis spriedums dod tādu stabilitāti un pārliecību, jo nav jānervozē par absolūto bezizeju. Skolā taču strādā skolotāji, kuriem jāzina, vai viņiem būs darbs, ir bērni un ģimenes, kuriem jāzina, vai būs vai nebūs konkrētā vidusskolas klase. Tagad to visu varam izlemt paši uz vietas, kā tas noteikts Satversmes tiesā. Valstij taču šīs funkcijas ir jādeleģē pašvaldībai.”
Pagājušajā mācību gadā Jaunjelgavas vidusskolā 10. klasi neizdevās nokomplektēt, jo tai pieteicās vien daži bērni. Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs uzskata, ka šāda situācija veidojusies arī saceltās ažiotāžas dēļ saistībā ar prasības iesniegšanu Satversmes tiesā. Līdz ar to cilvēki secināja, ka varētu nebūt 10. klases, un vairāki bērni izvēlējās mācīties citur.

***
Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja Ilze Viņķele aģentūrai LETA pauda nostāju, ka Ministru kabinetam izskatīšanai Saeimā būtu jāvirza likumprojekts, lai valdībai tomēr piešķirtu tiesības noteikt skolēnu skaitu vidusskolas klasēs. Politiķe paziņoja, ka ar šo jautājumu saistīto Satversmes tiesas spriedumu komentēs tikai pēc iepazīšanās ar to. ◆