Pūķis no papīra

Kādas daudzdzīvokļu mājas augšējā stāvā Pļaviņās mīt pūķis. Ja neapskatītu tuvāk un neaptaustītu, varētu domāt, ka īsts. Tomēr nē, bet pēc skata arī nenoteikt, no kā tas izgatavots. Pamatā no papīra, un šādi darbi papjēmašē tehnikā pļaviņietim Renātam Tirziņam ir vaļasprieks jau vairākus gadus.
Dāvanā — papīrs
Pirms kāda laika man saruna bija ar Renāta mammu Jolantu, kuru arī aizrauj papīra dizains. Tad viņa atzina, ka ar dēla vērienu šajā tehnikā grūti līdzināties. 1,8 metrus platais pūķis ir tam pierādījums.
Pievērsties šai nodarbei Renātu iedvesmoja kāda amerikāņu mākslinieka darbi šajā tehnikā. Turklāt papīrs ir vispieejamākais materiāls. Papētot informāciju internetā, daudzi mākslinieki pievērsušies zivju veidošanai, un arī Renāts sācis ar tām.
Vislabāk šiem darbiem der tieši tualetes papīrs, jo tas labi šķīst ūdenī un tad no šīs masas var veidot visdažādākās lietas. Papīra masai nepieciešams iegūt pareizo konsistenci, jāpievieno arī līme. Jolanta stāsta, ka viesi, nākot ciemos, zinājuši, ka vislabākā dāvana viņiem ir tualetes papīra lielais iesaiņojums. Lielākiem darbiem nepieciešams stingrāks karkass, atsevišķām detaļām Renāts izmanto arī audumu. Kad viss gatavs, jāķeras pie krāsošanas.
Puisis atzīst, ka vispirms bija koka paliktnis, kur apsēdināts pūķis, un tikai tad tapis pats teiksmainais zvērs. Staigājot gar Daugavu, atrastas interesantas koka atlūzas, kas atnestas mājās, un tad sākts domāt, ka varētu uz tām kaut ko uztupināt. Kāpēc pūķis? Tā esot bijusi nejauša doma. Jolanta gan piebilst, ka dēls jau no mazotnes daudz lasījis par šiem un citiem mītiskajiem radījumiem, un tādi arī atveidoti viņa darbos. Viņu interesē dažādas datorspēles, kuru varoņi arī darināti no papīra.
— Mani atveidotie tēli lielākoties ir no fantāziju pasaules, un nav smaidīgi zvēriņi. Gribas veidot to, kas patīk pašam, nevis tikai citiem, — saka Renāts.
Zobus cep
Grūti pateikt, cik ruļļu papīra izlietots pūķim, bet noteikti daudz. Nācies “ziedot” arī divus palagus, no kā izgatavoti pūķa spārni. Īpaša tehnika vajadzīga zvēra zobu izgatavošanai. Tiem izmantots ne tikai papīrs, bet arī milti un citas sastāvdaļas. Lai tie ātrāk nožūtu, “cepti” mikroviļņu krāsnī.
Viss darbs tapis apmēram sešu mēnešu laikā, bet, ja cītīgi strādātu katru dienu, pietiktu ar diviem. Veidošanas laikā gatavās detaļas gan ilgi jāžāvē, un tas aizņem daudz laika.
— Viendien atnākot mājās, redzu, ka pie aizkaru stangas istabā piekārts pūķa spārns, no kura pil ūdens. Tam jānožūst... Viss darba process bija tik darbietilpīgs un aizņēma daudz vietas. Dažbrīd šķita, ka dzīvoklī nekā cita nav — tikai papīra detaļas, — atceras Jolanta.
Viņa piebilst, ka, neraugoties uz lielo darbu, šajā papīra dizaina tehnikā veidotie darbi ir ļoti interesanti. Katrs meistars gan patur noslēpumā savu īpašo tehniku. Kāds japāņu mākslinieks veido zvērus, kuru pūkainais kažoks arī esot no papīra. Kad kaut ko tādu ieraugi, ir vēlme pamēģināt. Latvijā nav daudz cilvēku, kuri vēl pievērsušies papjēmašē tehnikai.
Māksla un zīmēšana Renātu aizrauj jau no bērnības. Skolas laikā viņš veiksmīgi piedalījies dažādos mākslas konkursos. Pēc vidusskolas mēģinājis piepildīt sapni par iestāšanos Latvijas Mākslas akadēmijā, bet diemžēl tas neizdevās. Tomēr savu nākotni viņš noteikti vēlas saistīt ar radošo jomu, bet papīra dizains visdrīzāk paliks kā vaļasprieks. ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra