No 16 paraugiem leģionellu konstatē astoņos

Aizkraukles novada pašvaldības SIA “Lauma A” saņēmusi pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “Bior” paņemto ūdens paraugu analīžu oficiālos rezultātus. No 16 karstā un aukstā ūdens paraugiem leģionellas baktērija konstatēta astoņos.
Ūdens paraugus “Bior” pārstāve septiņās Aizkraukles daudzdzīvokļu mājās paņēma 27. martā, kā arī izmērīja aukstā un karstā ūdens temperatūru. Analīžu veikšanai bija vajadzīgas vismaz 10 dienas. SIA “Lauma A” valdes loceklis Modris Bite “Staburagu” informē, ka leģionella nav konstatēta vienīgi Sprīdīša ielā 2. Tur paraugu ņemšanas dienā aukstā ūdens temperatūra pagrabā bija plus 10,2 un karstā — plus 58,7 grādi.
Lāčplēša ielas 9. mājas pagrabā baktērija konstatēta karstajā ūdenī, lai gan tur iepriekš divas dienas tika veikta mājas cauruļvadu ķīmiskā dezinfekcija. Modris Bite skaidro, ka ūdens ņemts no atzara, kuru ķīmiskā dezinfekcija nav skārusi, un ņemšanas brīdī sākumā tas tecēja rūsains, kas liecina par tā stāvēšanu atzarā. Leģionellas koncentrācija paraugā ir maza, ap 50 vienību vienā litrā. Dzīvoklī, kur leģionellas dēļ saslima zīdainītis, aukstā un karstā ūdens paraugos baktērija nav konstatēta. Šajā mājā šodien plānots veikt atkārtotu cauruļvadu ķīmisko dezinfekciju, tā norisināsies tikai vienu dienu un mazākā ķīmisko vielu koncentrācijā nekā iepriekš.
Par iepriekšējo dezinfekciju jāmaksā 800 eiro. “Lauma A” lūgusi pašvaldībai šo summu samaksāt, tomēr atbilde vēl nav saņemta. Par atkārtoto dezinfekciju papildus jāmaksā nebūs, jo saskaņā ar līguma nosacījumiem firmai atkārtota dezinfekcija jāveic par saviem līdzekļiem, ja vēlreiz tiek konstatēta leģionellas baktērijas klātbūtne.
Leģionellas baktērija konstatēta karstajā ūdenī arī Draudzības krastmalā 2, Maurēnu ielā 4 un Lāčplēša ielā 13. Savukārt gan aukstā, gan karstā ūdens paraugā leģionella konstatēta Gaismas ielas 6. mājā un Lāčplēša ielas 37. mājā.
Pie visām šīm mājām izvietota informācija par analīžu rezultātiem, kā arī pastkastēs ievietotas informatīvas lapas par iedzīvotāju rīcību šādos gadījumos. Šajās mājās karstā ūdens temperatūra naktīs vienu stundu visu nedēļu būs plus 70 grādu, lai baktēriju iznīcinātu.
Maurēnu ielā 4 leģionellas koncentrācija bija mazāka par 1000 vienībām litrā, tādēļ tur plānots baktēriju iznīcināt ar termošoku — 70 grādos tai noteikti jāiet bojā.
Pārējās mājās koncentrācija bija lielāka par 1000 vienībām, vislielākā tā bija Gaismas ielas 6. mājā un Lāčplēša ielā 13. Visās šajās mājās tiek plānota vietējo ūdensvadu ķīmiskā dezinfekcija. “Lauma A” firmai nosūtījusi cenu pieprasījumu, lai noskaidrotu izmaksas. Par dezinfekciju iedzīvotājiem tiks paziņots.
Leģionellas konstatētas galvenokārt karstajā ūdenī, lai gan tā temperatūra ņemšanas brīdī bijusi virs plus 51 grāda, lielākoties tā bija virs plus 55 grādiem, Draudzības krastmalā 2 pat plus 58,6 grādi. Tādā karstumā baktērijai vajadzētu iznīkt, tomēr tā ir atrasta. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra informācijas, leģionellas baktērijas vairojas stāvošā ūdenī, kura temperatūra ir no plus 20 līdz plus 45 grādiem. Kādēļ baktērija konstatēta cauruļvados, kur karstā ūdens temperatūra atbilst normai? Modris Bite teic, ka to grūti pateikt, var nosaukt vienīgi iespējamos cēloņus. Piemēram, Gaismas ielas 6. mājā cauruļvados karstā ūdens cirkulācija ir tikai pagrabā, citās mājās ir diezgan mazs ūdens patēriņš, iespējams, ir arī citi iemesli.
Kā jau “Staburags” informēja, iedzīvotāji var pasūtīt “Bior” analīzes, viena parauga analīzes maksā 30 eiro, kā arī jāsedz ceļa izdevumi. Analīzes ir pasūtījuši Lāčplēša ielas 11. mājas iedzīvotāji, un tās tiks paņemtas šonedēļ.
Aizkraukles novada pašvaldībā informē, ka SIA “Aizkraukles ūdens” pēc iepriekš veiktās novada ūdensapgādes sistēmas dezinfekcijas pasūtīja institūta “Bior” pārbaudi divās vietās: izejā uz pilsētu un ievadā uz Lāčplēša ielu 9, tomēr tur baktērijas klātbūtne nav konstatēta, un tas uzņēmumam liek secināt, ka, visticamāk, kaitīgo baktēriju perēkļi ir daudzdzīvokļu mājās, nevis kopējā ūdens apgādes sistēmā.
Pagājušajā nedēļā SIA “Lauma A” un “Aizkraukles ūdens” pārstāvji apmeklēja “Bior”, Slimību profilakses un kontroles centra un Rīgas Tehniskās universitātes organizēto bezmaksas semināru par leģionellām ūdensapgādes sistēmās. Galvenā tur gūtā atziņa ir šāda: leģionella dabā ir, bija un būs, cilvēkiem ar to ir jāsadzīvo, un vienīgais, ko iedzīvotāji var darīt, ir maksimāli sarežģīt tās dzīvošanas un vairošanās apstākļus — bieži jālieto ūdens, pēc prombūtnes tas jānotecina, kā arī regulāri jāmazgā un ar karstu ūdeni vai hloru saturošu līdzekli jādezinficē ūdens krāni un dušas galviņas. Jārūpējas arī par imunitāti, organisma aizsargspēju stiprināšanu, lai pretotos slimībām.
Vai iedzīvotāji drīkst dzert nevārītu ūdeni un mazgāties dušā? Modris Bite apstiprina, ka drīkst, kopējās sistēmas dezinfekcija ir beigusies. Baktērija to apēdot iet bojā, kaitējumu tā var nodarīt, ja iekļūst elpceļos. Tādēļ iedzīvotājiem ieteicams pirms ūdens lietošanas to kādu laiku notecināt un tikai pēc tam izmantot dušu. ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra