Kaklā kasās, sūrst, niez, pulsējoši sāp

Pašlaik, kamēr vēl nav iestājies kārtīgs pavasara siltums un gaisa temperatūra svārstās, ģimenes ārstus vairumā apmeklē pacienti ar dažāda rakstura kakla sāpēm un klepu. Kakla sāpes ir apstiprinājums saķertam vīrusam, bet klepus ir organisma aizsargreakcija pret radītu kairinājumu, norāda ģimenes ārste Dzidra Trumpika. Kā galveno ieteikumu, lai no tām izvairītos, mediķe uzsver veselīga un aktīva dzīvesveida ievērošanu, kā arī pastiprinātu šķidruma lietošanu.
Vīruss var likt manīt pusgadu
Teju katrs pavasarī zina, cik nepatīkamas sajūtas spēj radīt kakla sāpēšana, kas bieži nāk soli solī ar aizsmakumu un aizliktu degunu, kā arī paaugstinātu temperatūru. Īpaši nepaciešami tas ir brīžos, kad ārā ir saulains, nedaudz vējains laiks, kad pienākuši atbilstoši laika apstākļi, lai ģērbtos pavasarīgāk, taču tā vietā jātinas siltās šallēs vai jāpavada saudzējošā režīmā mājās, lai ātrāk tiktu atpakaļ pie veselības.
Pašreiz aktuālās ir gripas kakla sāpes. Tās izraisa vīrusi. Ja cilvēks ir uzņēmīgs pret vīrusiem, tad visticamāk viņš šādā laikā tādu arī dabūs. Pacienti pie ārstiem pavasarī nāk, kā pirmo minot galveno simptomu — kakla sāpēšanu. Bērnu un jauniešu vidū pilnībā visi izslimo Epšteina-Barra vīrusu. To var sajaukt ar angīnu, jo simptomi ir līdzīgi — ir sāpes, palielinātas kakla mandeles, paaugstināta temperatūra, sāpīgi un palielināti limfmezgli, pieredzē dalās Dz. Trumpika. Viņa uzsver, ka šāda vīrusa simptomi organismā var saglabāties un likt par sevi manīt pat pusgadu. Līdz ar kakla sāpēm var būt arī vēdera sāpes, jo var būt palielinātas liesa un aknas. “Ir arī citi fiksēti gadījumi, kad kakls var sāpēt kuņģa dēļ. Proti, kuņģī esošās skābes atnāk līdz kaklam.”
Skalot un lietot šķidrumu
Ja paaugstināta temperatūra turas piecas, sešas dienas, tad ir aizdomas par iespējamu baktēriju radītu infekciju slimību — brīdina ārste.
Spriežot pēc sociālo tīklu ierakstiem, kur lietotāji dalās arī ar savu ikdienas dzīvi, manāms, ka iedzīvotāji saslimuši arī ar smagāku kakla sāpju formu — pavasara angīnu. Tā kā viņi nav spējuši tikt ar slimību galā pašu spēkiem, daži pat nonākuši slimnīcā, kur mediķi snieguši palīdzību, pieliekot medikamentu sistēmas, lai slimību dzītu ārā šādā veidā. Dz. Trumpika teic, ka salīdzinoši angīna praksē pagaidām neesot tik bieži sastopama. Atšķirībā no vīrusu izraisītajām kakla sāpēm, angīna ir baktēriju izraisīta infekcijas slimība, kur ir manāma streptokoka un stafilokoka klātbūtne. Līdz ar palielinātām, piesarkušām un sāpīgām mandelēm klāt vēl ir aplikums uz tām. Visbiežāk angīnai kā piedeva ir strutu pūslīši, kuri slimošanas gala stadijā plīst. Tad arī sāpes kaklā samazinās. Angīnas un smagāku, ilgstošu kakla sāpju gadījumā neizbēgama ir antibiotiku lietošana.
Galvenais ieteikums, lai no kakla sāpēm un angīnas pēc iespējas ātrāk tiktu vaļā, ir dzert izrakstītās zāles, lietot vitamīnus, skalot kaklu un lietot pastiprināti daudz šķidruma, padomu dod ģimenes ārste. Kakla skalošanai vislabākais līdzeklis ir sālsūdens. Uz glāzi nedaudz silta ūdens izšķīdina tējkaroti sāls. Karstu nedrīkst, jo tādējādi var palielināties tūska.
Klepus dzen ārā kairinājumu
Klepus rodas, jo kaklā nonāk kāds kairinājums. Visbiežāk klepošana kā simptoms rodas, jo caur atvērtu muti elpceļos nonāk vēsāks gaiss. Klepus ir reflekss, lai aizsargātos no radītā kairinājuma. Sāpes un klepus ir pazīme, ka organisms cīnās pret slimību izraisītājiem — vīrusiem, baktērijām un sēnītēm.
