Staburags.lv ARHĪVS

Labais paliek aiz kadra

Labais paliek aiz kadra

Koknesē, Aizkrauklē un Skrīveros iedzīvotājiem bija iespēja tikties ar Latvijas Televīzijas žurnālistu Dāvi Valdnieku, kurš veido sižetus raidījumam “Tautas panorāma”.

Kuplākais sagaidītāju pulks bija Koknesē, kur dāmas no Bebriem žurnālistam uzdāvināja medu un tikšanās noslēgumā arī izšūpināja šūpolēs. Dažs uz tikšanos bija ieradies rūpīgi sagatavojies, jo sakāmais bija pierakstīts uz lapiņas. Sanākušie, lielākoties pensionāri, vietējai varai veltīja gan uzslavas, gan arī kritiku, lielākā sāpe bija par nesakārtoto ceļu līdz novada domei un ambulancei, kā arī pieņemtais lēmums slēgt Vecbebru Profesionālo un vispārizglītojošo internātvidusskolu.
Tāpat gan kritikas, gan labo vārdu netrūka arī Aizkrauklē, kur cilvēki “Tautas panorāmas” veidotājus jau bija gaidījuši krietnu laiku. Izrādās, iepriekš televīzijā teikts, ka tā ieradīsies pulksten vienos, internetā — ka divos. Cilvēki vairāk pauda sašutumu par valdības un Saeimas lēmumiem — mazajām pensijām, solīto, bet nerealizēto atbalstam barikāžu dalībniekiem un černobiliešiem, kuri Aizkrauklē uz tikšanos ar žurnālistu pat bija ieradušies organizētā grupā. Kritika par vietējās pašvaldības darbu izskanēja mazāk, cilvēki uzsvēra, ka pilsēta ir sakopta, tajā ir daudz iespēju aktīvai atpūtai un sportam, ir atbalsts pensionāriem un citām mazaizsargātām sociālajām grupām. Kāda kundze vēlējās, lai tiktu uzlabots policijas darbs, jo aizvadītajā naktī atkal radītas nekārtības pilsētas tirgū, ko policija nav pamanījusi, savukārt kāda cita kundze sūdzējās par domes darbinieču neprecizitāti, nosūtot kļūdainus dokumentus. Kritiskāki par Aizkraukles novada pašvaldības darbu bija komentētāji internetā, kur krietna kritikas deva veltīta sociālā dienesta darbam, par ko gan kāda kundze nebaidījās atklāti runāt arī kameras priekšā.
Vismazāk tikšanās dalībnieku bija Skrīveros, taču kritikas vietējai varai krietni vairāk nekā citviet — par nekvalitatīvi īstenotu ūdensapgādes rekonstrukcijas projektu, nespēju sakārtot ielas pagasta centrā, neizmantotiem Eiropas Savienības fondu līdzekļiem.
Pēc pirmo “Tautas panorāmas” sižetu demonstrēšanas televīzijā vairākos novados Vidzemē un Kurzemē cilvēki pauduši sašutumu, ka tajos atspoguļots tikai negatīvais viedoklis, lai gan cilvēki stāstījuši arī par pozitīvo. Līdz ar to rodas priekšstats, ka reģionos viss ir slikti — darba nav, cilvēki aizbraukuši, pensijas un algas mazas. Arī daudzas aizkraukliešu paustās labās lietas palika aiz kadra. Jautājām Dāvim Valdniekam, kā viņš pats vērtē šo situāciju. “Katrs sižets ir noteikta garuma, un ne vienmēr tajā var iekļaut visu. Taču redakcionālais uzstādījums ir tāds, ka sižetiem ir jābūt objektīviem un pozitīvajiem un negatīvajiem viedokļiem jābūt līdzsvarā. Protams, var gadīties, ka uz tikšanos atnāk cilvēki, kuriem lielākoties ir negatīvs viedoklis. Skaidrs, ka cilvēks, kurš atnācis uz tikšanos, trīs minūtes stāstījis par labo novadā, būs nepamierināts, ja viņa teiktais nebūs atspoguļots, taču visu sešu minūšu garā sižetā nemaz nevar ielikt,” stāsta žurnālists.
Viņš atklāj, ka bijis vairāk nekā 20 novados un cilvēki, kas atnāk uz tikšanos, kā arī viņu paustie viedokļi ir ļoti dažādi. “Ir vietas, kur cilvēki vairāk pauž viedokli par nacionāla mēroga problēmām, taču ir vietas, kur runā tikai par problēmām savā novadā. Pēdējos trīs novados šeit, Daugavas krastos, tiešām vairāk runā par nacionālā mēroga problēmām. Pensionāriem, protams, lielākā sāpe ir mazās pensijas, to indeksācijas, Saeimas un valdības darbs, lai gan mūsu uzdevums ir veidot stāstus par notikumiem novadā un vietējās varas darbu. Ir vietas, kur cilvēki ir apmierināti, nav nekādu sūdzību, taču ir vietas, kur ir daudz negatīvi noskaņoto. Protams, aptaujājot cilvēkus šādi, to apmierinātības vai neapmierinātības sajūtu objektīvi nevar izmērīt. Taču mūsu veidotie sižeti un projekts kopumā dod sajūtu par dzīvi novadā. Lai objektīvi izmērītu šo apmierinātību, jāskatās arī labklājības dati un finansiālie rādītāji katrā konkrētajā novadā, kas apkopoti un atspoguļoti mājaslapā lsm.lv, sadaļā “Tautas panorāma”,” piebilst Dāvis. ◆