Staburags.lv ARHĪVS

Cūka modernā dzīvoklī un pastaigā uz jūru

Cūka modernā dzīvoklī  un pastaigā uz jūru

Tas, ka suņu un kaķu īpašnieki dodas pastaigās pilsētvidē vai uz publiskām atpūtas zonām, ir pilnīgi pierasta parādība. Taču cilvēku reakcija noteikti mainītos, ja viņi ieraudzītu pastaigājamies ielās īstu cūku! Kristīnes Sikorskas ģimenes lauku mājā aug divas pundurcūkas, un viņa ir šo dzīvnieku fane.


Uzmanīgi ar barošanu!
Sikorsku ģimenē minicūku puikas nonākuši pirms vairākiem gadiem, kad kāds minizoodārzs Jelgavas pusē tos samainījis pret K. Sikorskas audzētajiem trušiem. “Viņiem vajadzēja krāsainus trusīšus, tobrīd man to bija daudz. Jautāja, vai nevēlamies mainīties. Pamēģinājām. Man tik ļoti iepatikās, ka es no tā brīža ar šiem dzīvniekiem “saslimu”. Meklēju pa visu Latviju, kas vēl tur un audzē. Ventspils pusē atradu vēl vienu minizoo un tā ieguvu pundurcūku meiteni,” atceras Kristīne.
Bija izveidojies cūku pāris, tomēr līdz pirmajiem sivēntiņiem pagājis krietni ilgs laiks. Bija jāapgūst šā dzīvnieka turēšanas īpatnības. Pundurcūciņām īpaši garšo zaļumi, ataugusi zāle, āboliņš, arī cilvēku ēdiena pārpalikumi. Tomēr barojot jābūt uzmanīgiem, īpaši ar kartupeļiem. Cūciņas nedrīkst pārbarot, jo tām ir tendence uzņemt lieko svaru. Ēdot par daudz, viņām kļūst ierobežotas kustības, no pārēšanās cieš sirds un muskuļi. Otrkārt, mainās dzīvnieka izskats — izveidojas dubultzods. Ja cūku mammai uz kakla būs speķītis, tā nevar tik ātri palikt grūsna. Tā ir arī ar citiem dzīvniekiem, skaidro minicūku turētāja.
Piemērota
alerģiskajiem
To, ka turēšanā paņēmusi miniatūru cūciņu, K. Sikorska nenožēlo ne mirkli arī tādēļ, ka ģimenē aug divi bērni. “Pundurcūkas ļoti patīk bērniem, tās ir fantastiski rotaļu biedri, mazuļiem patīk cūciņu uzvedība, kas ir jautra un draiska. Apkārtējiem, radu un draugu bērniem ļāvām tās mīļot, cienāt, pabarot. Bērniem šie dzīvnieki ir paradīze!” sajūsmināti saka Kristīne, kura sivēnus arī savulaik pārdevusi un iekustinājusi šo dzīvnieku turēšanas tendenci. “Mani sivēntiņi ir Rīgā, Preiļos, kur tie ir kā mājdzīvnieki gluži kā suns vai kaķis. Kad sivēni piedzimst un saimnieki jau aizrunā sev mīluli, noskaidroju, kur cūciņa tiks turēta. Ja istabā, tad man viņa jānes mājās, lai pierod staigāt telpās pa līdzenu grīdu, jo pilsētās parasti dzīvokļos ir lamināta, linoleja vai flīžu grīda. Kūtī vai uz zemes grīda nav tik tīra un līdzena. Ja dzīvnieku aizvestu uz dzīvokli bez šādas pieradināšanas, kājas ietu uz katru pusi. Tas ir tāpat kā sievietei iemācīties staigāt augstpapēžu kurpēs,” pieredzē dalās K. Sikorska.