Šādā situācijā ļoti labi palīdz sūkājamās tabletes ar piparmētru sastāvā — iesaka D. Trumpika. Viņa uzsver: vienlaikus klepošana var būt rādītājs tam, ka vaina ir deguna blakusdobumos. “Ja ir iesnas, tad klepošana ir aizsargreakcija — organisms grib dabūt tās ārā, jo tās sakrājas. Bieži cilvēkam liekas, ka klepus nav sauss, bet tāds mitrāks. Tas ir mitrums, kas no deguna dobuma nokļuvis kaklā,” paskaidro ārste un iesaka: lai pavasarī izvairītos no kakla sāpēšanas un klepošanas, ieteicams piemērotā apģērbā nodarboties ar fiziskām aktivitātēm un vairāk laika pavadīt svaigā gaisā. ◆
Uzziņa
◆ Kakla sāpes, kasīšanos kaklā vai sāpes norijot izraisa rīkles iekaisums, ko medicīnā sauc par faringītu.
◆ Epšteina-Barra vīruss izraisa infekciozo mononukleozi —
vienu no herpes vīrusu variācijām, ar ko inficējas lielākā daļa pasaules iedzīvotāju. Vīruss visbiežāk izplatās ar siekalām. Parasti to pārslimo bērnībā vai pusaudžu vecumā, bet, ja nav gadījies, dažkārt var saslimt arī pieaugušie.
◆ Aprēķināts, ka saaukstēšanās slimību sezonā katru mēnesi vairāk nekā 100 t ūkstoši cilvēku dodas uz Latvijas aptiekām un lūdz kaut ko pret kakla sāpēm.
◆ Ja bērnam sāpes kaklā kombinējas ar grūtībām elpot un norīt un netipisku siekalošanos vajadzētu nekavējoties meklēt ārsta palīdzību. Pieaugušajiem ārsta palīdzību vajadzētu meklēt gadījumos, ja ir grūtības elpot, norīt, atvērt muti, papildus tam ir locītavu sāpes, ausu sāpes, izsitumi, ķermeņa temperatūra augstāka par 38,5°C un sāpes ilgst ilgāk par vienu nedēļu.
◆ Kakla un balssaišu sāpju gadījumā kaklā var smidzināt smiltsērkšķu vai kliņģerīšu eļļu.
No Drpakalns.lv un Vesels.lv
Pieredze
Ildze, 38 gadi
Kakla sāpēšana un klepus man ir pierasta lieta kopš bērnības. Regulāri divas reizes gadā, būdama bērns, izslimoju angīnu. Pēdējos desmit, divpadsmit gadus kaut kā izdevies izvairīties no kakla slimībām.
Ļoti augstu vērtēju efektīvus tautu medicīnas līdzekļus — medu ar melnajiem rutkiem vai rīvētiem āboliem, kas ir kā dabiskās antibiotikas, kā arī ļoti rūgto Islandes ķērpja, pelašķu, piparmētru un citrona tēju. Ļoti labi noder jebkurā kioskā nopērkamās sūkājamās konfektes, kur pildījumā ir eikalipts un medus. Pati strādāju medicīnas jomā, smagākos elpceļu, vīrusu un baktēriju radītu iekaisumu, sāpju un angīnas gadījumos no antibiotiku lietošanas pat īsti nevar izvairīties. Pēdējo reizi, kad man bija angīna, kas mijās ar ļoti augstu temperatūru, nācās lūgt kolēģu palīdzību, kuri pielika mani pie intravenozās sistēmas — uzlabojumi bija jūtami pēc pāris stundām. Pati savā pieredzē, ko esmu mantojusi no savas mammas ārstēšanas metodēm, zinu, ka efektīva ir kampareļļa, ko nedaudz sasilda un sasmērē krūškurvi un kaklu, vai lugola šķīdums, ar ko kārtīgi iztīra kaklu. Pēdējais process nav no tiem patīkamākajiem, toties paātrina sāpju pāriešanas procesu, jo kakla gļotāda tiek dezinficēta.
Profilaksei lietoju mežrozīšu sīrupu. Rezervē kā pirmās palīdzības medikamentu turu aptiekā iegādātu, no dabas vielām gatavotu klepus sīrupu. Vēl gribu uzsvērt, ka svarīgi ir pareizi elpot, lai kaklā un plaušās nonāktu sasildīts gaiss — ieelpot caur degunu, izelpot ar muti.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra