Staburags.lv ARHĪVS

Grozāmgrābšļa uzvaras gājiens

Elita Brovacka

2017. gada 20. jūnijs 15:12

164
Grozāmgrābšļa uzvaras gājiens

Ja jums mājās ir skolas vecuma bērns, noteikti būsiet dzirdējuši vārdu “spiners”. Valodnieki gan tam iesaka nosaukumu “grozāmgrābslis”. Lai vai kā sauktu šo nelielo trīsstūra formas ierīci, ko griež starp diviem pirkstiem, bērni nepārliecināmi zina: viņiem to vajag! Apsveicu — kārtējā “obligātā rotaļlieta” ir ienākusi arī jūsu mājās!

Šīs rotaļlietas nosaukumu mūsmājās mācību gada noslēgumā ienesa pirmklasnieks, un dīvainā vārda dēļ ieinteresējos — kas tas tāds? Izlasīju, ka spiners sākotnēji radīts kā palīglīdzeklis psihes līdzsvarošanai bērniem ar uzmanības deficīta sindromu. Tā izgudrotāja Katrīne Hetingere no Floridas to radīja, lai izklaidētu savu septiņus gadus veco meitu. Izrādījās, ka viņas izgudrojums patīk arī citiem, un sākās pat sarunas ar populāru rotaļlietu ražotāju, taču ražotājs pārdomāja un rotaļlietu tā arī nesāka ražot. Spinera patents beidzās 2005. gadā, jo Katrīne Hetingere nevarēja atļauties samaksāt aptuveni 400 eiro par patenta atjaunošanu. Izgudrotāja pati par to nav nopelnījusi ne centa, jo pēc patenta termiņa beigām tas kļūst publiski pieejams. Jāpiebilst, ka oriģinālais spiners atšķiras no šībrīža populārā — tas izskatās kā maza cepurīte, ko griež uz pirksta.

Tikmēr spineri sākuši savu uzvaras gājienu. Nu jau arī mūsu valstī. Pārdevējas veikalos un grāmatnīcās stāsta, ka šī rotaļlieta ir ļoti pieprasīta. Gluži kā savulaik pīnīšu gumijas. Aizkrauklē to var nopirkt daudzviet, un nekāda deficīta prece šis grozāmgrābslis nav. Taču, vai ir citi argumenti, bez “visiem ir, man arī vajag”, kāpēc šī rotaļlieta būtu jāpērk? Noskatījos sižetu televīzijā, kurā mazi skolnieciņi stāstīja, ka spiners noņemot stresu. Nezin kas viņiem to pastāstīja? Es savējam neko tik pozitīvu vēl, goda vārds, neesmu pamanījusi. Arī psihologi pauž, ka šī funkcija, kas tiekot piedēvēta šai rotaļlietai, esot diezgan apšaubāma.

Es savējam nopirku, un tad izlasīju, ka nekvalitatīvs spiners varot radīt draudus bērna veselībai — tiem, kuri veidoti no misiņa vai aprīkoti ar LED gaismiņām, varot saturēt pārāk daudz svina un dzīvsudraba. Un ne tikai mūsu valstī nav kontroles iespēju, lai noteiktu, vai rotaļlieta nav bīstama. Tikmēr atbildīgās iestādes atturas no rekomendācijām, bet aicina vecākus būt uzmanīgiem attiecībā uz to ražotāju un sastāvu.

Vēl varu piebilst — pieaugušajos šī rotaļlieta var izraisīt vilšanos, nemaz neņemot vērā speciālistu viedokli. Tāda necila. Vienīgi iepriecina bērna sajūsma, kad viņš mēģina to iegriezt uz pieres vai kājas pirksta. Protams, pirms pamet plauktā un aizmirst...