Staburags.lv ARHĪVS

Maģisks ēdiens pašu mājās

Imants Kaziļuns

2017. gada 13. jūnijs 09:46

76
Maģisks ēdiens pašu mājās

Pagājušās nedēļas nogalē man bija unikāla iespēja baudīt klasiskās mūzikas koncertu ar pasaulslavena vijolnieka Gidona Krēmera piedalīšanos. Vīrs, kura vārdu pasaulē zina daudzi, 70. jubilejas gadā kopā ar savu dibināto kamerorķestri “Kremerata Baltica” sniedza vienreizīgu, unikālu piedzīvojumu uzvedumā “Veltījums Orfejam”. Lieki stāstīt par ovācijām un uzveduma izskaņu, kad skatītāji, kājās stāvot, ilgstoši aplaudēja, tā pateicoties par šo mūzikas burvību. Biļetes uz šo pasākumu nebija no lētajām, bet zālē brīvu vietu bija ļoti maz. Jāpiebilst, ka pasākums notika nevis Rīgā, bet gan Cēsīs, Vidzemes koncertzālē, kas sāka darboties pirms trim gadiem.

Šo neseno spilgto iespaidu dēļ mani uzrunāja kāda cita pasaulslavena mākslinieka — diriģenta Marisa Jansona — šajās dienās televīzijā sniegtā intervija. Vērtējot situāciju ar koncertzālēm Rīgā, viņš vārdos pauda sašutumu, sakot: “Tas ir šausmīgi, tāda Latvijas blamāža! Rīgā, ziniet, 600 cilvēku zāle — tas ir absolūti absurds.” Jāpiebilst, ka koncertzālē Cēsīs var iekļūt 800 skatītāju.

Latvijā nav naftas, un arī savas “Nokias” mums, iespējams, tik drīz nebūs, bet tas, kas mums ir un ar ko varam būt varen lepni — kokmateriāli, ko ik dienas eksportējam milzu apjomos, un kultūra — operas mākslinieki, komponisti, diriģenti, režisori, baletdejotāji un daudzi citi. Dažādu politisku negribēšanu dēļ kultūras nozarei Latvijā līdz šim gājis kā pa celmiem. Nav arī iezīmju, ka nākotnē tās ceļš būtu gludāks.

Bet jau no skolas sola mums un mūsu bērniem, mācot vēsturi, neiztrūkstoši ir fakti par vēstures veidotājiem, tajā skaitā tiem, kas bijuši galvenie spēki mūsu valsts dibināšanā, proti, inteliģenci. Diemžēl mūsdienās pāri garīgām vērtībām stāv finanses — ātras un vieglas naudas iegūšana, personīgs izdevīgums. “Domāju, ka 21. gadsimtā mēs [latvieši] nedrīkstam būt uz tik zema morāles un garīgā līmeņa,” turpina Mariss Jansons.

Var pārmest, ka katram vispirms tuvāks ir viņa vēders, un daļēja taisnība tajā ir, bet šī nemateriālā maize, kā, piemēram, “Veltījums Orfejam”, ir kā skaisti pasniegts burvju ēdiens, kuru apēdis cilvēks kļūst redzīgāks, dzirdīgāks, spējīgāks sajust. Nekas cits kā augsta līmeņa kultūra spēj cilvēku darīt labāku, attiecīgi arī bagātāku.