Viņa izceļ šā dzīvnieka noderīgumu cilvēkiem, kuri mājdzīvnieku grib, bet nevar turēt alerģiju dēļ. “Cūkai nav tādas spalvas kā kaķim, kas iet pa gaisu, tā nekrīt ārā. Cūka tādā ziņā ir neitrāls dzīvnieks. Īpaši pundurcūku puikām, kad viņi kļūst par vīriešiem, sari paliek cieti un asi,” stāsta Kristīne, norādot, ka arī šis dzīvnieks ir jākopj, ievērojot tā personīgo higiēnu. Vannošana, turot dzīvoklī vai mājā, nepieciešama reizi nedēļā. To var darīt ar kādu neitrālu šampūnu, ziepēm. Lieti noderēs bērniem ražotie šampūni.
Var apmācīt kā suni
Pieredzējusī pundurcūku turētāja lielī arī šo dzīvnieku gudrību: “Tā zinās savu vārdu, klausīs iemācītām komandām gluži kā suns. Tieši tādēļ, lasot rakstus par cūciņām, bieži lietots jēdziens, pat virsraksti “cūka suņa vietā”. Viņu ir viegli apmācīt, tā ļaujas sevi samīļot, sabužināt, apskaut. Cūciņa prot novērtēt mīlestību. Tāpat nav jābaidās, ka bērns viņu samocīs, nospiedīs. Cūkas ir arī paklausīgas. Suns, pastaigā vedot, ieraudzīs citu suni vai, nedod Dievs, kaķi, rausies projām un gribēs skriet pakaļ. Toties cūciņa paklausīgi ies blakus, nereaģēs,” saka Kristīne.
Viņa stāsta, ka cilvēkiem pirmā reakcija, saskaroties ar pundurcūku, ir dažāda: “Vieniem ir smieklīgi, otriem ļoti patīk, citiem pretēja reakcija, un viņi izdara secinājumus, ka pundurcūka ir kaut kāds hibrīds.”
Kļūst populāras
Portālā “Petnet” norādīts, ka “pundurcūkas ir kļuvušas par populārākajiem mājdzīvniekiem tūlīt aiz suņiem un kaķiem”.
Sikorsku ģimene dzīvniekus turējuši laukā, iežogojumā brīvā dabā, lai mīluļi varētu gana izkustēties. “Tas ir skaists skats, kad vesels bars šādu mazu cūciņu skraida,” noteic saimniece.
Taču pagaidām Āfrikas cūku mēra dēļ Pārtikas un veterinārais dienests Sikorskiem ir ieteicis cūciņas turēt iekšā, kā arī neļauj tās pārdot. Pagaidām uz šīm cūciņām ir tieši tādi paši noteikumi kā parastajām cūkām, ko izmanto kā lauksaimniecības dzīvnieku ar mērķi iegūt gaļu. Tāpat pundurcūku reģistrēt ir diezgan problemātiski, ja dzīvo pilsētā. To nevar reģistrēt kā suni vai kaķi, dabūt pasi, jo pundurcūka, pēc noteikumiem, joprojām ir cūka jeb lauksaimniecības dzīvnieks, nevis mājdzīvnieks. ◆


Viedoklis

Pundurcūka, lai arī mazāka izmēra, arī ir cūka — tā ir lauksaimniecības dzīvnieks un jāreģistrē lauksaimniecības datubāzē. Tai jānodrošina atbilstoši apstākļi. Nekur nav teikts, ka pundurcūku nevarētu turēt dzīvoklī. Ja būtu sūdzības par cūkas turēšanu neatbilstoši, mēs noteikti pārbaudītu. Cilvēki mēdz pārspīlēt ar mīļdzīvnieku-mājdzīvnieku izvēli un turēšanu. Dzīvoklī tur pat krokodilu, ir bijuši gadījumi, kad pilsētas privātmājā vecāka gadagājuma cilvēki turēja govi. Protams, arī cūku var, bet jāievēro dzīvnieku aizsardzības un turēšanas noteikumi. Jāsaprot, ka cūkas turēšana dzīvoklī robežojas ar cietsirdīgu izturēšanos.
Pārtikas un veterinārais dienests