Konkursā “Krēsls” iegūst otro vietu

Aizkraukles Profesionālās vidusskolas trešā kursa audzēknis, topošais būvizstrādājumu galdnieks Rolands Brics Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma organizētajā jauno kokamatnieku profesionālās meistarības konkursā “Krēsls” nominācijā “Mobilā darbnīca” ieguva otro vietu un 75 eiro balvu firmas “Makita” profesionālo instrumentu un aksesuāru iegādei.
Nominācijā “Mobilā darbnīca” krēsls bija jāizgatavo, izmantojot līdzi aizvestos portatīvos elektriskos instrumentus. Skolotājs Māris Rukmanis stāsta, ka ar tiem bija pilna automašīnas piekabe, ieskaitot saliekamu darbgaldu. Pavisam konkursā skolu audzēkņi piedalījās sešās dažādās nominācijās, un katrā bija sava vērtētāju komanda.
Pirms konkursa notika treniņš skolā — pēc atsūtītās krēsla bildes vajadzēja izveidot rasējumu un uztaisīt krēslu, līdzīgu, kāds ir attēlā.
Konkurss Rīgas Mākslas un mediju tehnikumā norisinājās piecas dienas no pulksten 8 līdz 19, un tā laikā pēc rasējuma bija jāizgatavo krēsls ar sagatavošanu apdarei. Pieci žūrijas komisijas locekļi vienu krēslu skalā līdz 10 ballēm vērtēja katrā tā tapšanas posmā — pavisam katrs krēsls saņēma 100 vērtējumu. Piemēram, žūrijas loceklis novērtēja, kā izgatavotas krēsla detaļas, kā tās noslīpētas, savienotas. “Vērtēšana bija ļoti stingra un objektīva, izmantojot “EuroSkills” un “World-
Skills” vērtēšanas metodiku — žūrijas komisijas locekļi nevis vienkārši paskatījās, kas ir labi vai slikti uztaisīts, patīk vai nepatīk, bet vērtēja pēc noteiktiem kritērijiem. Ļoti svarīgi ir pareizi izveidot savienojumus, tie nebija klasiski, ikdienišķi, bet gan ar slīpām tapām trīs — četru grādu leņķī, kļūdīties nedrīkstēja. Grūtākā detaļa bija roku balsts, kam ir sešas savienojumu vietas. Ja nokļūdīsies, nevarēsi balstu piestiprināt, bet kļūdas labošana aizņem daudz laika,” stāsta Māris Rukmanis. “Viss var būt izdarīts perfekti, bet par to var saņemt nulli, ja nav atbilstības rasējumam, piemēram, ja skrūvējot koka detaļa saplaisā. Konkursā katram dalībniekam bija jāizsver, labot pieļautās kļūdas vai darboties tālāk, zinot, ka par kļūdu vērtējums būs nulle. Rolands saņēma dažas nulles, piemēram, vienā vietā skrūves ieskrūvēja perfekti, taču tās bija novietotas horizontāli, lai gan vajadzēja skrūvēt pa diagonāli. Tomēr kopvērtējumā viņa rezultāts ir izcils — 72 procenti no 100. Pirmo vietu ieguva Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma audzēknis ar 80 procentiem no iespējamā maksimālā vērtējuma. Konkurence bija ļoti sīva.”
Lai šādā konkursā iegūtu godalgu, ļoti daudz jāstrādā papildus. Lai būtu labāk saprotams, skolotājs Māris Rukmanis runā līdzībās: “Tu vari skolā matemātikā būt pats labākais, tomēr, ja nerisināsi grūtus, netradicionālus uzdevumus, matemātikas olimpiādē vari palikt pēdējais. Līdzīgi ir galdnieku konkursā — ja uz konkursu aizvedīsi vienkārši labāko audzēkni, viņš tajā var sagatavot malku. Var skola sevi daudz reklamēt, bet, ja audzēknis konkursā nevar uztaisīt labu krēslu vai citu amatniecības izstrādājumu, tad arī reklāmai nav seguma. Parasti šādos konkursos skolas cīnās par godalgām, tas ir katras izglītības iestādes prestiža jautājums.”
Konkursā piedalījās arī skolas pirmā kursa audzēknis Raimonds Rancāns un trešā kursa audzēknis Markuss Krilkovs, viņi, gatavojot katrs savu krēslu, drīkstēja izmantot tikai roku darba rīkus, un abiem dalība konkursā bija smags fizisks darbs, kā arī vērtīga pieredzes gūšana.
Piecas dienas vienam krēslam — tas ir daudz. Ja amatnieks ikdienā tik ilgi strādātu, krēsls būtu ļoti dārgs un parasts klients par to nevarētu samaksāt. Bet pirms ieviešanas ražošanā tieši tāds darbs notiek — vispirms mēbeli izgatavo augsti kvalificēti galdnieki, pēc tam detaļu un krēsla izgatavošana notiek daudz ātrāk.
Konkursa noslēgumā notika jubilejas svinības, kurās varēja nobaudīt firmu “Makita” un “Profline” sarūpēto “Dižtorti”.
Laureāti un skolotāji saņēma miniatūru bronzas krēsliņu, kuru var uzlikt uz plaukstas. Visi dalībnieki, kuri neieguva godalgas, tika sveikti ar firmas “Makita” dāvanām.
Skolotājs un žūrijas komisijas loceklis Māris Rukmanis saņēma goda diplomu par latviešu amatniecības tradīciju un profesionālās pieredzes veicināšanu, par ilggadēju konkursa atbalstu. Aizkraukles Profesionālajā skolā viņš strādā 17 gadus, bet audzēkņus konkursam “Krēsls” gatavo piecus gadus.
Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma Koka mākslas un metālmākslas nodaļas vadītājs un ilggadējais konkursa organizētājs, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Arvīds Verza informē, ka daudzo gadu laikā konkursā piedalījušies vairāk nekā 1000 dalībnieku, kuri kļuvuši par labiem speciālistiem un šobrīd ir ierindojušies starp nozares spilgtākajiem pārstāvjiem. ◆
Uzziņa
◆ Rīgas Mākslas un mediju tehnikums ir bijusī Rīgas Amatniecības vidusskola, kas dibināta 1989. gadā. Konkursu “Krēsls” izglītības iestāde rīkoja jau 25. reizi.
◆ Kopš 2016. gada Rīgas Amatniecības vidusskola ir ieguvusi profesionālās izglītības kompetences centra (PIKC) statusu un nosaukta par Rīgas Mākslas un mediju tehnikumu.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra